We wsi Swarzewo, 5 km od Pucka, w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny znajduje się cudowna figurka Matki Bożej, zwana Gwiazdą Morza lub Królową Polskiego Morza. Pochodzi ona prawdopodobnie z XV wieku i zaliczana jest do najbardziej wartościowych gotyckich rzeźb Madonny na Pomorzu. Zgodnie z zachowaną legendą, figura miała być początkowo figurą okrętową towarzyszącą żeglarzom. Po uratowaniu im życia podczas sztormu marynarze ustawili figurę przy studni we wsi Swarzewo. Kaszubscy rybacy zbudowali nad studnią małą kapliczkę. W połowie XV wieku figurę przeniesiono do kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła na Helu. W okresie reformacji czczoną figurę protestanci wrzucili do morza. Jednak w cudowny sposób miała ona dopłynąć do Swarzewa. W latach 1877-80, w podziękowaniu za otrzymane łaski, rybacy ufundowali we wsi nowy kościół i umieścili w nim figurę.
W odrodzonej Polsce, po „zaślubinach z morzem” (10 lutego 1920 r.), za powrót Pomorza do Polski w sanktuarium swarzewskim dziękowali żołnierze armii gen. Józefa Hallera. W 1922 r. przed oblicze Królowej Polskiego Morza przybył ówczesny prezydent RP Stanisław Wojciechowski.
W okresie międzywojennym na prawie wszystkich polskich statkach i okrętach znajdowały się plakietki z wizerunkiem Matki Bożej Swarzewskiej (m.in. okręty: „Burza”, „Błyskawica”, „Orzeł”, statki transatlantyckie: „Kościuszko”, „Polonia”, „Batory”). W 1937 r. biskup chełmiński Stanisław Okoniewski dokonał uroczystej koronacji figury. Przed II wojną światową na odpust lipcowy Matki Bożej Szkaplerznej rybacy przypływali wieczorem z Helu.
Również obecnie Swarzewo to ważne miejsce dla ludzi morza i miejscowych Kaszubów. Przybywają tutaj w licznych pielgrzymkach. Najwięcej na odpusty: mały, zwany rybackim lub węgorzowym (w pierwszą niedzielę po 16 lipca), oraz duży w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (8 września). Duży odpust trwa cały tydzień. Co roku organizowana jest też pielgrzymka dzieci marynarzy.
Teksty o sanktuariach przygotowali: prof. dr hab. Antoni Jackowski i dr Izabela Sołjan z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu