„Papież Franciszek jest Galilejczykiem z Argentyny.” - mówił w homilii ks. Mariusz Frukacz przypominając słowa bł. Jana Pawła II, który w rozmowie z dziennikarzem Andre’ Frossardem o sobie mówił, że jest „Galilejczykiem z Wadowic”. Zastępca redaktora naczelnego tygodnika katolickiego „Niedziela” przewodniczył wieczorem 13 marca Mszy św. w intencji papieża Franciszka w kościele pw. św. Wojciecha w Częstochowie.
Przed Mszą św. modlitwie różańcowej i nabożeństwu fatimskiemu w pierwszą rocznicę wyboru papieża Franciszka na Stolicę św. Piotra przewodniczył ks. prał. Stanisław Iłczyk proboszcz parafii św. Wojciecha w Częstochowie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W homilii ks. Frukacz podkreślił, że „patrzymy dzisiaj na papieża Franciszka oczami wiary.”- Chcemy z nim pójść dzisiaj pod krzyż Chrystusa. Papież bowiem sam wskazał nam na początku swojego pontyfikatu na krzyż Chrystusa. Upomniał nas, że nie można być uczniem Pana jeśli nie bierze się krzyża.- mówił ks. Frukacz.
Reklama
„Wsłuchujmy się w głos papieża Franciszka, który uczy nas, że nie ma Chrystusa bez krzyża, chrześcijaństwa bez krzyża, chrześcijaństwa bez Kościoła.”- kontynuował ks. Frukacz i dodał, że „ dzisiaj media mówią nam, że papież jest humanistą, wspaniałym mówcą, dyplomatą o dobrym sercu, reformatorem Kościoła” - A my na papieża patrzymy oczami wiary i przypominamy sobie, że ma umacniać naszą wiarę. Papież Franciszek jako Namiestnik Chrystusa na ziemi prowadzi nas do zbawienia - podkreślił.
Redaktor „Niedzieli” podkreślił, że „papież Franciszek jest pokorny, ubogi. który sam o sobie mówi, że jest biednym grzesznikiem, na którego z miłością spojrzał Pan i powołał.”
Odnosząc się do pierwszego roku pontyfikatu papieża Franciszka ks. Frukacz zauważył, że „papież nauczył nas jak wielką siłę duchową ma modlitwa przed Najświętszym Sakramentem i modlitwa różańcowa.” - Przypomniał nam i całemu Kościołowi, że Jezus był zawsze na ulicy, pośród ubogich, cierpiących, głodnych. Papież uczy nas, że musimy wychodzić do ludzi z miłosierdziem i z Dobrą Nowiną. - mówił ks. Frukacz i dodał, że „papież Franciszek chce, byśmy coraz głębiej żyli Ewangelią.”
„W pierwszym roku swojego pontyfikatu zostawił nam za bł. Janem Pawłem II i św. s. Faustyną przesłanie o Bożym Miłosierdziu. To wielkie zadanie dla nas”- kontynuował kaznodzieja i podsumował, że „pontyfikat papieża Franciszka jest dla chrześcijan dnia dzisiejszego wielkim wyzwaniem i zadaniem.”- Musimy być ludźmi wiary, ewangelicznej pokory i miłości. Czy potrafimy do tego dorosnąć w naszym życiu osobistym, w naszych rodzinach, społeczeństwie? - pytał na zakończenie ks. Frukacz.