Modlitwa „Regina Caeli”
O Ziemi Świętej i mediach
W imię Boga błagam, by położyć kres tragicznej przemocy - apelował Benedykt XVI przed niedzielną modlitwą „Regina Caeli” 20 maja br., nawiązując do starć w Strefie Gazy. Wezwał władze palestyńskie do powrotu na trudną drogę porozumienia, rząd Izraela - do powściągliwości, a wspólnotę międzynarodową - do zaangażowania się w negocjacje na rzecz pokoju.
Zasadniczą część swego rozważania Ojciec Święty poświęcił obchodzonemu 20 maja w Kościele Światowemu Dniowi Środków Społecznego Przekazu. Przypomniał, że odpowiednia formacja do właściwego, krytycznego używania mediów jest zadaniem rodziny, wychowawców i całej wspólnoty Kościoła. Zaznaczył, że programy propagujące przemoc są nie do zaakceptowania.
Benedykt XVI podziękował też Bogu za podróż apostolską do Brazylii i tym wszystkim, którzy towarzyszyli mu modlitwą.
„Rodakom sługi Bożego Jana Pawła II” podziękował za modlitwy w intencji jego beatyfikacji.
Wystąpienie obserwatora Watykanu w ONZ
Konieczność walki z AIDS
Reklama
Epidemia AIDS trwa już od ćwierć wieku. Jednak nie wszyscy ludzie mają dokładne i wiarygodne informacje o niej, by móc podjąć samowychowanie i prowadzić bezpieczniejsze życie. Tego nie da się usprawiedliwić - stwierdził 22 maja w Nowym Jorku na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych abp Celestino Migliore.
Stały watykański obserwator przy ONZ przytoczył aktualne dane, pochodzące z raportu sekretarza generalnego tej organizacji. 39,5 mln ludzi żyje obecnie z wirusem HIV. W 2006 r. zmarło na AIDS 2,9 mln osób. Co roku zarażeniu ulega ok. 4 mln ludzi, z czego 40 proc. młodych. Dostęp do leków antyretrowirusowych mają jedynie 2 mln z 7,1 mln tych, którzy by ich potrzebowali. Środki łożone na walkę z epidemią stanowią tylko ułamek tego, co wspólnota międzynarodowa mogłaby i powinna na nią przeznaczyć.
- Wszyscy musimy spotęgować nasze wysiłki w tej dziedzinie - wskazał abp Migliore, potwierdzając zaangażowanie Stolicy Apostolskiej w tym kierunku. Przypomniał, że wspiera ona stale ogólnoświatową sieć, która obejmuje ok. 1600 szpitali, 6 tys. klinik oraz 12 tys. inicjatyw charytatywnych i socjalnych w krajach rozwijających się.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przygotowania do wizyty w Austrii
„Patrzeć na Chrystusa”
W Wiedniu spotkał się komitet biskupów przygotowujący wizytę Papieża Benedykta XVI w Austrii. Obok spraw organizacyjnych w centrum obrad znalazły się przede wszystkim kwestie duchowego przygotowania do tego wydarzenia - poinformowała 22 maja austriacka agencja katolicka „Kathpress”. Papież odwiedzi Austrię w dniach 7-9 września.
Według austriackich biskupów, podczas spotkań z Papieżem wierni z Austrii i krajów ościennych będą rozważali, jaką przyszłość ma Europa, której nie można zrozumieć bez jej chrześcijańskich korzeni. Zostaną poddane refleksji sprawy, w jaki sposób chrześcijanie mogą dziś świadczyć o swojej wierze i przejmować odpowiedzialność za świat, a także jak w Kościele i świecie ludzie mogą odnaleźć sens i perspektywy na przyszłość.
Wizyta Papieża w Austrii będzie przebiegała pod hasłem: „Patrzeć na Chrystusa”. Głównym jej celem jest jubileusz 850-lecia istnienia Mariazell - największego maryjnego sanktuarium w Austrii.
Ponadto Papież odwiedzi Wiedeń i Heiligenkreuz. Wizyta w Austrii będzie jedyną w tym roku podróżą Benedykta XVI do kraju europejskiego.
Pielgrzymka do Francji?
Reklama
Benedykt XVI został zaproszony do Francji - ogłosiła Konferencja Episkopatu tego kraju. Ujawniła też, że Papież w zasadzie wyraził zgodę na odbycie tej wizyty. Zaproszenie zostało wystosowane przez przewodniczącego Konferencji Biskupów Francji kard. Jean-Pierre Ricarda i ordynariusza Tarbes-Lourdes bp. Jacques’a Perriera.
Włoska agencja I-Media podała, że Ojciec Święty może przybyć do Francji w maju 2008 r. z okazji 150. rocznicy objawień Matki Bożej w Lourdes. Konferencja Biskupów Francji nie wyklucza tego terminu i potwierdza, że jest on jednym z branych pod uwagę. Przypomina zarazem, że wizytę Papieża ogłasza Stolica Apostolska na około dwa miesiące przed jej rozpoczęciem.
Jednak dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej o. Federico Lombardi podkreśla, że wizyta Benedykta XVI we Francji w 2008 r. jest jak na razie jedynie projektem, który bierze się pod uwagę. Pozostaje „na etapie hipotezy”, gdyż w kalendarzu podróży papieskich w przyszłym roku figuruje na razie tylko podróż do Australii na Światowy Dzień Młodzieży w Sydney.
Watykan - Chiny
Jedyną przeszkodą w normalizacji stosunków między Chińską Republiką Ludową a Stolicą Apostolską jest kwestia swobodnego mianowania biskupów przez Ojca Świętego - stwierdził abp Giovanni Lajolo. Przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego udzielił wywiadu japońskiemu dziennikowi „Yomiuri”. Były szef watykańskiej dyplomacji zaprzeczył, jakoby miały miejsce poufne rokowania z rządem w Pekinie.
Wyraził przekonanie, że gdyby doszło do nawiązania relacji dyplomatycznych, obecność nuncjusza w stolicy Chin mogłaby korzystnie wpłynąć na sprawę wolności religijnej w tym kraju.
Cyrylica w UE
Miejscu cyrylicy w Unii Europejskiej poświęcone jest międzynarodowe spotkanie mediów bułgarskich. Pozdrawiając jego uczestników na audiencji ogólnej, Benedykt XVI życzył, aby ich praca przyczyniła się do upowszechnienia w Europie dziedzictwa kulturowego Bułgarii. Trzecią już sesję tego typu zorganizowano w Watykanie.
- Zasadniczym celem spotkania jest wymiana doświadczeń mediów bułgarskich działających zarówno na terenie kraju, jak i poza jego granicami - powiedział Radiu Watykańskiemu o. Krzysztof Kurzok OFMCap. - Tematem tegorocznych obrad jest cyrylica w Zjednoczonej Europie. Innymi słowy można powiedzieć, że chodzi o miejsce Bułgarii, która identyfikuje się z cyrylicą, w strukturach UE i miejsce cyrylicy w UE - podkreślił polski kapucyn, od lat pracujący w Bułgarii.