Tradycją polskiego społeczeństwa stały się od wieków pielgrzymki na Jasną Górę. Kolejne pokolenia przed Ołtarz Bogurodzicy znoszą wszystkie problemy, radości i smutki, którymi żyją, którym starają się sprostać. Bez tych wizyt na Jasnej Górze, bez rozmów z Czarną Madonną rodacy nie potrafią żyć, nie potrafią rozwiązywać kłopotów kolejnych dni.
Są jednak lata, nawet całe epoki, kiedy to pielgrzymowanie przybiera wymiar społeczny - naród szuka u swojej Królowej siły do przetrwania największych zagrożeń. Tak było podczas zaborów, podczas wojny i okupacji oraz w epoce stalinowskiej, gdy władze starały się zniszczyć Kościół i wiarę katolicką w Polsce. Siła z Jasnej Góry popłynęła wówczas przez nieugiętego prymasa Stefana Wyszyńskiego. W więzieniu opracował on akt ponownych Ślubów Narodu, a potem peregrynację Królowej w kopii Jasnogórskiego Obrazu przez wszystkie polskie diecezje. Matka Boga i Matka narodu 26 sierpnia 1957 r. rozpoczęła wizytę u swoich wiernych, starając się umocnić ich wiarę i odwagę w walce z komunizmem. Ile otrzymał naród w czasie tej peregrynacji i jak to spożytkował, świadczy historia i powiedzieć mogą poszczególni ludzie.
W złoty Jubileusz nawiedzenia na Jasnej Górze zebrali się przedstawiciele Episkopatu i ojcowie paulini, by go przypomnieć, przemyśleć i opracować przesłanie płynące z tego niespotykanego na skalę światową fenomenu. To ważne wydarzenie zostało przekazane społeczeństwu przez o. prof. Zachariasza S. Jabłońskiego OSPPE w publikacji pod tytułem: „Peregrynacja Matki Bożej Jasnogórskiej w duchowym krajobrazie Polski ku przyszłości (1957-2007)”.
Dobrze się stało, że o. Jabłoński dostrzegł potrzebę obdarowania swoich czytelników wypowiedziami sług Bożych Prymasa Stefana Wyszyńskiego i Ojca Świętego Jana Pawła II, arcybiskupów, biskupów, znanych księży i ojców paulinów. Starsze pokolenie znajdzie w tym opracowaniu wspomnienia dotyczące ważnego w ich życiu wydarzenia, młodsze zaś - świadectwo tamtych czasów, pełnych zmagań o wiarę, prawdę, tożsamość narodową, jakże innych wtedy, ale w swej treści wciąż aktualnych.
Wielu czytelników przypomni sobie, a młodzi poznają dramatyzm wędrowania kopii Obrazu, trudności czynione przez władzę i milicję, aresztowanie samego Obrazu i determinację Polaków objawiającą się w szacunku do ram wypełnionych jedynie przestrzenią wiary w duchową obecność Maryi.
O znaczeniu nawiedzenia mówi już dobrze dobrana przez autora fotografia na okładce: mimo zakazów, nawet represji, wydarzeniu towarzyszył zawsze wielki tłum. Ci ludzie przychodzili bez chorągwi, feretronów czy haseł na transparentach. Ale wszystko można odczytać z ich postaci, skupionych twarzy, z uroczystego spokojnego zapatrzenia w jeden Punkt.
Szczęśliwie materiały sympozjum nie zostały wyłącznie skierowane do archiwum na Jasnej Górze, ale służyć będą wiedzą historyczną i niezmiennie aktualną mądrością wszystkim, którzy po nie sięgną.
PAULINIANUM. Wydawnictwo Zakonu Paulinów, Jasna Góra, ul. ks. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa, tel. (0-34) 377-77-77.
Pomóż w rozwoju naszego portalu