Reklama

SKOK-i to nie tylko ekonomia

Niedziela Ogólnopolska 34/2007, str. 38

Robert Placzkiewicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe nie ograniczają się do działań wyłącznie ekonomicznych, lecz także prowadzą działalność charytatywną. Proszę powiedzieć, w jakich obszarach prowadzona jest ta działalność?

- Trudno w kilku zdaniach odpowiedzieć na to pytanie, bo rzeczywiście tych obszarów jest bardzo dużo. Pomoc finansową otrzymuje naprawdę wiele osób i instytucji. Na inspirację i wsparcie mogą liczyć ważne wydarzenia kulturalne. W ciągu swej 15-letniej działalności SKOK-i przekazały już wiele milionów zł na akcje charytatywne, w tym m.in. na leczenie, rehabilitację czy też zakup sprzętu medycznego dla wielu ludzi znajdujących się w naprawdę trudnej sytuacji życiowej. SKOK-i finansowo oraz rzeczowo wspomagały i nadal wspomagają domy dziecka, przedszkola oraz dzieci z najbiedniejszych rodzin, przekazując na ten cel ogromne kwoty. Nie zapominają także o dzieciach niepełnosprawnych, ofiarując środki finansowe, jak również dofinansowując wyjazdy na kolonie dzieci z rodzin najuboższych.

- Odwołując się do swoich chrześcijańskich korzeni, Spółdzielcze Kasy wspierają również wiele wydarzeń religijnych...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- To prawda. Środki te przekazywane są dla Kościoła na organizację festynów i koncertów religijnych, na budowy i remonty budynków parafialnych. Ale nie tylko. Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe były oficjalnym sponsorem organizacji pielgrzymki apostolskiej Ojca Świętego Benedykta XVI do Polski w 2006 r. Dwa lata temu Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe ofiarowały bursztynową sukienkę na Cudowny Wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej. Ponad 200 tys. ludzi uczestniczyło 26 sierpnia 2005 r. na Jasnej Górze w uroczystej Sumie Pontyfikalnej, gdzie dar SKOK-ów poświęcił abp Stanisław Dziwisz. To nasza ofiara w podzięce za to, że Jasna Góra, jak mówił Jan Paweł II, jest „znakiem i źródłem tych wartości, które kształtują ducha i serca ludzi żyjących na naszej ziemi, które gasnące oczy zapalają nadzieją, które nawet porażkę zamieniają w zwycięstwo”. Wyrażamy w ten sposób podziękowanie za nieustanną opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną, za to, że zwykłym ludziom dane jest czynić rzeczy nadzwyczajne.

- Ostatnio dzięki wsparciu finansowemu Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych oraz pracy i talentowi współczesnych artystów i rzemieślników odtworzony został pierwotny wygląd ołtarza w Kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej. Skąd wzięła się w SKOK-ach ta wspaniała inicjatywa?

Reklama

- To nasz kolejny dar, uczyniony z miłości i wielkiego szacunku dla historii naszej Ojczyzny. Jak pamiętamy z historii, opiekunowie jasnogórskiego sanktuarium - Ojcowie Paulini dwukrotnie ofiarowali skarby dla ratowania Ojczyzny. Po raz pierwszy w 1812 r., kiedy władze Księstwa Warszawskiego ogłosiły zbiórkę kosztowności na fundusz, dzięki któremu armia polska mogła stanąć u boku Napoleona w czasie jego wyprawy na Moskwę. Wówczas ofiara objęła również część jasnogórskich skarbów sztuki sakralnej, w tym dwie srebrne figury z jasnogórskiego ołtarza. I drugi raz, w 1830 r., kiedy działania narodowowyzwoleńcze wymagały kolejnego zasilenia finansowego powstańców. Z tego powodu srebro i złoto zbędne w liturgii, po spisaniu wagi i wartości, miało zostać odesłane do mennicy krajowej. Paulini odpowiedzieli na apel Rządu Narodowego i w maju 1831 r. odesłali do Warszawy 5 funtów złota oraz 226 funtów srebra. W ten sposób zabrakło górnej części tabernakulum, która znajdowała się w samym centrum ołtarza, pod Ikoną Jasnogórską. Po latach możemy dzisiaj zwrócić Jasnej Górze to, co dla naszego narodu zawsze było niezwykle cenne.

- Ostatnio głośno było o zawieszeniu w Dworze Artusa modelu okrętu z XV wieku, wykonanego na podstawie obrazu „Okręt Kościoła”, o czym również mówiono w kontekście SKOK-ów, bo fundatorem tego bezprecedensowego w historii sztuki i historii miasta wydarzenia były Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe…

- Proszę pamiętać, że Spółdzielcze Kasy powstały na Pomorzu, po przełomie ustrojowo-gospodarczym 1989 r. Zaczynaliśmy od zera, dziś SKOK-i obsługują ponad półtora miliona gospodarstw domowych. Jesteśmy - i nadal chcemy być - organizacją, która jest wyłączną własnością jej członków. Dzięki systematycznej pracy w lokalnych społecznościach wyrobiliśmy sobie markę instytucji nowoczesnej, kojarzącej się z dobrymi odsetkami od lokat i szybko udzielanymi pożyczkami, na godziwych warunkach. Jestem dumny z faktu, że coraz częściej kojarzeni jesteśmy także z instytucją wspierającą ważne zjawiska kulturalne, uczestniczącą czynnie w istotnych wydarzenia społecznych. I co niezwykle ważne, środki z naszego budżetu angażujemy w cenne i trwałe dzieła kulturalne, które będą cieszyć kolejne pokolenia Polaków przez setki lat!
Kultura, w szerokim jej aspekcie, jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na zaufanie i bezpieczeństwo społeczne.

Reklama

- W maju tego roku w Warszawie odbył się IV Światowy Kongres Rodzin, który przyznał prestiżowe wyróżnienie dla SKOK-ów. Czym jest dla Pana ta nagroda?

- Kasa Krajowa uhonorowana została za prowadzenie edukacji ekonomicznej rodzin oraz kształtowanie umiejętności zarządzania finansami w sposób efektywny i demokratyczny. Docenienie SKOK-ów przez Światowy Kongres Rodzin jest potwierdzeniem ważnej roli społecznej, jaką Spółdzielcze Kasy pełnią w Polsce. Walka z lichwą, edukacja ekonomiczna i samopomoc na trwałe wpisane są w działania SKOK-ów. Dzięki temu już ponad 1,5 mln polskich rodzin może korzystać z usług przyjaznej instytucji finansowej.

- To niejedyne cenne wyróżnienie, jakie otrzymaliście w tym roku.

- Fundacja na rzecz Polskich Związków Kredytowych, której zadaniem była odbudowa w Polsce systemu spółdzielczości finansowej, otrzymała znaczące wyróżnienie „Distinguished Service Awards”, przyznawane corocznie przez Światową Radę Związków Kredytowych (WOCCU). Nagroda Światowej Rady jest najwyższym wyróżnieniem międzynarodowych unii kredytowych, nadawanym osobom i instytucjom zasłużonym dla światowego ruchu spółdzielczego. Nagrody te przyznawane są od 1986 r. W ostatnich latach wyróżniono nią m.in. Rzymski Kościół Katolicki i Amerykańską Korporację Pokojową.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego Epifania przypada 6 stycznia?

Niedziela świdnicka 1/2019, str. VII

[ TEMATY ]

Epifania

Karol Porwich/Niedziela

Ustalenie daty obchodów uroczystości Objawienia Pańskiego nie dokonało się przypadkowo. Choć nie została wskazana przez Pismo Święte, to posiada symbolikę opartą na tekstach biblijnych

Zanim przejdziemy do omówienia symboliki kryjącej się pod datą dzienną 6 stycznia, należy najpierw wyjaśnić nazwę uroczystości, którą wówczas obchodzi Kościół. Ta najbardziej rozpowszechniona wśród wiernych w Polsce to święto Trzech Króli. Z kolei w polskiej edycji ksiąg liturgicznych figuruje określenie Objawienie Pańskie. Natomiast w księgach łacińskich i w całej tradycji chrześcijańskiej od początku funkcjonuje nazwa Epifania, pochodząca z języka greckiego (epifaneia), która oznacza „objawienie”, „ukazanie się”. Chodzi o objawienie się Jezusa Chrystusa, Wcielonego Syna Bożego jako Zbawiciela świata. Nazwą „epifania” określano narodzenie Jezusa, Jego chrzest w Jordanie i dokonanie pierwszego cudu na weselu w Kanie Galilejskiej. Taką treść miało pierwotne święto Epifanii, które powstało ok. 330 r. w Betlejem. Obejmowało ono początkowe tajemnice zbawienia, o których informują nas pierwsze rozdziały Ewangelii ze skupieniem się na tajemnicy narodzenia Chrystusa. Epifania ulegała ewolucji wraz z jej rozszerzaniem się poza Palestynę. Na Wschodzie stanie się pamiątką chrztu Jezusa w Jordanie, a na Zachodzie będzie stanowić obchód trzech cudownych wydarzeń (tria miracula) stanowiących początkowe objawienia chwały Bożej Zbawiciela: pokłon Mędrców ze Wschodu, chrzest w Jordanie i cud w Kanie Galilejskiej, przy czym z czasem hołd magów rozumiany jako objawienie się Chrystusa poganom zdominuje niemal wyłącznie łacińską celebrację Epifanii. W ludowej świadomości stanie się ona zatem świętem Trzech Króli ze względu utożsamienie mędrców z królami na podstawie niektórych biblijnych tekstów prorockich, a ich liczba zostanie ustalona w związku z trzema darami, jakimi zostało obdarowane Dzieciątko Jezus. Te różnice między Wschodem a Zachodem nie przekreślają jednak faktu, że istotną tematyką tego obchodu liturgicznego pozostaje objawienie się Boga w Chrystusie.
CZYTAJ DALEJ

Chcą zakazać spowiedzi dla osób niepełnoletnich. Staniesz w obronie sakramentu?

2025-01-07 13:38

[ TEMATY ]

spowiedź

spowiedź dzieci

Karol Porwich/Niedziela

Moja najstarsza córka przygotowuje się właśnie do Pierwszej Komunii Świętej, dlatego temat, który poruszam w tej wiadomości jest dla mnie osobiście bardzo ważny i aktualny. Widzę ogromną wartość nie tylko w sakramencie Eucharystii ale także w Sakramencie Pokuty i Pojednania, dlatego nie wyobrażam sobie, że ktoś miałby pozbawić go moich dzieci aż do momentu, gdy osiągną pełnoletniość. Niestety coraz częściej można spotkać takie postulaty w debacie publicznej - pisze Zbigniew Kaliszuk z Fundacji Grupa Proelio.

Przed Świętami Bożego Narodzenia do sejmowej Komisji Petycji trafiła petycja, której autorzy postulują wprowadzenie zakazu możliwości spowiadania osób niepełnoletnich. Na szczęście ten postulat póki co raczej nie ma szans znaleźć większości w Sejmie (zwłaszcza przed wyborami Prezydenckimi), ale ponieważ petycja jest bardzo mocno promowana przez media, dlatego warto zaznaczyć sprzeciw. Podpisz i udostępnij apel o jak najszybsze odrzucenie wspomnianej petycji: proelio.pl.
CZYTAJ DALEJ

Bądź pielgrzymem niegasnącej nadziei!

2025-01-07 17:14

Marzena Cyfert

Msza św. w parafii Ducha Świętego we Wrocławiu

Msza św. w parafii Ducha Świętego we Wrocławiu

W parafii Ducha Świętego we Wrocławiu sprawowana była uroczysta Eucharystia na zakończenie jubileuszu związanego z 30. rocznicą konsekracji parafialnej świątyni. Wspólna modlitwa była jednocześnie rozpoczęciem Roku Jubileuszowego w parafii. Modlitwie przewodniczył bp Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej.

Jak przypomniał proboszcz parafii ks. Andrzej Nicałek, na mocy Dekretu Penitencjarii Apostolskiej od 6 października ub.r. do 6 stycznia br. w kościele Ducha Świętego można było uzyskać odpust zupełny, pod zwykłymi warunkami, nawiedzając świątynię i uczestnicząc tam w Eucharystii.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję