– Moja radość jako rektora UKSW, ale i jako prorektora odpowiedzialnego w ostatnich latach za działalność naukową, jest ogromna. Wszyscy poddaliśmy się żmudnemu procesowi ewaluacji. Wszyscy ponieśliśmy odpowiedzialność za nasz uniwersytet i bardzo za to dziękuję. Nasze wyniki są wyśmienite, możemy być z siebie dumni. Dziękuję wszystkim pracownikom, doktorantom i osobom, które przedstawiły swój dorobek naukowy do oceny ewaluacyjnej. Nie bez znaczenia jest także pomoc kadry administracyjnej, która obsługiwała wszystkie systemy i wspierała ten proces. Stajemy dziś przez wielkim wyzwaniem, aby nie tylko ten wysoki poziom utrzymywać, ale dążyć do jeszcze większej doskonałości – mówi ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.
Uniwersytet uzyskał jedną ocenę A+ w dyscyplinie prawo kanoniczne, 5 dyscyplin otrzymało kategorię A, są to: nauki teologiczne, historia, literaturoznawstwo, nauki o sztuce i psychologia. Kategorię B+ otrzymało łącznie 12 dyscyplin: archeologia, filozofia, językoznawstwo, nauki o kulturze i religii, informatyka techniczna i telekomunikacja, nauki o polityce i administracji, nauki socjologiczne, pedagogika, matematyka, nauki chemiczne, nauki fizyczne oraz nauki prawne.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Po uprawomocnieniu się decyzji UKSW uzyska 18 uprawnień do nadawania stopnia doktora i 18 uprawnień do nadawania stopnia doktora habilitowanego w dyscyplinach, które w ewaluacji działalności naukowej otrzymały co najmniej kategorię B+. Łącznie będzie to 36 uprawnień do nadawania stopni naukowych. Dotychczas UKSW posiadało 14 uprawnień do nadawania stopnia doktora oraz 10 uprawnień do nadawania stopnia doktora habilitowanego.
Nowe uprawnienia w zakresie doktoratów obejmują dyscypliny: językoznawstwo, nauki o kulturze i religii, informatykę techniczną i telekomunikację oraz nauki o sztuce. Habilitacje w UKSW będzie można uzyskać w następujących nowych dyscyplinach: językoznawstwo, nauki o kulturze i religii, informatyka techniczna i telekomunikacja, nauki o sztuce, archeologia, matematyka, nauki chemiczne, nauki fizyczne.
Ewaluacja jakości działalności naukowej to, od wejścia w życie w 2018 roku ustawy, prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, nowy sposób oceny poziomu naukowego prowadzonej działalności badawczej w polskich jednostkach naukowych. W ocenie uwzględniane są indywidualne osiągnięcia wszystkich pracowników prowadzących działalność naukową oraz doktorantów, reprezentujących daną dyscyplinę. Ewaluacja uwzględnia trzy kryteria: poziom naukowy prowadzonej działalności, efekty finansowe badań naukowych lub prac rozwojowych oraz wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki.
– Przyznane kategorie naukowe to ważny sygnał dla naszej społeczności. Po pierwsze ogłaszamy wyniki naszych badań poprzez dobrze punktowane publikacje: monografie oraz artykuły, po drugie otrzymujemy granty finansowane ze źródeł zewnętrznych, a nasza praca oddziałuje na społeczeństwo i gospodarkę. Realizujemy zatem misję prawdziwego, odpowiedzialnego, poszukującego prawdy o Bogu i człowieku oraz otwartego na wszystkich uniwersytetu. Jesteśmy prawdziwym universitas. W tym miejscu trzeba przywołać słowa naszego błogosławionego Patrona, skierowane do Senatu Akademii Teologii Katolickiej, naszej poprzedniczki: „Wasza praca nie jest daremna. Im ta praca będzie rzetelniejsza, im wyższy będzie poziom profesorów, im większe wymagania postawicie młodzieży, tym bardziej pewność utrzymania się tej instytucji i jej rozwoju, jest moim zdaniem, niezachwiana” – dodaje rektor UKSW.
Wyniki ewaluacji jakości działalności naukowej obejmują okres od 2017 do 2021 roku. Uzyskane kategorie wpływają na uprawnienia do prowadzenia studiów, kształcenia w szkołach doktorskich, nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego oraz uzależniają wysokość środków finansowych, które podmiot otrzymuje z budżetu państwa.