Równocześnie poinformował, że w nocy zmarła śp. Tekla Juniewicz z Gliwic, która miała 116 lat 2 miesiące i 9 dni. I zaznaczył: „A nasza Perła z krakowskiego Salwatora 12 sierpnia rozpoczęła drugą połowę 112. roku życia. Oby zdrowie i dobry humor dopisywały jej jak najdłużej!”.
Wanda Szajowska urodziła się 12 lutego 1911 r. we Lwowie, gdzie spędziła dzieciństwo i młodość. W jej ukochanym mieście w 1931 r. ukończyła Konserwatorium Muzyczne z wynikiem celującym. W czasie II wojny światowej brała udział w podziemnych wieczornicach patriotycznych, podczas których grała utwory Fryderyka Chopina, podtrzymując ducha patriotyzmu wśród uczestników polskiego ruchu oporu. W 1945 roku, po przymusowej repatriacji, zamieszkała w Krakowie. Tutaj podjęła studia na Wydziale Historii Sztuki UJ, które także ukończyła z wyróżnieniem
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przez kolejne lata pasję do muzyki starała się zaszczepić młodym pokoleniom - uczyła dzieci muzyki w klasie fortepianu w działającym od około 1946 roku Eksperymentalnym Studium Gry na Fortepianie, później nazwanym Eksperymentalnym Studium Muzycznym, mieszczącym się w centrum Krakowa przy ul. Gołębiej 3. Do wychowanków pani Wandy należą między innymi takie sławy muzycznego świata, jak: dyrygenci Antoni Wit, Jerzy Salwarowski, organista Jacek Kulig, teoretyk muzyki Teresa Mięsowicz-Malecka i kompozytor Krzysztof Meyer.
Podczas przeprowadzki ze Lwowa nie zapomniała o swoim ukochanym instrumencie, na którym w młodości ćwiczyła etiudy. A i dzisiaj nadal na nim gra najstarsza pianistka, chociaż już tylko z pamięci. Wzruszający koncert zagrała dla gości, zebranych pod oknem jej mieszkania na Salwatorze, w dzień 111. urodzin.