Studiował na KUL (gdzie następnie również wykładał), na paryskiej Sorbonie i w Papieskim Instytucie Studiów Średniowiecznych w Toronto u wybitnego francuskiego filozofa Étienne’a Gilsona, jednego ze współtwórców neotomizmu. W latach 1967-1997 kierował Katedrą Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Był wybitnym przedstawicielem tego nurtu tomizmu, który próbował oczyszczać myśl św. Tomasza z Akwinu z arystotelizmu i noeplatonizmu. Zajmował się historią filozofii, filozofią bytu, filozofią Boga i religii, filozofią człowieka, pedagogiką, mistyką, teorią kultury. Działalność naukowo-dydaktyczną prof. Gogacza postrzegano niekiedy jako „obronę kultury chrześcijańskiej”.
Wśród jego licznych publikacji książkowych były m.in. „Istnieć i poznawać”, „Obrona intelektu”, „Ważniejsze zagadnienia metafizyki”, „Wokół problemu osoby”, „Poszukiwanie Boga. Wykłady z metafizyki Absolutnego Istnienia”, „Człowiek i jego relacje. (Materiały do filozofii człowieka)”, „Filozoficzne aspekty mistyki. Materiały do filozofii mistyki”, „Elementarz metafizyki”, „Wprowadzenie do etyki chronienia osób”, „Platonizm i arystotelizm. (Dwie drogi do metafizyki)”, „Etyka i medycyna”.
Profesor Gogacz zmarł 13 września. Msza pogrzebowa zostanie odprawiona 21 września o godz. 11.00 w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Lesie Bielańskim w Warszawie, po czym trumna z ciałem zmarłego zostanie przewieziona na Cmentarz Wolski i złożona w grobie rodzinnym.
Pomóż w rozwoju naszego portalu