- Staramy się, żeby na naszych chustach pielgrzymkowych, flagach, koszulkach i innych gadżetach były motywy z pięknym kaszubskim haftem. Promujemy naszą małą kaszubską Ojczyznę jak tylko się da - podkreślają Kaszubi i to, że Kaszuby to kraina najpiękniejsza na świecie. Na stronie napisali, że „legenda mówi, że kiedy Pan Bóg stwarzał świat i powstawały morza, rzeki, góry i lasy, z garści wszystkiego, co Mu zostało, stworzył Kaszuby”.
Ta grupa ma nawet swoje pielgrzymkowe „Radio Kaszebe”. Nie jest to rozgłośnia nadająca program, ale do „redakcji” można wysłać sms i mieć pewność, że życzenia i dedykacje zostaną odczytane całej grupie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jan Trofimowicz z Pucka, który szedł w kaszubskiej pielgrzymce po raz 26. podkreśla, że duma go rozpiera a serce rośnie, bo przyszła z nim córka. Nas może nie jest tak dużo, ale gdy pomyślimy o tych których spotkaliśmy po drodze, idąc od Helu, którzy nas przyjmują, to już są tysiące. - Nieważne, kto ma jakie poglądy polityczne, kto jest mniej lub bardziej wierzący, gościnność Polaków jest wielka - podkreśla i dodaje, że wszystkich nas jednoczy polska flaga, którą niosą, obok tych kaszubskich.
Mała Ola podkreśla, że chociaż droga jest męcząca to się opłaca, bo ten wysiłek jest na coś, idzie się z jakąś intencją. „Polecam, żeby wszyscy z takimi intencjami szli, warto”, mówi.
Reklama
Kaszubska Piesza Pielgrzymka szła w tym roku z hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa”, bo jak zaznaczali organizatorzy, trzeba „sobie uświadamiać, że każdy z nas jest przez Boga wybrany i posłany, by nieść ludziom pokój”.
Wyjątkową szkołę modlitwy prowadził ks. prof. Jan Perszon, wieloletni kierownik Kaszubskiej Pielgrzymki.
W ciągu 19 dni pątnicy pokonali aż 638 km, przemierzając drogi i dróżki 5 województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i śląskiego. To najdłuższa co do przemierzanych kilometrów trasa pielgrzymkowa w Polsce.
Piesza Pielgrzymka Kaszubska po raz pierwszy wyruszyła w 1982 r. Pomysłodawcą pielgrzymki był śp. ks. Zygmunt Trella. Chciał uczcić 600-lecie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej i postanowił zebrać grupę pątników i przejść wraz z nimi ponad 600 km na Jasną Górę. Choć oficjalnie jest to 41. pielgrzymka, to pątnicze tradycje w regionie są o wiele dłuższe. Kaszubi pielgrzymowali na Jasną Górę już w XV w., co odnotowywał w swoich „Rocznikach” Jan Długosz.