Budują nowy świat
Reklama
W 1919 r., tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, powstało Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej. W 1930 r. powołano w Polsce Akcję Katolicką. Cztery lata później w ramach Akcji Katolickiej młodzież z SMP oraz z innych środowisk młodzieżowych utworzyła Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej. Przedwojenni KSM-owicze prowadzili działalność religijną, kulturalno-oświatową, charytatywną, społeczno-patriotyczną. Niestety, wybuch II wojny światowej przerwał działalność Akcji Katolickiej w Polsce, ale jej członkowie wychowani w duchu miłości Boga i Ojczyzny nie wahali się oddać własnego życia w jej obronie.
Lata komunistycznego totalitaryzmu przerwały oficjalną działalność Stowarzyszenia. Mimo rozwiązania organizacji, spotkania KSM odbywały się nadal; prowadził je m.in. kard. Karol Wojtyła, wcześniejszy asystent KSM w Niegowici, a następnie w parafii pw. św. Floriana w Krakowie. Mimo wielu trudności, idea KSM przetrwała. Konferencja Episkopatu Polski wydała w 1990 r. dekret powołujący do życia KSM jako organizację ogólnopolską, nadając jej osobowość prawną kościelną. W 1993 r. KSM uzyskał również osobowość prawną. Dziś Stowarzyszenie istnieje we wszystkich diecezjach, liczy ponad 20 tys. członków, zrzeszonych w 1000 oddziałów parafialnych i kół środowiskowych. Opiekunem KSM z ramienia Episkopatu Polski jest bp Henryk Tomasik z Siedlec.
KSM na Lubelszczyźnie
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży jest organizacją zrzeszającą młodych katolików świeckich. Posiada struktury ogólnopolskie, jednak działa autonomicznie w obrębie diecezji. KSM Archidiecezji Lubelskiej istnieje od dziesięciu lat, zrzesza ponad 1000 młodych osób. Celem członków KSM jest być blisko ludzi i Boga oraz odpowiadać na potrzeby środowiska, być "apostołami Ewangelii Chrystusa i budowniczymi nowej ludzkości (...); nie oszczędzając sił, włączać się w budowę nowego świata, opartego na mocy miłości i przebaczenia". Formacja KSM oparta jest na nauczaniu Jana Pawła II, ze szczególnym uwzględnieniem corocznych orędzi do ludzi młodych, jak również na medytacji Pisma Świętego, modlitwie brewiarzowej, adoracji Najświętszego Sakramentu oraz żywym uczestnictwie w sakramentach Eucharystii, pojednania i pokuty.
Początki odrodzonego KSM AL sięgają końca lat 80-tych i Łęcznej oraz osoby ks. Mieczysława Puzewicza, obecnego wikariusza biskupiego ds. młodzieży, który od początku jest asystentem KSM AL. Obecnym prezesem Stowarzyszenia jest Katarzyna Skubisz, funkcję zastępcy pełni Piotr Kaczyński, a sekretarza Elżbieta Kryczka. W zarządzie KSM AL są jeszcze: Magdalena Wojtaszek, Magdalena Lenart, Anna Bab i Paweł Kępka. Siedziba KSM AL mieści się przy kościele pw. Ducha Świętego w Lublinie.
Czerwona Księga z Kurowa
Źródłem informacji o przedwojennych losach KSM na terenie naszej diecezji jest kronika KSM w Kurowie, nazwana przez jej "odkrywcę" - Elżbietę Kryczkę - Czerwoną Księgą. Jest to obity czerwonym materiałem brulion, formatu powiększonego A4. Na okładce znajduje się wyszyty żółtą nicią napis: "Kronika KSM w Kurowie". Na pierwszej zapisanej karcie znajduje się fragment utworu Marii Konopnickiej, zdjęcie z 1936 r. z tzw. "Święta Druhen", a u dołu datacja: "Kurów, dnia 1 stycznia 1936 r." Pierwszy wpis nosi datę 12 stycznia 1936 r., ostatni 13 listopada 1939 r. Liczne wzmianki o kontaktach z innymi oddziałami na Lubelszczyźnie przynoszą też dodatkowe, cenne informacje o przedwojennym KSM. Kronika była spisywana na bieżąco, o czym świadczą wpisy gości, będących na spotkaniach oddziału: prezesów innych placówek, instruktorów Akcji Katolickiej, księży. Ich własnoręczne notki zawsze poprzedzają relację z danego spotkania. Gwarantuje to prawidłowość dat, wydarzeń i osób pojawiających się w źródle. Autorowi tekstu nie można zarzucić braku obiektywizmu, ponieważ pisze nie tylko o tym, co się powiodło, ale także o porażkach, np. o braku publiczności na jednym z przedstawień, które się z tego powodu nie odbyło, o kłopotach finansowych. Kronika posiada bogatą dokumentację fotograficzną, zdjęcia przedstawiają kierownictwo oddziału, imprezy organizowane przez KSM, księdza asystenta, uroczystości parafialne. Kronika KSM w Kurowie jest prawdopodobnie jedynym takim źródłem, zachowanym na Lubelszczyźnie. Podobne materiały, jeśli przetrwały próbę czasu, mogą znajdować się w parafialnych archiwach, starych szafach i strychach na plebaniach albo znajdować się w zbiorach prywatnych. (c.d.n.)
Pomóż w rozwoju naszego portalu