Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Świątynia Opatrzności Bożej

Wstrzymanie budowy

1 lipca zostaną wstrzymane prace nad budową Świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich w Warszawie. Taką decyzję podjął zarząd Fundacji Świątyni po konsultacjach z metropolitą warszawskim abp. Kazimierzem Nyczem. - Przede wszystkim ze względu na brak środków finansowych nie chcemy popaść w długi. Ale także na pojawiające się w mediach zarzuty związane z firmą „Marciniak” - wyjaśnia ks. Bohdan Leszczewicz z Zarządu Fundacji. - Lepiej wszystko rzetelnie wyjaśnić i wtedy wznowić budowę. Budowę wstrzymano na czas nieokreślony. Członkowie Fundacji mówią, że będzie to minimum dwa lata.
Świątynia Opatrzności Bożej wznoszona była jako wotum narodowe Polaków. Budowę zainicjował prymas Polski kard. Józef Glemp.

Milena Kindziuk

Atak PO i SLD

Ocena z religii do średniej

Reklama

Wicepremier i minister edukacji Roman Giertych ogłosił rozporządzenie w sprawie wliczania stopnia z religii i etyki do średniej ocen na świadectwie szkolnym. Dokument jest teraz konsultowany w innych resortach.
- Ta sprawa była postulowana od wielu lat przez różne Kościoły, nie tylko Kościół katolicki, jako element stwarzający większą powagę tego przedmiotu - mówił wicepremier na spotkaniu abp. Kazimierza Nycza z dyrektorami wydziałów katechetycznych 8 czerwca w Warszawie.
Projekt popiera sam abp Nycz, argumentując, że jeżeli religia weszła do szkół, to powinna mieć takie same prawa jak inne przedmioty. - Ma swoją podstawę programową nauczania - mówił. - Ma podręczniki i uczęszcza na nią 95 proc. dzieci szkół podstawowych oraz 90 proc. młodzieży. Jeżeli uczeń chodzi na ten szczególny, nadobowiązkowy przedmiot, przyjmując wszystkie wymagania tego przedmiotu, i jeżeli się uczy, to ma też prawo być oceniany - podkreślił metropolita warszawski.
Działa przeciwko pomysłowi wytoczyła Platforma Obywatelska i - co mniej dziwi - Sojusz Lewicy Demokratycznej. Platforma zapowiedziała zaskarżenie rozporządzenia do Trybunału Konstytucyjnego.
Zdaniem abp. Nycza, przeciwnicy próbują upolitycznić sprawę. - Uwzględnienie oceny z religii przy wyliczaniu średniej na świadectwie szkolnym jest słuszną decyzją, gdyż oznacza uszanowanie czyjejś pracy. Popatrzmy na to spokojnie - mówił metropolita warszawski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

(pr)

70 lat kapłaństwa biskupa Ignacego Jeża

Wierny Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie

Jubileusz 70-lecia kapłaństwa obchodził w czerwcu bp Ignacy Jeż. Cudownie ocalały więzień obozu zagłady w Dachau. Pierwszy pasterz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Uczestnik Soboru Watykańskiego II. Od wielu lat nazywany jest świadkiem historii.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej prof. Lech Kaczyński nadał Dostojnemu Jubilatowi Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość wręczenia miała miejsce 10 czerwca br. Poprzedziła ją dziękczynna Msza św. w koszalińskiej katedrze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Eucharystii przewodniczył Dostojny Jubilat w koncelebrze z prymasem Polski kard. Józefem Glempem, metropolitą warszawskim abp. Kazimierzem Nyczem i dziewięcioma innymi biskupami. Przed zakończeniem Mszy św. kard. Glemp udekorował bp. Ignacego Jeża prymasowskim odznaczeniem „Ecclesiae Populoque Servitium Praestanti” (Zasłużony dla Kościoła i Narodu).
Bp Jeż jest znany z uśmiechu i pogody ducha, co doceniły dzieci, przyznając mu Order Uśmiechu. Był przyjacielem sługi Bożego Jana Pawła II, który w swojej książce „Wstańcie, chodźmy!” tak napisał o Biskupie Seniorze: „Jest obdarzony darem poczucia humoru, o czym świadczy umiejętność bawienia się swoim nazwiskiem”.

Jerzy Walczak

Promocja kolejnego tomu

„Dzieła zebrane Jana Pawła II”

Gdy się patrzy na tomy „Dzieł zebranych Jana Pawła II”, to widać, że z jego nauką nie ma żartów - powiedział abp Kazimierz Nycz podczas konferencji promującej IV tom dzieł Papieża Polaka, który ukazał się nakładem Wydawnictwa M.
Zdaniem metropolity warszawskiego, „Dzieła zebrane” są nam potrzebne. Polacy bowiem często „ślizgają” się po papieskim nauczaniu. Pamiętają zasłyszane fragmenty homilii, wypowiedzi. - Musimy rozpocząć rzetelną formację w duchu nauki Jana Pawła II, a to jest niemożliwe bez dojścia do źródeł - uważa abp Nycz. Jego zdaniem, potężne publikacje doskonale ukazują ogrom pracy Jana Pawła II, którą wykonał podczas 26-letniego pontyfikatu.
Kolejny tom „Dzieł zebranych” również wzbudził podziw prymasa Polski kard. Józefa Glempa. - Wydawnictwo ma ambicję ukazania fenomenu Jana Pawła II jako człowieka, który widział świat w relacji Bóg - człowiek i potrafił przekazać tę wizję - powiedział.
Rzecznik Episkopatu ks. dr Józef Kloch zwrócił uwagę na cenny wkład Wydawnictwa. Jego zdaniem, te potężne publikacje w niezwykle rzetelny sposób wprowadzają w papieskie dokumenty, opatrując je wstępami, komentarzami i indeksami.

Artur Stelmasiak

Krótko

Polscy biskupi obradowali w dniach 15-17 czerwca na 340. plenarnym zebraniu w Kamieniu Śląskim, z którego pochodzi zmarły przed 750 laty św. Jacek Odrowąż. Biskupi rozmawiali o duszpasterstwie młodzieży i o nowelizacji statutu Caritas Polska. Na zakończenie obrad, 17 czerwca, Eucharystię w 750- lecie śmierci św. Jacka odprawił kard. Józef Glemp, a homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy przebywał 14 czerwca z wizytą w Polsce. Głównym tematem rozmów było polskie stanowisko w sprawie sposobu liczenia głosów w traktacie europejskim. Polska chce tzw. systemu pierwiastkowego. Dzień później do Warszawy przybył José Luis Rodriguez Zapatero, premier Hiszpanii. Główny temat rozmów pozostawał ten sam.

Skandalem zakończyła się 11 maja rozmowa z wicepremierem Romanem Giertychem w Radiu Zet. Tuż po wywiadzie konferansjer rozgłośni wyraził swoją opinię w wulgarnych słowach. Prezes Radia przeprosił wicepremiera.

Dobra wiadomość! Coraz więcej Polaków jest przeciwnych eutanazji. Według badań CBOS-u, w porównaniu do 2001 r. liczba przeciwników wzrosła o 12 punktów procentowych. Eutanazję najczęściej akceptują ludzie młodzi, między 18. a 34. rokiem życia.

Były premier Kazimierz Marcinkiewicz w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” powiedział, że decydujący głos w PiS-ie mają sprawdzeni politycy, wywodzący się z PC. - Zachowują się jak zakon - stwierdził Marcinkiewicz. - To nieprawda - odpowiedział ostro premier Kaczyński, dodając, że jest to próba rozbijania partii.

W 10. rocznicę kanonizacji Wawelskiej Pani oraz w dzień jej liturgicznego wspomnienia, w odbywającym się w Krakowie I Ogólnopolskim Zjeździe Rodziny Szkół noszących imię św. Jadwigi Królowej uczestniczyli uczniowie wraz ze swoimi opiekunami z blisko 50 szkół z całej Polski. Przybyły delegacje organizacji polonijnych z Węgier i Francji oraz duszpasterze z parafii pw. św. Jadwigi Królowej.

Ministerstwo Edukacji zdecydowało, że wychowanie do życia w rodzinie będzie przedmiotem obowiązkowym, a ocena z tego przedmiotu będzie wliczana do średniej. Obowiązkowe zajęcia z wychowania do życia w rodzinie zostaną wprowadzone do szkół w 2008 lub 2009 r. - podaje „Życie Warszawy”.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Światowy Indeks Prześladowań Chrześcijan. W którym kraju żyje się najtrudniej wierzącym?

Najtrudniejszym krajem dla życia jest dla chrześcijan Korea Północna, a najwięcej z nich zamordowano w zeszłym roku w Nigerii - to wnioski z raportu organizacji pozarządowej Open Doors. Opracowała ona Światowy Indeks Prześladowań z rankingiem 50 krajów, w których prześladowani są chrześcijanie.

W dokumencie odnotowano, że mimo kilku odosobnionych pozytywnych zmian prześladowania w skali globalnej ponownie się nasiliły.
CZYTAJ DALEJ

Wizytator apostolski w Medjugorje: "Przyjeżdżajcie, bo to miejsce łaski, wybrane przez Pana"

2025-01-16 08:30

[ TEMATY ]

Medjugorje

Adobe Stock

Wywiad z abp. Aldo Cavallim, papieskim wysłannikiem do miejsca domniemanych objawień. To on ma czytać orędzia przypisywane „Królowej Pokoju” i zezwalać na ich publikację.

„Medjugorje to normalne miejsce, bez niczego szczególnego, które dzięki łasce stało się miejscem duchowym, do którego przybywają ludzie z całego świata. Przyjeżdżają i tam zaczynają się modlić”. Stwierdził w wywiadzie dla watykańskich mediów 78-letni arcybiskup Aldo Cavalli, pochodzący z Lecco wieloletni nuncjusz, który w listopadzie 2021 r. został wysłany przez Papieża Franciszka jako wizytator apostolski do małej miejscowości w Bośni i Hercegowinie, która w ciągu ostatnich czterdziestu lat stała się jednym z najczęściej odwiedzanych ośrodków maryjnych na świecie. Rok 2024 był szczególnie ważny dla Medjugorje: w maju ubiegłego roku Dykasteria Nauki Wiary opublikowała nowe normy dotyczące domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych, które ułatwiają dawanie zielonego światła dla różnych form pobożności, nie zobowiązując przy tym Stolicy Apostolskiej do orzekania o nadprzyrodzoności. We wrześniu ukazała się nota zatytułowana „Królowa Pokoju”, poświęcona duchowemu doświadczeniu Medjugorje, przyznająca fenomenowi maryjnemu „nulla osta”, czyli najwyższe uznanie przewidziane przez nowe normy. Od tego czasu „domniemane przesłania”, które otrzymują wizjonerzy, są publikowane „za kościelną aprobatą”.
CZYTAJ DALEJ

Paulini – od wieków w służbie Kościołowi i Najświętszej Panience

2025-01-16 18:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Paulini

Karol Porwich/Niedziela

O pasji szukania Boga i trwania przy Nim, o potrzebie „gorącego ducha pustyni” św. Pawła z Teb w naszych obojętnych na Boga i „zimnych w miłość” czasach przypomina paulińska duchowość.

Dziś paulini „są użyteczni w Kościele”, jak o nich pisał Jan Długosz, zapraszając przed wiekami białych mnichów na krakowską Skałkę, na 4 kontynentach w 17 krajach. 15 stycznia obchodzą święto patronalne, bo wtedy Kościół wspomina św. Pawła z Teb uznawanego za pierwszego w chrześcijaństwie pustelnika. Jego kult trwa w Zakonie Paulinów od samego początku powstania na Węgrzech wspólnoty braci pustelników w XIII w. Od niego też pochodzi nazwa Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika - Ordo Sancti Pauli Primi Eremitae, skrót zakonny: OSPPE
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję