W krótkim przesłaniu papież Franciszek przypomniał, że przez ostatnie 50 lat komisja ta, dzięki dialogowi i refleksji, wspólnie działała na rzecz zacieśniania "więzi przyjaźni, solidarności i wzajemnego zrozumienia" pomiędzy wspólnotami katolickimi i zielonoświątkowymi. "Mam nadzieję, że ta ważna rocznica umocni te więzi i odnowi wasz zapał do głoszenia, jako uczniowie misjonarze, radości Ewangelii w kościelnej wspólnocie i w całym społeczeństwie" - napisał Ojciec Święty - "W taki sposób, dając świadectwo modlitwie Pana, aby wszyscy byli jedno (Por. J 17,21), będziecie mogli wspierać naszych braci i siostry, aby w swych sercach i życiu doświadczali oni przemieniającej mocy Bożych miłości, miłosierdzia i łaski."
Międzynarodowy Dialog Katolicko-Pentekostalny został ustanowiony w roku 1972, a członkowie powołanej w tym celu komisji obradują w Rzymie w dn. 8-14 lipca br. Inicjatywa ta ma na celu promowanie wzajemnego zrozumienia i przezwyciężania uprzedzeń między katolikami i zielonoświątkowcami, a do 1996 r. była jedyną tego typu międzynarodową inicjatywą prowadzoną przez przedstawicieli zielonoświątkowców wraz z inną wspólnotą chrześcijańską. Jednym z jego twórców był południowoafrykański pastor David du Plessis, który uczestniczył w trzeciej sesji Soboru Watykańskiego II jako gość ówczesnego Sekretariatu ds. Jedności Chrześcijan i który uznawany jest za jednego z promotorów ruchów charyzmatycznych.
Obecnie, działaniami tymi, prowadzonymi pod auspicjami Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kierują prof. Cecil M. Robeck i bp Joseph Bambera, z diecezji Scranton w Stanach Zjednoczonych, przy wsparciu pastora Davida Cole, przewodniczącego Komisji ds. Jedności Chrześcijan Kościołów Zielonoświątkowych i Charyzmatycznych Ameryki Północnej, USA, oraz bp Juan Usmy Gómeza z watykańskiej dykasterii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu