Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rosja

Ostre słowa metropolity Cyryla

Rosyjski Kościół Prawosławny (RKP) nigdy nie uzna obecnego statusu diecezji katolickich na obszarze Rosji - oświadczył metropolita smoleński i kaliningradzki Cyryl. - Nigdy się na to nie zgodzimy i zawsze będziemy odrzucać istnienie na terytorium Rosji diecezji katolickich, uważając to za wyzwanie dla wspólnej nam idei wierności terytorialnej zasadzie władzy kościelnej” - wyjaśnił hierarcha.
Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego (OWCS) przedstawił to stanowisko swego Kościoła na konferencji prasowej po międzynarodowym sympozjum „Kościół lokalny a terytorium kanoniczne: aspekty kanoniczny, prawny i międzywyznaniowy”, które odbyło się 1 grudnia w Moskwie.
Jesteśmy gotowi do dialogu z Patriarchatem Moskiewskim na tematy eklezjologiczne - powiedział ks. Igor Kowalewski, sekretarz Konferencji Biskupów Rosji. Wyraził przy tym nadzieję, że RKP zrozumie, że podniesienie administratur apostolskich do poziomu diecezji nie było znakiem ani prozelityzmu Kościoła katolickiego na terenie Rosji, ani nie zagraża Kościołowi prawosławnemu w tym kraju.

Kuba

Brutalny atak policji w kościele

Pięciu opozycjonistów kubańskich zostało zatrzymanych wewnątrz katolickiego kościoła pw. św. Teresy w Santiago - donosi Reuters. Funkcjonariusze policji ubrani po cywilnemu wtargnęli siłą do świątyni w chwili, gdy wierni czekali na rozpoczęcie Mszy św.
Tajniacy wyłamali drzwi, pobili kilku parafian i użyli gazu łzawiącego. W sumie w świątyni znajdowało się kilkudziesięciu dysydentów. Pięciu z nich skuto kajdankami i wyprowadzono. Opozycjoniści manifestowali wcześniej na ulicy w obronie zatrzymanego działacza. W kościele znaleźli schronienie.
Obserwatorzy oceniają, że zajście może popsuć poprawiające się od pewnego czasu relacje między Kościołem katolickim a władzami komunistycznymi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Portugalia

Lekarze przeciw aborcji

Ponad 700 członków Portugalskiego Stowarzyszenia Lekarskiego (APM) podpisało się dotychczas pod ogłoszonym w internecie specjalnym wnioskiem, w którym opowiadają się za zachowaniem w statucie swej organizacji zapisów o etycznych zastrzeżeniach dotyczących wykonywania aborcji. Usunięcia antyaborcyjnego kodeksu domaga się minister zdrowia Antonio Correia de Campos. Lekarze podkreślają, że ich zawód powinny cechować etyczna niezależność i autonomia. Kodeks etyczny, którego bronią, stwierdza, iż „lekarze muszą szanować ludzkie życie od samego początku”, a „praktyka aborcyjna stanowi poważne naruszenie z punktu widzenia etyki”.
Krążący w internecie list intencyjny adresowany jest do rzecznika APM Pedro Nunesa, „który wielokrotnie sprzeciwiał się kategorycznie groźbom ze strony rządu i był zdecydowany nie kapitulować przed nimi”.

Reklama

Włochy

Święci na komórkę

Posiadacze telefonów komórkowych we Włoszech od 5 grudnia będą mogli skorzystać z nowej usługi: ściągania obrazków świętych. „Wyślij SMS-a i co tydzień otrzymasz obrazek świętego lub błogosławionego, który jest ci drogi” - zachęcają inicjatorzy serwisu na stronie internetowej: www.santiprotettori.com. Każdemu obrazkowi będzie towarzyszyła modlitwa, zmieniana co tydzień. Oprócz kosztów połączenia telefonicznego, każde ściągnięcie obrazka będzie kosztować 3 euro oraz dodatkowe 50 eurocentów za modlitwę. Serwis nosi nazwę „Święta opieka”. Na pomysł usługi wpadła 31-letnia mieszkanka Mediolanu Barbara Labate, gdy zobaczyła, że jej dziadkowie noszą w portfelu obrazki świętych.
Bp Lucio Soravito De Franceschi z Komisji Nauki Wiary Episkopatu Włoch uważa, iż jest to instrumentalizacja wiary przez firmy, które chcą zarobić pieniądze.

Ludzie

Ks. prał. Aldo Giordano

Sekretarz generalny Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) ks. prał. Aldo Giordano powiedział, że nauka religii w europejskich szkołach publicznych winna stawiać czoło trzem wyzwaniom. Pierwszym jest niesprzyjający obecnie klimat kulturowy, w którym istnieje jednak zainteresowanie zjawiskiem religijnym. Drugim wyzwaniem jest dążenie do traktowania religii jako „dyscypliny naukowej”. Trzecie wyzwanie to rola, jaką odgrywa religia w społeczeństwie pluralistycznym i wieloreligijnym. Opinię tę ks. prał. Giordano wyraził na zakończonym 30 listopada w Rzymie sympozjum, które zorganizowała CCEE wspólnie z Komisją Episkopatu Włoch ds. Nauczania Religii.
Podczas tego spotkania podsumowano badania, jakie na temat katechezy szkolnej przeprowadzono w 2005 r. w 29 krajach Europy. W większości z nich religia uważana jest za ważny przedmiot nauczania. Coraz częściej mamy jednak do czynienia z klimatem jej niechętnym. Zauważa się spychanie religii do sfery prywatnej, na którą nie ma miejsca w działalności dydaktycznej szkoły. Tymczasem katecheza szkolna jest niezbędna do zrozumienia tożsamości, dziejów i kultury danego narodu.

Krótko

„Jest prawie pewne, że Iran nie prowadzi tajnych badań nad budową bomby atomowej” - to zdanie z raportu amerykańskiego wywiadu częściowo rozładowało napiętą sytuację wobec Teheranu. Irańczycy triumfowali. Nie będzie także nowych sankcji wobec Iranu, które były wcześniej rozważane.

Bez niespodzianki w wyborach do rosyjskiej Dumy. Miażdżące zwycięstwo odniosła partia Jedna Rosja, z której listy startował Władimir Putin. Zdobyła 62 proc. głosów. Do parlamentu weszli komuniści, nacjonaliści, lewicowi populiści. Komentatorzy mają zastrzeżenia co do demokratyczności wyborów.

Przegrał za to prezydent Wenezueli Hugo Chávez. Obywatele tego państwa odrzucili w referendum nową konstytucję, która miała mu zapewnić dożywotnią władzę. Obecna kadencja Cháveza kończy się w 2013 r.

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko zażądał zamknięcia kopalni w Zagłębiu Donieckim. To tam zginęło w połowie listopada 101 górników. 2 grudnia nastąpiły dwie eksplozje, w których zginęło pięciu kolejnych górników.

Pierwszym krajem, który odwiedził premier Donald Tusk, była Litwa. W drugą podróż zagraniczną Tusk udał się 4 grudnia do Brukseli. W belgijskiej stolicy było miło, powiedziano trochę komplementów, ale żadnych konkretów. 7 grudnia Premier RP został przyjęty na audiencji przez Papieża Benedykta XVI.

Belgii grozi rozpad. Politycy francuskojęzycznej Walonii i niderlandzkojęzycznej Flandrii już od kilku miesięcy nie mogą się porozumieć w sprawie utworzenia rządu.

Czesi wycofują swoich żołnierzy z Iraku. Parlament naszych południowych sąsiadów przyjął plan zagranicznych operacji sił zbrojnych, który przewiduje wycofanie większości spośród 415 czeskich żołnierzy stacjonujących obecnie w Iraku. Do przyszłego roku zostanie ich tylko 20.

Dobra wiadomość z Brukseli. Jeszcze przez trzy lata Polska będzie mogła korzystać z preferencyjnych stawek VAT na żywność, książki i usługi gastronomiczne.

Rosja wprowadziła czasowy zakaz importu z Polski żywego drobiu i produktów drobiowych. Ma to związek z wykryciem w naszym kraju wirusa ptasiej grypy. Wcześniej uczyniła to Ukraina.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych,wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświęcim: uroczystości 83. rocznicy śmierci św. Maksymiliana Kolbego

Obchody 83. rocznicy śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego rozpoczną się 14 sierpnia br. w kościele św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu, skąd o godz. 8.30 wyruszy procesja do byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Poranne nabożeństwo upamiętniające przejście o. Kolbego z tego świata do nieba - „Transitus św. Maksymiliana” - zostanie odprawione o 7.45 w kościele franciszkańskim w Harmężach. Po tej liturgii grupa pielgrzymów przejedzie autokarem pod bramę obozu w Birkenau, skąd wyruszy piesza pielgrzymka do Miejsca Pamięci Auschwitz.

Dwie pielgrzymki do byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz: z Centrum w Harmężach i z kościoła św. Maksymiliana Kolbego w Oświęcimiu spotkają się przy obozowej bramie z napisem „Arbeit macht frei” w Miejscu Pamięci, skąd wspólnie przejdą w kierunku Bloku 11.

CZYTAJ DALEJ

Gdynia: Nie żyje 28-latek pchnięty nożem - trzy osoby zatrzymane

2024-08-08 22:00

[ TEMATY ]

śmierć

Gdynia

Adobe Stock

W szpitalu zmarł 28-latek pchnięty nożem w czwartek po południu w Gdyni Witominie. Policja zatrzymała trzech mężczyzn, którzy mogą mieć związek z zabójstwem.

Rzeczniczka prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku Karina Kamińska poinformowała PAP, że w czwartek po godzinie 16.30 policja otrzymała zgłoszenie o pobiciu mężczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Św. Edyta Stein, Japonia i nawrócony więzień

2024-08-09 20:50

Magdalena Lewandowska

Podczas Mszy św. przed spotkaniem ikonę poświęcił ks. Jan Gondro.

Podczas Mszy św. przed spotkaniem ikonę poświęcił ks. Jan Gondro.

Po pieszej pielgrzymce po Japonii powstała niezwykła ikona św. Teresy Benedykty od Krzyża.

Z okazji 82. rocznicy śmierci św. Teresy Benedykty od Krzyża w Domu Edyty Stein we Wrocławiu odbyło się spotkanie wokół ikony świętej karmelitanki z udziałem Romana Zięby, pielgrzyma i malarza, autora ikony. Przed laty przemytnika, który sięgnął dna, obecnie członka wspólnoty Pielgrzymów Bożego Miłosierdzia. W trudnych doświadczeniach życia spotkał Chrystusa. Dziś przemierza świat z krzyżem i modlitwą, prosząc o błogosławieństwo dla miejsc, które najbardziej potrzebują łask i pokoju. Z jego pielgrzymowania narodziła się wspólnota Pielgrzymów Bożego Miłosierdzia, do której dołączają kolejni uwolnieni z więzień i nałogów. – Pielgrzymujemy ze znakiem krzyża i tym znakiem błogosławimy ziemię. Cichą modlitwą kroków rysujemy stopami krzyż, towarzyszy nam modlitwa dziękczynienia za nasze nawrócenie, za uratowanie nas z ciemności i prośba o błogosławieństwo dla kraju, przez który idziemy – tłumaczył Roman Zięba.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję