O budowanie w sobie postawy wrażliwości apelował 18 września bp Adam Lepa. Przewodniczył on uroczystościom odpustowym w łódzkiej katedrze.
Bp Adam Lepa podkreślał, że z wrażliwością człowieka nie jest dzisiaj dobrze. "Zjawisko znieczulicy daje o sobie często znać. Pewnymi sprawami społeczeństwo przestało się przejmować. Choćby kalectwem, biedą materialną, losem ludzi starych czy alkoholizmem - mówił Ksiądz Biskup. - Przechodzimy często obok tych spraw tak, jak od dawna przechodzimy obok napisów, które szpecą nasze miasto, jego obraz i jego piękno" - zauważał. Jego zdaniem, coraz więcej jest także ludzi obojętnych na przyszłość naszego narodu. "Świadczy o tym choćby niska frekwencja w wyborach. Są ludzie, którym jest wszystko jedno, kto w Polsce rządzi, kto dostaje się do Parlamentu, a kto odpada".
Według Księdza Biskupa, w niektórych kręgach dominują postawy roszczeniowe. "A więc nie to jest ważne, co ja mam dać innym, ale to, co ja mogę od nich dostać - mówił Hierarcha. - Tzw. drapieżny kapitalizm odwrażliwia człowieka - robi z niego egoistę, każe mu bogacić się nawet kosztem drugiego człowieka. A egoista to człowiek wyjątkowo niewrażliwy. Nawet ma czelność obśmiewać ludzi wrażliwych - podkreślał Ksiądz Biskup. - Wrażliwość jawi się zatem jako ważne zadanie do spełnienia" - apelował.
Kaznodzieja zauważył, że mimo wszystko świat z podziwem patrzy na ludzi wrażliwych, choćby na Matkę Teresę z Kalkuty, Jana Pawła II czy Marka Kotańskiego. "Takie przejawy wrażliwości budują nas i są żywą zachętą do ukształtowania w sobie tej wspaniałej postawy" - mówił bp Lepa. Według niego, wrażliwość staje się coraz bardziej niezbędna. "Tym bardziej, że wokół nas coraz więcej jest zobojętnienia, agresji, a nawet nienawiści. Ojciec Święty często mówi o obowiązku budowania cywilizacji miłości. Zobowiązuje nas, abyśmy wytrwale i konsekwentnie tę cywilizację budowali" - przypominał. Podkreślał jednak, że jeśli nie staniemy się najpierw ludźmi wrażliwymi, niewiele dokonamy w sprawie budowania cywilizacji miłości. Będzie to tylko jej karykatura.
Podczas odpustowej uroczystości w łódzkiej katedrze pw. św. Stanisława Kostki obecny był także abp Władysław Ziółek i bp Ireneusz Pękalski. W ramach odpustu zorganizowany został koncert organowy, a po wszystkich Mszach św. wierni mogli ucałować relikwie Patrona parafii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu