Pod hasłem „Miłość Chrystusowa porusza, buduje pojednanie i jednoczy świat” zaplanowano wymianę teologiczną, międzynarodowe nabożeństwa, program kulturalny oraz dyskusje społeczno-polityczne.
Na otwarcie obrad przyjedzie do Karlsruhe prezydent Niemiec, Frank-Walter Steinmeier i wygłosi przemówienie do zgromadzonych. Głos zamierzają zabrać również przedstawiciele Centralnej Rady Żydów w Niemczech oraz muzułmanów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wśród tematów obrad jest międzynarodowy dialog chrześcijański, teologia oraz kwestie społeczno-polityczne. Omówione zostaną np. kwestie związane z ochroną klimatu i środowiska rozbrojenia oraz globalnej walki z głodem i ubóstwem. Nie zabraknie też odniesień do aktualnej kwestii agresji Rosji na Ukrainę. W Karlsruhe oczekiwane są również delegaci z Rosji i Ukrainy.
Na krótko przed rozpoczęciem obrad rzeczniczka ŚRK Marianne Ejdersten określiła Światową Radę Kościołów jako wyjątkowe forum globalnego dialogu. „Nikt poza ŚRK nie może zgromadzić wszystkich Kościołów przy jednym stole” - powiedziała w rozmowie z mediami i podkreśliła, że to jest szczególnie ważne w tej chwili. „Doświadczamy poważnych kryzysów, wojny w Ukrainie, coraz większego głodu na świecie czy wstrząsów społecznych spowodowanych rosnącymi cenami żywności i energii” – powiedziała, tłumacząc, że te kryzysy wymagają wzmożonego dialogu międzynarodowego.
Reklama
Na zakończenie konferencji delegaci zamierzają wydać kilka oświadczeń w różnych sprawach. W tym celu komisje przygotowały już różne dokumenty. Można się spodziewać, że mogą powstać zażarte dyskusje np. o stanowisko w sprawie konfliktu na Bliskim Wschodzie. Delegaci zwłaszcza z Niemiec chcą zapobiec rezolucjom, które mogłyby zostać zrozumiane jako antyizraelskie czy wręcz antysemickie. Z drugiej strony w ŚRK pojawiają się silne głosy wzywające do większego wsparcia dla grup chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie.
Na czas dziewięciodniowych obrad Światowej Rady Kościołów miasto Karlsruhe i Kościół regionu organizują bezpłatny program kulturalno-integracyjny z około 250 imprezami. Różnorodność uczestniczących międzynarodowych Kościołów i wspólnot religijnych znajdzie odzwierciedlenie w nabożeństwach według różnych tradycji i obrządków chrześcijańskich.
Członkami Światowej Rady Kościołów są głównie Kościoły protestanckie, anglikańskie i prawosławne. Sekretarzem generalnym będzie od stycznia 2023 roku ks. Jerry Pillay z RPA. Do tego czasu pracami ŚRK kieruje tymczasowo Rumun, ks. Ioan Sauca. Wiele wskazuje jednak na to, że ks. Pillay, który wcześniej był przewodniczącym Światowej Wspólnoty Kościołów Reformowanych, odegra ważną rolę również w Karlsruhe.
Kościół katolicki nie należy do Rady, ale od 1965 r. blisko z nią współpracuje. Od 1965 r. istnieje wspólna grupa robocza między Watykanem a ŚRK. Teologowie katoliccy są pełnoprawnymi członkami ważnych komisji ŚRK, takich jak Wiara i Ustrój oraz Misja Światowa i Ewangelizacja. Na obrady zgromadzenia generalnego ŚRK przyjechała do Karlsruhe 20-osobowa delegacja watykańska z przewodniczącym Dykasterii ds. Popierania Jedności kardynałem Kurtem Kochem. List z pozdrowieniami dla uczestników obrad skieruje papież Franciszek.
Zgromadzenie generalne ŚRK obraduje co sześć do ośmiu lat. Karlsruhe jest pierwszym europejskim miastem-gospodarzem od ponad pięciu dekad. Wcześniej, w 1968 roku obradowano w Uppsali, w Szwecji. Ostatnie zgromadzenie ogólne obradowało w 2013 roku w południowokoreańskim Busan.