W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, 8 września br., odbędzie się w Bęczkowicach, w archidiecezji częstochowskiej, koronacja obrazu Matki Bożej Pocieszenia, Oblubienicy Ducha Świętego Pocieszyciela. Koronacji cudownego obrazu koronami papieskimi, które 18 kwietnia br. osobiście pobłogosławił na Placu św. Piotra w Rzymie Ojciec Święty Benedykt XVI, dokona kard. Stanisław Dziwisz - metropolita krakowski. Koronacja, która rozpocznie się o godz. 11, poprzedzona zostanie procesją z obrazem do ołtarza koronacyjnego pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka - metropolity częstochowskiego. Ogromne znaczenie ma fakt, że koronacja w Bęczkowicach przypada dokładnie 290 lat po koronacji obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, która miała miejsce 8 września 1717 r.
Zarys historii parafii bęczkowickiej
Parafia Bęczkowice znajduje się na terenie archidiecezji częstochowskiej, między Gorzkowicami a Ręcznem. Znajdują się w niej dwa święte miejsca: kościół parafialny z cudownym obrazem Matki Bożej i freskiem Zesłania Ducha Świętego nad głównym ołtarzem oraz Pocieszna Górka z kaplicą i obrazem Matki Bożej Niepokalanej Pocieszycielki. O najstarszym kościele parafialnym w Bęczkowicach zachowało się niewiele materiałów źródłowych. Pierwsza wzmianka pochodzi z „Liber beneficiorum” J. Łaskiego, w którym pod datą 8 października 1312 r. zamieszczona jest notatka, że Bartłomiej Odrowąż ze Sprowy, właściciel Bęczkowic, ufundował i uposażył kościół drewniany pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła. Poświęcenia świątyni prawdopodobnie dokonał arcybiskup gnieźnieński Jakub Świnka.
Pierwotna kaplica, zbudowana na Pociesznej Górce, była drewniana. W tym miejscu, jak mówią źródła historyczne, żywy był kult maryjny, a pielgrzymi otrzymywali wiele łask za wstawiennictwem Matki Bożej Pocieszenia. Pod koniec XVIII wieku dzięki staraniom Szymona Tyrko z Borowca została wybudowana nowa, murowana kaplica. Obraz Matki Bożej Pocieszenia, czczony i przechowywany w kościele parafialnym, oraz miejsce pielgrzymkowe zwane Pocieszną Górką zawsze stanowiły jedną całość. Świadczą o tym także tytuł, pod jakim czczony był zawsze obraz: Mater Consolationis - Matka Pocieszenia, oraz nazwa miejsca pielgrzymkowego: Pocieszna Górka. Piękną i wciąż żywą tradycją są procesje z obrazem z kościoła parafialnego do kaplicy na Pociesznej Górce, o których wspominają już inwentarze z XVII wieku. Jednak życie religijne i liturgiczne związane z kultem Matki Bożej Pocieszenia, a także w pewien sposób społeczno-kulturalne, koncentrowało się przede wszystkim w kościele parafialnym. Licznie przybywający na Pocieszną Górkę pielgrzymi wspierali parafię nie tylko duchowo, ale i materialnie. Tak było m.in. w 1830 r., kiedy to z zebranych na Pociesznej Górce ofiar odnowiono kościół parafialny w Bęczkowicach.
Kilka słów o obrazie
Obraz Wniebowzięcia Matki Bożej, czczony jako obraz Matki Bożej Pocieszenia, znajdujący się obecnie w kaplicy bocznej kościoła w Bęczkowicach, prawdopodobnie powstał na przełomie XV i XVI wieku. Obraz zawiera głęboką treść teologiczną. Najstarsze znane wzmianki o nim pochodzą z XVII wieku. Już zapisy z 1624 r. mówią o tym, iż słynął on łaskami. Maryja przedstawiona jest według wizji św. Jana Apostoła, opisanej w Apokalipsie: „Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu” (12,1). Przedstawieniom Madonny Apokaliptycznej towarzyszy też idea Maryi Wniebowziętej i Niepokalanej. Na obrazie aniołowie symetrycznie podtrzymują Maryję. Górna para aniołów podtrzymuje ją jedną ręką, a drugą trzyma koronę Madonny.
Obraz Wniebowzięcia Matki Bożej jest sercem kultu Matki Bożej Pocieszenia na terenie parafii bęczkowickiej - zarówno w kaplicy na Pociesznej Górce, dokąd noszony był zawsze przez parafian podczas dorocznego odpustu, jak i w kościele bęczkowickim. Obecnie znajduje się w specjalnie przygotowanej kaplicy bocznej kościoła parafialnego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu