10 września to czas szczególnego przypomnienia o osobach, które zmagają się z myślami o odebraniu sobie życia, przeżyły próbę samobójczą, a także doświadczyły podobnych sytuacji w odniesieniu do swoich bliskich.
Reklama
W dobie nowoczesności, mody, kreowania nowych wzorców wielu ludzi nie potrafi odnaleźć swojego miejsca, boryka się z trudnościami dnia codziennego, co wiąże się z wieloma problemami powstającymi na tle psychicznym oraz duchowym. Metropolita łódzki, odpowiadając na potrzeby obecnych czasów, 18 sierpnia br. powołał duszpasterstwo osób w kryzysie suicydalnym, które jest pierwszym w Polsce we wspólnocie Kościoła katolickiego skierowanym do osób dotkniętych problemem samobójstwa. - Ma być ono strefą wsparcia dla wszystkich, których dotykają myśli rezygnacyjne oraz formą towarzyszenia tym, którzy doświadczają żałoby po samobójczej śmierci bliskiej osoby. Co niezmiernie istotne, decyzja o erygowaniu tego duszpasterstwa nie zrodziła się z teoretycznych dywagacji. Jest odpowiedzią na konkretny problem dotykający zarówno ludzi wierzących, jak i niewierzących, która swoje źródło ma w apelach i opiniach psychologów, psychiatrów i terapeutów. Zgodnie z nimi, idea duszpasterstwa opartego na prewencji, postwencji oraz skoncentrowanego na wsparciu osób doświadczających żałoby – traumy po samobójczej śmierci, staje się obecnie pożądanym i niezmiernie potrzebnym przedsięwzięciem łączącym misję ewangeliczną Kościoła z realną troską o los człowieka i relację z nim - wyjaśnia ks. Jarosław Magierski, koordynator projektu Papageno Team.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Duszpasterstwo specjalistyczne powstałe w Archidiecezji Łódzkiej zgodnie z myślą papieża Franciszka: "Kościół jest powołany, aby dotrzeć na dzisiejsze rozstaje dróg, to znaczy do peryferii geograficznych oraz egzystencjalnych ludzkości, do tych miejsc na obrzeżach i do tych sytuacji, w których ludzie żyją strzępami człowieczeństwa, bez nadziei..." towarzyszy duchowo, troszczy się o stan psychiczny osób będących w kryzysie suicydialnym. Jednocześnie przeciwdziała stereotypizacji samobójstwa oraz popularyzuje zagadnienie problematyki suicydologicznej, oferując pomoc.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.papagenoteam.com.