- Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe nie ograniczają się do działań wyłącznie ekonomicznych, lecz także prowadzą działalność charytatywną. Proszę powiedzieć, w jakich obszarach prowadzona jest ta działalność?
- Trudno w kilku zdaniach odpowiedzieć na to pytanie, bo rzeczywiście tych obszarów jest bardzo dużo. Pomoc finansową otrzymuje naprawdę wiele osób i instytucji. Na inspirację i wsparcie mogą liczyć ważne wydarzenia kulturalne. W ciągu swej 15-letniej działalności SKOK-i przekazały już wiele milionów zł na akcje charytatywne, w tym m.in. na leczenie, rehabilitację czy też zakup sprzętu medycznego dla wielu ludzi znajdujących się w naprawdę trudnej sytuacji życiowej. SKOK-i finansowo oraz rzeczowo wspomagały i nadal wspomagają domy dziecka, przedszkola oraz dzieci z najbiedniejszych rodzin, przekazując na ten cel ogromne kwoty. Nie zapominają także o dzieciach niepełnosprawnych, ofiarując środki finansowe, jak również dofinansowując wyjazdy na kolonie dzieci z rodzin najuboższych.
- Odwołując się do swoich chrześcijańskich korzeni, Spółdzielcze Kasy wspierają również wiele wydarzeń religijnych...
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
- To prawda. Środki te przekazywane są dla Kościoła na organizację festynów i koncertów religijnych, na budowy i remonty budynków parafialnych. Ale nie tylko. Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe były oficjalnym sponsorem organizacji pielgrzymki apostolskiej Ojca Świętego Benedykta XVI do Polski w 2006 r. Dwa lata temu Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe ofiarowały bursztynową sukienkę na Cudowny Wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej. Ponad 200 tys. ludzi uczestniczyło 26 sierpnia 2005 r. na Jasnej Górze w uroczystej Sumie Pontyfikalnej, gdzie dar SKOK-ów poświęcił abp Stanisław Dziwisz. To nasza ofiara w podzięce za to, że Jasna Góra, jak mówił Jan Paweł II, jest „znakiem i źródłem tych wartości, które kształtują ducha i serca ludzi żyjących na naszej ziemi, które gasnące oczy zapalają nadzieją, które nawet porażkę zamieniają w zwycięstwo”. Wyrażamy w ten sposób podziękowanie za nieustanną opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną, za to, że zwykłym ludziom dane jest czynić rzeczy nadzwyczajne.
- Ostatnio dzięki wsparciu finansowemu Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych oraz pracy i talentowi współczesnych artystów i rzemieślników odtworzony został pierwotny wygląd ołtarza w Kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej. Skąd wzięła się w SKOK-ach ta wspaniała inicjatywa?
Reklama
- To nasz kolejny dar, uczyniony z miłości i wielkiego szacunku dla historii naszej Ojczyzny. Jak pamiętamy z historii, opiekunowie jasnogórskiego sanktuarium - Ojcowie Paulini dwukrotnie ofiarowali skarby dla ratowania Ojczyzny. Po raz pierwszy w 1812 r., kiedy władze Księstwa Warszawskiego ogłosiły zbiórkę kosztowności na fundusz, dzięki któremu armia polska mogła stanąć u boku Napoleona w czasie jego wyprawy na Moskwę. Wówczas ofiara objęła również część jasnogórskich skarbów sztuki sakralnej, w tym dwie srebrne figury z jasnogórskiego ołtarza. I drugi raz, w 1830 r., kiedy działania narodowowyzwoleńcze wymagały kolejnego zasilenia finansowego powstańców. Z tego powodu srebro i złoto zbędne w liturgii, po spisaniu wagi i wartości, miało zostać odesłane do mennicy krajowej. Paulini odpowiedzieli na apel Rządu Narodowego i w maju 1831 r. odesłali do Warszawy 5 funtów złota oraz 226 funtów srebra. W ten sposób zabrakło górnej części tabernakulum, która znajdowała się w samym centrum ołtarza, pod Ikoną Jasnogórską. Po latach możemy dzisiaj zwrócić Jasnej Górze to, co dla naszego narodu zawsze było niezwykle cenne.
- Ostatnio głośno było o zawieszeniu w Dworze Artusa modelu okrętu z XV wieku, wykonanego na podstawie obrazu „Okręt Kościoła”, o czym również mówiono w kontekście SKOK-ów, bo fundatorem tego bezprecedensowego w historii sztuki i historii miasta wydarzenia były Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe…
- Proszę pamiętać, że Spółdzielcze Kasy powstały na Pomorzu, po przełomie ustrojowo-gospodarczym 1989 r. Zaczynaliśmy od zera, dziś SKOK-i obsługują ponad półtora miliona gospodarstw domowych. Jesteśmy - i nadal chcemy być - organizacją, która jest wyłączną własnością jej członków. Dzięki systematycznej pracy w lokalnych społecznościach wyrobiliśmy sobie markę instytucji nowoczesnej, kojarzącej się z dobrymi odsetkami od lokat i szybko udzielanymi pożyczkami, na godziwych warunkach. Jestem dumny z faktu, że coraz częściej kojarzeni jesteśmy także z instytucją wspierającą ważne zjawiska kulturalne, uczestniczącą czynnie w istotnych wydarzenia społecznych. I co niezwykle ważne, środki z naszego budżetu angażujemy w cenne i trwałe dzieła kulturalne, które będą cieszyć kolejne pokolenia Polaków przez setki lat!
Kultura, w szerokim jej aspekcie, jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na zaufanie i bezpieczeństwo społeczne.
Reklama
- W maju tego roku w Warszawie odbył się IV Światowy Kongres Rodzin, który przyznał prestiżowe wyróżnienie dla SKOK-ów. Czym jest dla Pana ta nagroda?
- Kasa Krajowa uhonorowana została za prowadzenie edukacji ekonomicznej rodzin oraz kształtowanie umiejętności zarządzania finansami w sposób efektywny i demokratyczny. Docenienie SKOK-ów przez Światowy Kongres Rodzin jest potwierdzeniem ważnej roli społecznej, jaką Spółdzielcze Kasy pełnią w Polsce. Walka z lichwą, edukacja ekonomiczna i samopomoc na trwałe wpisane są w działania SKOK-ów. Dzięki temu już ponad 1,5 mln polskich rodzin może korzystać z usług przyjaznej instytucji finansowej.
- To niejedyne cenne wyróżnienie, jakie otrzymaliście w tym roku.
- Fundacja na rzecz Polskich Związków Kredytowych, której zadaniem była odbudowa w Polsce systemu spółdzielczości finansowej, otrzymała znaczące wyróżnienie „Distinguished Service Awards”, przyznawane corocznie przez Światową Radę Związków Kredytowych (WOCCU). Nagroda Światowej Rady jest najwyższym wyróżnieniem międzynarodowych unii kredytowych, nadawanym osobom i instytucjom zasłużonym dla światowego ruchu spółdzielczego. Nagrody te przyznawane są od 1986 r. W ostatnich latach wyróżniono nią m.in. Rzymski Kościół Katolicki i Amerykańską Korporację Pokojową.