W Warszawie rozpoczęły się zdjęcia do długo zapowiadanego filmu biograficznego o bohaterskim księdzu, męczenniku czasów komunistycznych. Obraz przedstawiać będzie życie ks. Popiełuszki od lat dzieciństwa na polskiej prowincji, poprzez okres kształtowania się jego powołania w wojsku, aż do rodzenia się jego legendy w czasie ciężkiej próby stanu wojennego. Zobaczymy, jak dzięki swej wyjątkowej duchowej sile, połączonej z ciepłem i poczuciem humoru - Ksiądz Jerzy zyskał wielki autorytet i powszechną sympatię.
Reżyserem filmu jest Rafał Wieczyński, autor i współautor wielu form telewizyjnych i filmów dokumentalnych, takich jak „Skrawek nieba” o Prymasie Tysiąclecia czy „Zwycięzcy nie umierają - opowieść o Księdzu Jerzym”. - Intencją filmu jest pokazanie postaci Księdza Jerzego przede wszystkim tym, którzy nie mogli go już poznać, tak aby jego obraz nie zamknął się w jednej linijce z podręcznika historii - mówi Wieczyński. Dodaje, że losy bohatera pokazane zostaną na tle kluczowych wydarzeń Polski z przełomu lat 70. i 80. Film pokaże m.in. strajki w 1980 r., manifestacje z okresu stanu wojennego oraz słynne Msze św. za Ojczyznę odprawiane w kościele na warszawskim Żoliborzu.
Reżyser podkreśla, że powierzenie głównej roli właśnie Woronowiczowi było oczywistością. - Jak tylko go poznałem, od razu zobaczyłem w nim Księdza Jerzego, a nie aktora - mówi.
I rzeczywiście, odpowiednio ucharakteryzowany, w peruce, Adam Woronowicz jest bardzo podobny do ks. Popiełuszki. Nauczył się nawet wykonywać te same, charakterystyczne dla Księdza Jerzego gesty. I, co ciekawe, podobnie jak Ksiądz Jerzy, Woronowicz urodził się na ziemi białostockiej.
Sam Woronowicz, inni aktorzy, a także reżyser, długo przygotowywali się do zdjęć. Spędzili wiele godzin na studiowaniu i analizowaniu kazań, listów, zapisków i nagrań archiwalnych, aby jak najwierniej ukazać na ekranie postać Męczennika. Wielką rolę odegrała tu Katarzyna Soborak - notariusz w procesie beatyfikacyjnym ks. Popiełuszki i konsultant filmu ds. scenariusza, która służyła radą i pomocą.
Wieczyński bardzo starannie pisał scenariusz, konsultując się z wieloma świadkami życia Księdza Jerzego, a także m.in. z o. Gabrielem Bartoszewskim, kapucynem, promotorem w procesie beatyfikacyjnym Księdza Jerzego.
Ekipa filmowa pracuje już bardzo intensywnie. Przed nimi 70 dni zdjęciowych. Najbliższe sceny będą nagrywane m.in. przy kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Tam nagrana zostanie też słynna Msza św. za Ojczyznę, która odprawiona została po dramatycznych demonstracjach z 3 maja 1982 r.
Film „Popiełuszko” wejdzie na ekrany prawdopodobnie jesienią przyszłego roku.
Pomóż w rozwoju naszego portalu