Pięć lat historii w skrócie
Reklama
Dla tej młodej wspólnoty parafialnej była to pierwsza w jej pięcioletniej historii kanoniczna wizytacja Biskupa. Historia parafii rozpoczęła się bowiem 12 czerwca 1997 r., gdy Ksiądz Arcybiskup Metropolita w trosce o rozwój życia religijnego, a także pragnąc ułatwić korzystanie z posługi kapłańskiej i by ułatwić dostęp do kościoła wszystkim, w tym także dzieciom i osobom w podeszłym wieku, powołał parafię pod wezwaniem św. Jana Sarkandra Kapłana i Męczennika, wydzielając jej teren z parafii pod wezwaniem św. Barbary, Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Miłosierdzia Bożego i Przemienienia Pańskiego.
Na proboszcza wyznaczył Ksiądz Arcybiskup byłego wikariusza parafii pw. św. Barbary ks. Jarosława Gintera. Na zakupionym terenie o powierzchni pół hektara, po wykonaniu odwodnienia i uzbrojeniu terenu, zbudowana została tymczasowa kaplica. Pierwsza Msza św. została odprawiona 29 czerwca 1997 r. Szczególnie uroczysty był dzień 19 października 1997 r., gdy Pasterz Kościoła częstochowskiego z całą parafią modlił się w intencji wiernych, pobłogosławił ich trud na rozpoczęcie wznoszenia świątyni i domu parafialnego oraz poświęcił kaplicę tymczasową, a także plac przyszłej budowy. W sierpniu 1998 r. rozpoczęto budowę Domu Parafialnego, który po roku intensywnych prac został ukończony i poświęcony 26 października 1999 r. przez Arcybiskupa. W sierpniu 2002 r. podjęto prace przy budowie kościoła parafialnego według projektu mgr inż. Ziemowita Domagały.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Chwila obecna
Zostały już wykonane fundamenty i trwa murowanie ścian kościoła. Prace te prowadzone są dzięki ofiarności i dobroci tworzących tę wspólnotę, czujących się odpowiedzialnymi za jej rozwój i odpowiednie funkcjonowanie. Ksiądz Proboszcz powiedział, że "wielkim jego pragnieniem jest jak najszybsze ukończenie budowy świątyni, by wspólnota Żywego Różańca, liturgiczna służba ołtarza, schola parafialna, grupa Papieskiego Dzieła Pomocy Dzieciom, młodzieżowa grupa apostolsko-modlitewna i wszyscy wierni mogli jeszcze gorliwiej i w lepszych warunkach uczestniczyć w sprawowaniu liturgii, oddając cześć Bogu na tym skrawku Kościoła częstochowskiego. Zadanie, które przed nami, nie będzie łatwe - dodaje ks. Jarosław - tym bardziej, że coraz więcej rodzin naszej parafii dotkniętych jest bezrobociem i pogarszającą się ich sytuacją materialną. Powoli, ale skutecznie staramy się tworzyć wspólnotę parafii św. Jana Sarkandra, w oparciu o nauczanie Kościoła, refleksję nad Słowem Bożym, wykorzystując również współczesne środki ewangelizacyjne, jakimi są Katolickie Radio FIAT i Jasna Góra, oraz pisma: Tygodnik Katolicki Niedziela, Źródło, Nasza Arka i inne".
Dzień wizytacji
Dzień wizytacji rozpoczął się już przed godziną dziewiątą. Trzeba jednak dodać, że przygotowania do uroczystości trwały od dawna. Szczególnie w ostatnim tygodniu dużo modlono się, by obecność Pasterza w parafii była dniem mobilizacji wszystkich wiernych. Dzień był tak zaplanowany przez Księdza Proboszcza, by Pasterz mógł spotkać się z jak największą liczbą parafian. Już na pierwszej Mszy św. zgromadziło się więcej osób niż zwykle. Przybyły przede wszystkim osoby starsze i chore. W homilii Arcypasterz mówił o znaczeniu wizytacji, o jej sensie. Parafianie powinni bowiem zdawać sobie sprawę, że ich wspólnota nie jest anonimowa i zapomniana, ale przez jej powołanie przed pięciu laty, włączona została w strukturę Kościoła lokalnego i powszechnego. Stąd to, co się dzieje w takiej wspólnocie jest dla Biskupa ważne. Całość bowiem funkcjonuje tak, jak jej poszczególne cząstki, a taką cząstką jest wspólnota, której patronuje św. Jan Sarkander. Każda więc parafia ma swoje prawa, ale także zobowiązania wobec Kościoła. Nad tym czuwa Biskup przez delegowanego na placówkę proboszcza. Ważne jest, by wszyscy zdawali sobie sprawę, że choć parafia ma strukturę przypominającą inne wspólnoty, to wyróżnia ją zadanie, którym jest prowadzenie ludzi do Boga, by osiągnąć cel ziemskiej wędrówki, jakim jest zbawienie w Chrystusie. Dlatego czymś najbardziej naturalnym dla parafii jest gromadzenie się na modlitwę, a szczególnie na Eucharystię. Stąd też Ksiądz Arcybiskup apelował, by wszyscy podjęli gorliwą modlitwę i byli jej wierni.
Po Mszy św. Pasterz archidiecezji spotkał się ze Wspólnotą Żywego Różańca, a o godz. 11.00 odprawił Mszę św. dla rodzin. W homilii mówił o rodzinie jako winnicy, gdzie jest gospodarz. W rodzinie, jak w ewangelicznej winnicy będzie wszystko funkcjonować poprawnie, jeśli każdy zna swoje miejsce i swoją rolę, kiedy matka i ojciec w odpowiedzialności i z miłością wychowują swoje dzieci. Współczesnym rodzinom potrzebna jest mocna wiara, a tę zdobywa się nieustannie w trudzie modlitwy i poświęcenia. Po Mszy św. Arcybiskup udzielił błogosławieństwa rodzinom, które podchodziły kolejno do ołtarza. Następnie poświęcił fundamenty i mury świątyni. O godz. 14.00 odwiedzał chorych w ich domach, a o godz. 16.00 spotkał się z dziećmi i młodzieżą w salce parafialnej. O godz. 18.00 sprawowano Mszę św. dla młodzieży, podczas której Arcypasterz udzielił sakramentu bierzmowania.
Podczas kolacji Ksiądz Arcybiskup spotkał się jeszcze z kapłanami dekanatu na czele z jego dziekanem ks. Eugeniuszem Wieczorkiem.