Afganistan
Pierwsza polska ofiara
Pierwszy polski żołnierz zginął 14 sierpnia br. w Afganistanie.
Ppor. Łukasz Kurowski uczestniczył w patrolu, który był ostrzelany w pobliżu bazy Gardez. Został trafiony odłamkiem z granatnika w nogę. Mimo szybkiej pomocy, wykrwawił się.
Wieczorem w polskiej bazie Szaran odprawiono Mszę św. w intencji ppor. Kurowskiego. Dzień później, 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Święta Wojska Polskiego, podczas Mszy św. w całym kraju modlono się za zmarłego żołnierza i jego rodzinę. Pogrzeb ppor. Kurowskiego odbył się 18 sierpnia w podpoznańskim Lusowie.
- Łukasz trzy lata temu brał w naszym kościele ślub, bo z tej parafii pochodzi jego żona. To ona zdecydowała, żeby pochować męża na lusowskim cmentarzu. Przez jakiś czas oboje mieszkali w naszej parafii. To dla nas wszystkich wielka tragedia - powiedział proboszcz miejscowej parafii ks. kan. Ignacy Karge.
Włochy
Włosi pielgrzymują pociągami
Reklama
Włosi coraz częściej korzystają z pociągów dostosowanych do potrzeb pątników. Najwięcej specjalnych pociągów dociera z Włoch do sanktuariów maryjnych w Lourdes i Fatimie. Koleje zapewniają wagony sypialne i kuszetki, a składy połączone są systemem nagłośnienia, który ułatwia wspólną modlitwę w czasie podróży. W ubiegłym roku na trasy wyjechało 180 pociągów specjalnych, obecnie będzie ich co najmniej 210 i przewiozą prawie 150 tys. pielgrzymów. Specjalną ofertę Włoskie Koleje Państwowe skierowały do młodzieży wybierającej się na wrześniowe spotkanie z Papieżem Benedyktem XVI w Loreto.
W ramach promocji inicjatywy „Pociągiem do Loreto” z watykańskiej stacji kolejowej wystartowała 11 sierpnia specjalna sztafeta poruszająca się na trasie Watykan-Asyż-Loreto ręcznie napędzaną drezyną. Dotarła ona na miejsce 18 sierpnia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zapowiedź: „Europejski most”
Polsko-ukraiński koncert na granicy
Koncert na granicy polsko-ukraińskiej otworzy Transgraniczne Dni Dobrosąsiedztwa, które po raz czwarty odbędą się w miejscowościach przygranicznych województwa lubelskiego. W dniach 25-27 sierpnia w Korczminie, Mycowie i Dołhobyczowie Polacy i Ukraińcy będą szukać tego, co ich łączy. Patronat nad wydarzeniem objęli prezydent RP Lech Kaczyński i prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko.
Koncert „Europejski most” - Granica 803 z udziałem zespołów z Polski i Ukrainy zaplanowano na 25 sierpnia. Podczas koncertu scena ustawiona będzie dokładnie na polsko-ukraińskiej granicy między Dołhobyczowem w Polsce a Uhrynowem na Ukrainie, w miejscu przyszłego przejścia granicznego. Jak mówią organizatorzy, koncert ma być symbolem pojednania i braterstwa między sąsiedzkimi narodami.
Francja
Pływająca procesja maryjna
Około 4,5 tys. katolików 14 sierpnia wzięło udział w Paryżu w wieczornej procesji maryjnej po Sekwanie. Pływająca procesja wokół wysp Cité i św. Ludwika została zorganizowana po raz czwarty przez archidiecezję paryską z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Na statki turystyczne mógł wsiąść za darmo każdy, kto wcześniej odebrał wejściówkę w katedrze Notre Dame. Procesję poprzedziła Msza św. w katedrze.
W uroczystość Wniebowzięcia po południu ulicami Paryża przeszły dwie procesje. Jedna wyruszyła z katedry Notre Dame, przeszła bulwarami nad Sekwaną, przez Wyspę św. Ludwika i zakończyła się na placu Jana Pawła II przed katedrą. Druga procesja zorganizowana przez lefebrystów odbywała się w tym samym czasie. Wyszła z okupowanego przez nich kościoła Saint-Nicolas-du-Chardonnet i przeszła ulicami Dzielnicy Łacińskiej.
Ludzie
Kard. Renato Martino
W wywiadzie dla dziennika „Il Messaggero” stwierdził, że decyzja Amnesty International o poparciu tzw. prawa do aborcji jest dodawaniem przemocy do przemocy. Przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” skomentował zaaprobowanie przez obradującą w Meksyku Międzynarodową Radę Amnesty International rozszerzenia definicji praw człowieka na możliwość aborcji w przypadku ciąży pochodzącej z gwałtu.
- Nie można z jednej strony walczyć o zniesienie kary śmierci, o prawa więźniów czy uchodźców, a z drugiej zgadzać się na zabicie bezbronnego dziecka w łonie matki - podkreślił kard. Martino. Zaznaczył, że kto mieni się obrońcą uciśnionych i słabych, nie może nie dostrzegać zła tkwiącego w tym procederze. Kobietom gwałconym w Darfurze czy innych regionach globu należy pomagać materialnie i psychologicznie, chroniąc jednocześnie życie dziecka. Kardynał wyraził nadzieję, że Amnesty International wycofa się z tych działań, jasno deklarując obronę życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. - W przeciwnym razie organizacje katolickie i poszczególni wierni powinni wycofać swe poparcie dla tej organizacji - powiedział kard. Martino.
Krótko
Rosyjski prezydent Władimir Putin zapowiedział budowę rosyjskiej tarczy antyrakietowej. To kolejna z serii reakcji na plany umieszczenia elementów amerykańskiej tarczy w Czechach i Polsce.
Francuski prezydent Nicolas Sarkozy spotkał się z amerykańskim prezydentem George’em Bushem. Spotkanie było o tyle ważne, że za prezydentury Jacques’a Chiraca Francja uchodziła za głównego krytyka polityki amerykańskiej. Na linii Waszyngton - Paryż nastąpiło ocieplenie, o czym świadczy miejsce spotkania - rodzinna rezydencja Bushów w stanie Maine.
Stany Zjednoczone i Izrael podpisały formalne porozumienie, na mocy którego Waszyngton udzieli stronie izraelskiej pomocy wojskowej w wysokości 30 miliardów dolarów w ciągu najbliższych 10 lat.
Tragedia w kościele w stanie Missouri w USA. 13 sierpnia szaleniec wtargnął do świątyni. Zastrzelił pastora i dwóch mężczyzn. Ranił kilkanaście osób. Został schwytany przez policję.
Zamach terrorystyczny w Rosji. 13 sierpnia bomba domowej roboty wybuchła pod pociągiem relacji Moskwa - Petersburg. Składem jechało blisko 250 osób. Na szczęście nikt nie zginął. Około 60 pasażerów zostało rannych.
Dwaj polscy politycy Krzysztof Putra (PiS) i Donald Tusk (PO) nie zostali wpuszczeni na Białoruś. 15 sierpnia jechali oni do Grodna, aby wziąć udział w obchodach Święta Wojska Polskiego. Do opuszczenia Białorusi został zmuszony Michał Dworczyk, doradca premiera ds. wschodnich, który też miał brać udział w tym święcie.
Irak był świadkiem największego zamachu od 2003 r., czyli od czasu wejścia wojsk amerykańskich. W mieście Kahtanija, na północnym wschodzie Iraku, w jednym czasie zaatakowało czterech zamachowców samobójców. Zginęło 250 osób, a ponad 300 zostało rannych.
Mołdawii, jednemu z najbiedniejszych krajów Europy i ostatniemu państwu Starego Kontynentu rządzonemu przez partię komunistyczną, grozi głód. Przyczyną jest katastrofalna susza, która zniszczyła już 80 procent plonów.
Silne trzęsienie ziemi nawiedziło 15 sierpnia Peru. Zginęło ponad 300 osób, a 1000 jest rannych. Najwięcej ofiar było w 600-tysięcznym mieście Ica na południe od Limy.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych,wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.