Echa prasowe pielgrzymki Benedykta XVI
Pierwsze skutki wizyty w Brazylii
Reklama
Wizyta Benedykta XVI w Brazylii ma już pierwsze bardzo konkretne owoce. Po spotkaniu Ojca Świętego z prezydentem Luisem Inacio Lula da Silva, rząd wycofał się z planu ustawy dopuszczającej aborcję - informację tę podał na pierwszej stronie dziennik „O Globo”.
„Rząd nie skieruje do parlamentu projektu ustawy” - stwierdził prezydent i przypomniał, że państwo jest ponadwyznaniowe. Dziennik „Jornal do Brasil”, pisząc o decyzji prezydenta, podkreślił, że Lula pozytywnie skomentował słowa Benedykta XVI krytykujące używanie środków antykoncepcyjnych oraz rozwody.
Tygodnik „Istoe” napisał, że Ojciec Święty przybył do Brazylii w sytuacji, kiedy to Kościół katolicki bliski jest wojny z prezydentem Lulą. Zaznaczył, że Benedykt XVI i prezydent Lula szukali wspólnego stanowiska w sprawach socjalnych i moralnych. Prezydent podkreślił ogromne znaczenie poparcia ze strony Kościoła dla realizacji programów socjalnych zwalczających głód i ubóstwo. „Istoe” zwrócił uwagę, że Benedykt XVI „woli Kościół z mniejszą liczbą wiernych, ale za to o większej świadomości swojej wiary”.
Tygodnik „Veja” przypomniał, że Benedykt XVI jest osobą o odmiennym charyzmacie niż Jan Paweł II. Zauważył, że Benedykt XVI ma talent profesora, dlatego starał się przekazać prawdy wiary z wielką prostotą i jasnością. Benedykt XVI „nie chce być Papieżem liberalnym, powiększającym tym samym liczbę wiernych, lecz chce mieć mniejszą trzodę, ale za to wierną przykazaniom” - czytamy w tygodniku „Veja”.
Nowy numer
„L’Osservatore Romano”
Reklama
W nowym numerze polskiego wydania „L’Osservatore Romano” (5/2007) znajdują się papieskie teksty z Wielkiego Tygodnia, w których Ojciec Święty skupił się na słowach i litrugicznych znakach Triduum Paschalnego. Ich źródeł szukał w Biblii, a także w bogatej i często już zapomnianej tradycji Kościoła. Na przykład w Niedzielę Palmową Benedykt XVI przypomniał w homilii jeden z obrzędów dawnego rytu, a mianowicie pukanie drzewcem krzyża procesyjnego do bram kościoła. „Był to piękny obraz tajemnicy samego Jezusa Chrystusa - mówił Papież - który drzewem swojego krzyża (…) pukał od strony świata do bramy Boga; w imieniu świata, który nie potrafił znaleźć dostępu do Boga”. Na dawnych, nieużywanych już dzisiaj modlitwach oparł Benedykt XVI swoją homilię podczas Mszy św. Krzyżma w Wielki Czwartek. Analizując słowa, które niegdyś były wypowiadane przy zakładaniu szat liturgicznych, Papież objaśniał różne aspekty misji i powołania kapłanów.
Szczególnie ważny, choć nie najobszerniejszy, jest dział dokumentujący obchody drugiej rocznicy śmierci Jana Pawła II i zakończenie diecezjalnej fazy jego procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego. Znajduje się w nim homilia Ojca Świętego, przemówienie kard. Camilla Ruiniego na zakończenie procesu, a także kazanie kard. Stanisława Dziwisza, wygłoszone podczas Mszy św. u grobu Papieża. Kard. Dziwisz jest również autorem krótkiego artykułu wstępnego, w którym przypomina dwie rocznice obchodzone przez Bendykta XVI w kwietniu: jego 80. urodziny i 2. rocznicę pontyfikatu.
Ciekawym materiałem jest zapis rozmowy Bendykta XVI z seminarzystami. Podczas spotkania w rzymskim Seminarium Duchownym Papież opowiada o swoich studiach w Seminarium we Fryzyndze, daje konkretne wskazówki dotyczące przygotowania do kapłaństwa, modlitwy, pisania homilii… Podobnej tematyce, a konkretnie kapłańskiej posłudze wspólnocie Kościoła, poświęcone jest Orędzie Ojca Świętego na Światowy Dzień Modlitw o Powołania.
W majowym wydaniu „L’Osservatore Romano” zamieszczone są również krótkie noty biograficzne nowych błogosławionych Kościoła, wyniesionych na ołtarze w drugiej połowie 2006 r.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
(red.)
„L’Osservatore Romano” można zamawiać pod adresem: Księża Pallotyni, ul. Wilcza 8, 05-091 Ząbki k. Warszawy.
Watykan chce Deklaracji Praw Ludów Tubylczych
Stolica Apostolska wezwała kraje członkowskie ONZ do większej elastyczności w pracach nad Deklaracją Praw Ludów Tubylczych. Abp Celestino Migliore zabrał 16 maja głos w Radzie Społeczno-Gospodarczej w Nowym Jorku, na 6. sesji Stałego Forum ds. Ludów Tubylczych. Projekt odnośnej deklaracji ONZ został zablokowany na forum Zgromadzenia Ogólnego w Nowym Jorku 28 listopada 2006 r. Grupa krajów afrykańskich poparła zgłoszony przez przedstawiciela Namibii wniosek o czasowe powstrzymanie się od decyzji. Ostatecznie opowiedziało się za tym aż 87 państw. Natomiast za przyjęciem deklaracji było 67 krajów (w tym Polska).
Projekt deklaracji, długo oczekiwany przez liczące ok. 370 mln ludzi tubylcze społeczności z ponad 70 krajów świata, jest wynikiem 24 lat dyskusji toczonych przez przedstawicieli państw członkowskich i organizacji pozarządowych w ramach systemu ONZ.
Statystyka Watykanu
Państwo Watykańskie liczy 557 obywateli, 58 z nich to kardynałowie, 355 to niższe duchowieństwo, 101 - członkowie Gwardii Szwajcarskiej i 43 osoby świeckie. Trochę mniej niż połowa ma także drugie obywatelstwo, z kraju pochodzenia.
Kto może być obywatelem Państwa Watykańskiego? Tego przywileju nie można dziedziczyć. Nie daje go także fakt urodzenia się na terenie państwa. Przysługuje on tylko tym, którzy służą Stolicy Apostolskiej.
Kandydaci na szefa dziennika Stolicy Apostolskiej
Mario Pendinelli albo Gian Maria Vian, to - według niezależnego włoskiego watykanisty Maurizio Di Giacomo - najpewniejsi kandydaci na stanowisko naczelnego redaktora „L’Osservatore Romano”, zajmowane od 1984 r. przez Mario Agnesa.
Mario Pendinelli, były naczelny rzymskiego dziennika „Il Messaggero”, ma mieć poparcie Opus Dei. Historyk Gian M. Vian jest wykładowcą filologii patrystycznej na rzymskim Uniwersytecie La Sapienza i stałym współpracownikiem dziennika biskupów włoskich „Avvenire”.
Komentator podkreśla, że nic jeszcze nie wiadomo na temat przyszłości nieoficjalnego dziennika Stolicy Apostolskiej. Nowy watykański sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertonenosi się ponoć z zamiarem przekształcenia go w gazetę o charakterze międzynarodowym.