Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 29/2007, str. 8

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

„Przypatrzcie się powołaniu naszemu”

Reklama

W dniach 7-8 lipca po raz 15. przybyli na Jasną Górę pielgrzymi z Rodziny Radia Maryja z Polski i z zagranicy. Była to jedna z najliczniejszych pielgrzymek przybywających na Jasną Górę. Hasłem pielgrzymki były słowa: „Przypatrzcie się powołaniu naszemu”. W sobotę 7 lipca Mszę św. na Szczycie odprawił biskup diecezji łomżyńskiej Stanisław Stefanek. W wygłoszonej homilii powiedział, że Europa musi mieć świadomość, że człowiek jest wybrany przed wiekami przez Boga. Nie wolno dopuścić, aby go pozbawić jego naturalnego źródła, tzn. Bożego pochodzenia.
W niedzielę 8 lipca centralnym punktem pielgrzymki była Msza św., której przewodniczył bp Andrzej Dzięga, przedstawiciel Zespołu Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja przy Episkopacie Polski. Na pielgrzymkę przybyli członkowie rządu RP na czele z premierem Jarosławem Kaczyńskim oraz przedstawiciele parlamentu, władze województwa śląskiego i prezydent Częstochowy. Pielgrzymów powitał o. Bogdan Waliczek, przeor Klasztoru Jasnogórskiego. Powiedział, że wszystkie katolickie media powinny być mocnymi i skutecznymi narzędziami w ewangelizacji Polaków w naszej Ojczyźnie i na całym świecie. Zebranych powitał także o. Zdzisław Klafka - prowincjał Redemptorystów.
„Jestem tu razem z Wami jako pielgrzym, aby wypowiedzieć Wam wdzięczność i radość Kościoła z tej niezwykłej rodziny (...) nazywanej Rodziną Radia Maryja, którą tworzycie we wspólnocie Kościoła - mówił w homilii bp Dzięga. - (...) Potrzebna jest nam zawsze potężna modlitwa o Ducha Świętego. Potrzebna jest ta modlitwa zawsze, ale szczególnie dzisiaj w Polsce. Tylko w mocy Ducha Świętego owocnie powróci bowiem dyskusja o życiu świętym i nietykalnym od poczęcia do naturalnej śmierci. Ta nadzieja i ta dyskusja trwa w Kościele i trwa w narodzie” - wyznał w obecności Premiera RP.
Po Mszy św. przemówił o. Tadeusz Rydzyk. Głos zabrał również premier Jarosław Kaczyński: „Chciałbym podziękować za to, że mogę dzisiaj być jednym z Was, jednym z tych, którzy przyszli tu, na Jasną Górę, przed tron Maryi, by być bliżej Boga, by być silniejszym Bogiem, by być silniejszym w tym wymiarze, który odnosi się do spraw ostatecznych każdego z nas, ale także i w tym doczesnym, ludzkim wymiarze naszych ziemskich działań we wspólnotach rodzinnych, we wspólnotach lokalnych, w wielkiej wspólnocie Polaków naszego Narodu. Polska jest tutaj!”. Uczestnicy pielgrzymki wystosowali list do Papieża Benedykta XVI.

Konferencja egzorcystów

Uwolnienie od mocy zła

O okultyzmie i satanizmie oraz o różnych formach modlitwy uwolnienia rozmawiali na Jasnej Górze w dniach 9-13 lipca uczestnicy międzynarodowej konferencji egzorcystów. Przybyło ponad 300 osób z 29 krajów świata. Ks. Aleksander Posadzki SJ zauważył, że posługa egzorcystów sprawowana jest za pozwoleniem i w imieniu Kościoła. W 1998 r. ukazał się w Rzymie „Nowy rytuał egzorcyzmów publicznych”, który jest dokumentem obowiązującym. Ks. Marian Piątkowski - krajowy koordynator egzorcystów z ramienia Episkopatu Polski podkreślił, że dziś otworzyło się wielkie pole okultyzmu, które powoduje „wchodzenie ludzi w kontakt ukryty ze złymi duchami” i dlatego wzrasta zapotrzebowanie na posługę egzorcystów. Polska ma największą w Europie, poza Włochami, liczbę kapłanów egzorcystów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Film o Jasnej Górze

Aktorzy w sanktuarium

Ekipa filmowa firmy producenckiej „Artrama” przygotowuje dokument o Jasnej Górze. Film ma się składać z kilkunastominutowych odcinków, przedstawiających ponad 600-letnie dzieje Jasnej Góry. Reżyserem i scenarzystą filmu jest Paweł Woldan, głównym narratorem - Artur Żmijewski, aktor znany m.in. z serialu „Na dobre i na złe”. Komentarze napisał Janusz Poniewierski, a kierownikiem produkcji jest Agnieszka Karpowicz. - Radujemy się, że możemy swoją pracą przybliżyć innym to miejsce, bo myślę, że nie tylko każdy Polak powinien tu przybyć. I ten serial będzie służył temu, żeby zachęcić do przyjazdu i odwiedzenia Sanktuarium” - mówi Paweł Woldan.

Zapisy na pielgrzymkę

Warszawska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę - „paulińska” odbywa się w dniach 6-15 sierpnia; początek - 6 sierpnia o godz. 6.00 Mszą św. przed kościołem Paulinów w Warszawie; wymarsz o godz. 7.30.
Zapisy: do 5 sierpnia - kościół i klasztor Paulinów, ul. Długa 3, Warszawa, tel. (0-22) 635-62-52, 831-45-75; adres internetowy: www.wpp.paulini.pl oraz strona jednej z grup pielgrzymkowych: www.osemka.waw.pl

Krótko

Pielgrzymka Apostolstwa Chorych i Niepełnosprawnych liczyła ok. tysiąca osób. Odbyła się 6 lipca. Mszy św. dla pielgrzymów przewodniczył bp Gerard Bernacki z Katowic - duchowy opiekun Apostolstwa Chorych, który również wygłosił homilię. Chorzy przyjęli w Kaplicy Matki Bożej i w Bazylice błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem, zwane błogosławieństwem lurdzkim. Za organizację pielgrzymki odpowiedzialny był ks. prał. Stanisław Michałowski.

Członkowie Zakonu Kawalerów Maltańskich z różnych krajów Europy nawiedzili Jasną Górę 7 lipca. Obecni byli m.in.: prof. Henryk Kubiak - komendant główny Maltańskiej Służby Medycznej i członek Zakonu oraz Martin Micallef - koordynator promocji Zakonu. Mszę św. dla pielgrzymów odprawił o. Marek Pieńkowski, dominikanin, kapelan Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, z którym koncelebrował ks. Urs Buhlmann z Niemiec.

Pielgrzymka Konna z Zaręb Kościelnych dotarła 7 lipca. Kawalerzyści wjechali w galowych mundurach kawalerii II Rzeczypospolitej. Pokonali oni trasę ok. 400 km w ciągu 11 dni. W służbie logistyczno-zaopatrzeniowej wzięło udział 20 osób.
Za organizację pielgrzymki odpowiedzialni byli: starszy wachmistrz ks. Andrzej Dmochowski - proboszcz w Zarębach Kościelnych; szef przemarszu ks. wachmistrz Grzegorz Śniadach - proboszcz w Ciechanowcu; ojciec duchowy pielgrzymki ks. Marek Kondratowicz - wikariusz w Myszyńcu; ks. Damian Cawaj - proboszcz w Tucznej oraz br. Zbigniew Furman z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Mszę św. na Szczycie odprawił bp Stanisław Stefanek. Pielgrzymów powitał o. Eustachy Rakoczy - kapelan Żołnierzy Niepodległości. Obecni byli: płk rezerwy Sylwester Kuczyński i płk rezerwy Michał Kamiński. W niedzielę na zakończenie pielgrzymki w Sali Papieskiej odbyła się odprawa kawalerzystów.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Godzina Różańcowa” Ojca Justyna

Niedziela w Chicago 48/2004

[ TEMATY ]

różaniec

Adobe Stock

„Godzina Różańcowa” jest najstarszym na świecie katolickim programem nadawanym w języku polskim, który działa od 6 grudnia 1931 r. nieprzerwanie do dzisiaj. Obecnie sieć radiowa składa się z 40 radiostacji w USA i Kanadzie. Program prowadzony jest przez franciszkanów, Braci Mniejszych Konwentualnych z Prowincji św. Antoniego Padewskiego w USA.

Niektórym nie wystarcza coniedzielne pójście do kościoła i uczestnictwo we Mszy św. Chcieliby coś więcej wiedzieć, pogłębić wiadomości religijne, inni mają wątpliwości i pytania, a inni są spragnieni słowa Bożego w języku polskim. Szczególnie w dawnych czasach, kiedy nie było ani komputerów, ani telewizji, ani nawet radia, Rodacy rozsiani po całej Ameryce, oddaleni od skupisk ludzkich, bardzo odczuwali brak mowy polskiej, a zwłaszcza nauki Ewangelii w ojczystym języku. Te potrzeby wiernych dostrzegł przełożony franciszkańskiej Prowincji św. Antoniego Padewskiego w USA - o. Justyn Figas. Uważał on, że do szerzenia nauki Chrystusa trzeba wykorzystywać wszelkie środki przekazu i najnowsze osiągnięcia. Były lata 20. XX wieku i takim najnowszym osiągnięciem techniki było radio. Dlatego, kiedy nadarzyła się okazja, Ojciec Justyn w 1928 r. rozpoczął swoje wystąpienia radiowe. Najpierw trwały one 10 minut, a później 30 minut lokalnego programu radiowego w Bufflo, w którym odpowiadał na pytania słuchaczy. 6 grudnia 1931 r. z Bufflo Ojciec Justyn nadał pierwszą audycję programu, który nazwał Godzina Różańcowa. W 1959 r. audycję transmitowało już 79 stacji. Ojciec Justyn przeniósł nadawanie Godziny Różańcowej najpierw do kościoła Bożego Ciała w Bufflo, a później do kaplicy Gimnazjum św. Franciszka w Athol Springs. Program nadawany był na żywo przez godzinę. Była w nim skrzynka pytań i odpowiedzi, urozmaicały go pieśni kościelne. We wstępie do pierwszego programu Ojciec Justyn powiedział: „Ten pierwszy program poświęcam naszym ojcom Polakom i matkom Polkom, tym cichym i pokornym pionierom, którzy swą głęboką wiarą Kościół katolicki ozdobili, którzy swą ciężką i bezustanną pracą ten kraj amerykański wzbogacili, którzy swym życiem praktycznym na pochwałę u obcokrajowców sobie zasłużyli, którzy w spuściźnie cnoty Boskie i staropolskie nam zostawili. Im wyłącznie sercem, miłością, szacunkiem i wdzięcznością przepełniony ten program poświęcam”. Ojciec Justyn w ciągu 28 lat swojej posługi radiowej (1931-59) nadał 750 programów, docierając do 5 mln słuchaczy w USA i Kanadzie. Za swój wysiłek dla Kościoła i Polonii otrzymał m.in. order „Polonia Restituta” i medal „Fidelitas”.
CZYTAJ DALEJ

O jedną lekcję religii za mało. O jeden most MEN za daleko

2025-01-19 19:06

[ TEMATY ]

religia

religia w szkołach

Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Lekcja religii w polskich szkołach to temat, który wzbudza emocje, wywołuje kontrowersje, a teraz, po zmianach zaproponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, zyskuje nowe oblicze. Zmniejszenie liczby godzin religii do jednej lekcji tygodniowo budzi pytania o przyszłość nauki religii w polskim systemie oświaty. Czy to już początek końca obecnej formy katechezy? Czy Kościół mógł temu zapobiec? A może to my wszyscy ponosimy odpowiedzialność za to, co dzieje się z katechezą w naszych szkołach? Może wszystko zależy od nas samych? Rodziców, katechetów, wiernych...

Od września 2025 roku w polskich szkołach uczniowie będą uczestniczyć tylko w jednej lekcji religii tygodniowo, a nie jak dotąd w dwóch. Tak brzmi jedno z kluczowych postanowień nowego rozporządzenia, które podpisała minister edukacji narodowej, Barbara Nowacka. Zmiana ta jest częścią nowelizacji rozporządzenia dotyczącego organizacji nauki religii w szkołach, której celem jest – jak podkreśla MEN – „ujednolicenie tygodniowego wymiaru godzin nauki religii i etyki”. Na papierze brzmi to jak krok ku porządkowi, jednak w praktyce ma to swoje negatywne konsekwencje, które rodzą poważne pytania.
CZYTAJ DALEJ

Los Angeles: Droga krzyżowa i tabernakulum nienaruszone po pożarze kościoła

2025-01-20 13:13

[ TEMATY ]

Los Angeles

pożary

Tabernakulum zawierające Najświętszą Eucharystię i witrażowe stacje drogi krzyżowej zostały odnalezione w nienaruszonym stanie w katolickim kościele w Los Angeles, który został zburzony przez pożar w Pacific Palisades.

„To sprzeczne z logiką”, powiedział Los Angeles Magazine kapitan straży pożarnej Los Angeles (LAFD) Frank Lima, zwracając uwagę, że witraże przedstawiające mękę i śmierć Jezusa Chrystusa pozostały nietknięte.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję