Do Fatimskiej Pani
13 maja br. świętowaliśmy 90. rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie. W Polsce jest obecnie kilka świątyń pod tym wezwaniem. W diecezji rzeszowskiej kult Fatimskiej Pani rozwija się w Terliczce, gdzie do jubileuszu przygotowywano się przez dziewięć sobót poprzedzających święto. Główne nabożeństwa odbyły się 13 maja. Podczas procesji fatimskiej poświęcono kamień węgielny z Fatimy i San Giovanni Rotondo. Uroczystą Sumę odprawił bp Stanisław Padewski, kapucyn, ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej. Czcigodny Celebrans przybył do Terliczki, by dziękować Fatimskiej Pani za 50 lat kapłaństwa, w tym 20 lat posługi kapłańskiej na Ukrainie. Podczas Sumy został odczytany skierowany do Jubilata list gratulacyjny z błogosławieństwem Ojca Świętego Bendykta XVI oraz list Generała Zakonu Kapucynów, wyrażający uznanie dla jego pracy misyjnej. Jubilat stoi na czele diecezji tak rozległej, jak cała Polska. Wielkim utrudnieniem w pracy ewangelizacyjnej jest brak kościołów. Zachowały się nieliczne świątynie, lecz niełatwo je odzyskać dla kultu Bożego. Biskup Ordynariusz czyni starania o zwrot kościołów, ale starania kończą się na obietnicach ze strony władz lokalnych.
Zaporoże, dawne Dzikie Pola, to obecnie region wielkiego przemysłu. Największym miastem jest Dniepropietrowsk, liczący ok. 2 mln mieszkańców. W końcu XIX wieku powstała tutaj katolicka parafia, w której w 1897 r. zbudowano kościół pw. św. Mikołaja. W 1929 r. władze komunistyczne zamieniły kościół na klub i tak jest do dziś. W 1996 r. do Dniepropietrowska przybyli zakonnicy z Krakowskiej Prowincji Braci Mniejszych Kapucynów. Obecnie jest tutaj tylko jedna parafia rzymskokatolicka, dysponująca prowizoryczną kaplicą. Wiernych przybywa. Są tam liczne rodziny polskiego pochodzenia. Istnieje też Towarzystwo Polonijne, które ma swoją siedzibę przy parafii. Duszpasterską opiekę nad wiernymi roztacza trzech kapłanów i jeden brat zakonny, który poświęca się szczególnie pracy nad dziećmi ulicy, których jest bardzo dużo.
Dniepropietrowsk przygotowuje się do międzynarodowych zawodów w piłce nożnej. Będą budowane różne obiekty infrastruktury. Czy zostanie uwzględniony kościół? Zjadą tam przecież sportowcy i turyści z całego świata, a wśród nich katolicy. Bp Padewski zamierza zwrócić się w tej sprawie do organizacji sportowych i ufa, że w piłkarskich zawodach pierwsze zwycięstwo odniesie Najświętsza Maryja Panna, która w Dniepropietrowsku przywróci katolikom kościół, o co Ją prosił w Jej sanktuarium w Terliczce.
W Terliczce zaś rodzą się owoce jubileuszowych uroczystości. Proboszcz parafii o. Jan Sochocki OFMCap, za zgodą biskupa ordynariusza diecezji rzeszowskiej, zainicjował peregrynację figury Fatimskiej Pani. Rodzina, która przyjmuje u siebie figurę, gości Fatimską Panią przez całą dobę, spowiada się, przyjmuje Komunię św. i uczestniczy we Mszy św. sprawowanej w jej intencji. Matka Kościoła ewangelizuje rodziny i wszystkim, którzy się do Niej uciekają, błogosławi. Peregrynacja potrwa do 13 października.
Oczekujemy na listy pod adresem:
„Niedziela”, ul. 3 Maja 12
42-200 Częstochowa.
Na kopercie należy napisać: „Listy”
Pomóż w rozwoju naszego portalu