Pasterz pozostaje ze swoimi owcami, nawet w trudnej sytuacji, a nawet przede wszystkim w takiej – oświadczył urzędujący w Symfereopolu na Krymie biskup pomocniczy diecezji odesko-symferopolskiej Jacek Pyl OMI. Była to jego odpowiedź na pytanie, czy w obliczu zagrożenia wybuchem konfliktu zbrojnego w tej części kraju nie myśli o wyjeździe na Ukrainę Zachodnią czy nawet o powrocie do Polski.
W rozmowie ze swymi braćmi zakonnymi w naszym kraju biskup zapewnił, że stara się, aby parafie w miarę normalnie funkcjonowały w zaistniałej sytuacji. „Wszyscy modlimy się i pościmy w intencji pokoju” – dodał. Oznajmił, że w łączności z biskupem ordynariuszem Bronisławem Bernackim i po zasięgnięciu informacji nt. ewentualnie zamkniętych dróg, stara się odwiedzać wspólnoty katolickie na tym obszarze.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jednocześnie biskup-oblat wezwał wiernych na Ukrainie i w Polsce do szczególnej modlitwy o pokój na Krymie. Apel ten ponowił po wyrażeniu przez Dumę Państwową Rosji zgody na interwencję wojskową w Autonomicznej Republice Krymu.
Już wcześniej agencje prasowe podawały, że na ulicach Symferopola znajdują się nieoznakowane wojska, które obecnie – po wspomnianej zgodzie na interwencje wojskową – zaczynają ukazywać swą przynależność państwową. Na razie w mieście jest spokojnie, ale pojawia się coraz więcej blokad – powiedział bp Pyl.
Reklama
W odezwie sprzed czterech dni hierarcha prosił o modlitwę i post w intencji pokoju, przypomniał, że od wieków mieszkali na Krymie obok siebie Ukraińcy, Rosjanie, Tatarzy Krymscy, ludzie o korzeniach ormiańskich, polskich, niemieckich, czeskich i innych. „Przez całe stulecia mieszkali tu w przyjaźni i pokoju prawosławni, muzułmanie, protestanci, katolicy, Żydzi, Karaimi, członkowie innych wyznań i niewierzący i dzisiaj nie pozwólmy, aby podzieliły nas pochodzenie lub wiara” – zaapelował autor oświadczenia.
O. Jacek Pyl urodził się 17 sierpnia 1962 w Podłężu k. Garwolina. W 1977 wstąpił do niższego seminarium duchownego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (OMI). 8 września 1981 złożył pierwsze śluby zakonne. Święcenia kapłańskie przyjął 20 czerwca 1988 r. W latach 1988-90 był submagistrem nowicjatu na Świętym Krzyżu, po czym wyjechał do pracy duszpasterskiej na Ukrainę. W latach 1997-2003 był tam przez trzy kolejne kadencje przełożonym delegatury oblatów, a ostatnio był proboszczem parafii św. Michała Archanioła w Tywrowie na wschodnim Podolu, w diecezji kamieniecko-podolskiej.
23 listopada 2012 Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym diecezji odesko-symferopolskiej. Sakrę przyjął 5 stycznia następnego roku w odeskiej katedrze katolickiej. Mottem biskupa są słowa „Pauperes evangelisantur” (Aby ewangelizować ubogich). Na co dzień urzęduje w Symferopolu, podczas gdy siedziba ordynariusza mieści się w Odessie.