Stojący na ogrodzonej działce kościół przy głównej drodze Snowidzy wybudowany został na przełomie XIV i XV wieku. Jest to zabytkowy obiekt w stylu gotyckim, jednonawowy, murowany z prostokątnym prezbiterium, podpartym przyporami. Na uwagę zasługuje zabytkowa chrzcielnica i XVI-wieczny obraz malowany na desce, przedstawiający sąd ostateczny.
Kościół ten służy obecnie wiernym z parafii pw. Wnie-bowstąpienia w Snowidzy, w skład której wchodzą Snowidza, Barycz i Godziszowa (z własnym kościołem), blisko 1500 dusz. Jest to parafia średniej wielkości, ale jak do tej pory nie miała kłopotów finansowych. Jednak ekspertyza budowlana wykazała pilną potrzebę przeprowadzenia remontu tego zabytkowego obiektu, m.in. uszkodzonej więźby dachowej, spękanych nadproży i zdeformowanych sufitów. Tak poważnego remontu nie byli jednak w stanie sfinansować sami parafianie. Proboszcz, ks. Jan Żak rozpoczął więc starania o pozyskanie środków finansowych z innych źródeł. Dzięki ofiarności parafian i innych udało się zgromadzić część funduszy i po 150 latach kościół doczekał się pierwszego poważnego remontu. Rozpoczął się on pod koniec kwietnia. Tkniętą zębem czasu świątynię uda się więc uratować.
Na pierwszy ogień poszła wymiana murłat. Następnie rozpoczęła się wymiana zmurszałych końcówek belek stropowych, co jest najistotniejsze w całym remoncie ze względu na bardzo zły stan drewna. Jak powiedział proboszcz, ks. Jan Żak, zakończenie robót przewidziano na koniec sierpnia. Prace, które pochłoną prawie 60 tysięcy zł, wykonuje legnicka firma "Laskowski", która wygrała przetarg, oferując najkorzystniejsze warunki. Firma ta została utworzona z inicjatywy proboszcza parafii pw. Podwyższenia Krzyża w Legnicy, ks. Romana Raczaka. Specjalizuje się ona w remontach obiektów sakralnych. Jej atutem jest dobra jakość robót i niewygórowane ceny usług. Prace szły w szybkim tempie, szczególnie, że dopisywała pogoda, i udało się zakończyć remont w planowanym terminie.
Parafia korzysta też ze współczesnych osiągnięć technicznych. Od marca br. nie trzeba wspinać się na wieżę kościelną i pociągać za sznury, by zabiły dzwony. Zostały bowiem na niej uruchomione dwa dzwony sterowane elektronicznie. Są one zaprogramowane, a w razie nagłej konieczności (np. czyjejś śmierci czy też innego nieszczęścia) można je uruchomić zdalnie pilotem. Jak powiedział proboszcz, ks. Jan Żak, koszt inwestycji to siedem tysięcy zł, które parafia dzięki uprzejmości firmy "Rduch" zapłaci w ratach.
14 października br. odnowiona świątynia zostanie poświęcona podczas uroczystości bierzmowania i 18-lecia parafii, w której weźmie udział biskup legnicki Tadeusz Rybak. Parafia chciałaby w ten sposób uczcić 25-lecie sakry biskupiej ordynariusza i 10-lecia diecezji legnickiej. Warto dodać, że w tym roku jubileusz 10-lecia pracy duszpasterskiej w tej parafii obchodzi również jej proboszcz, ks. Jan Żak.
Pomóż w rozwoju naszego portalu