Franciszek zauważył, że tekst św. Jana ukazuje miłość Jezusa do uczniów, a także wzniosłe człowieczeństwo Jego relacji z nimi, zwłaszcza z Piotrem: relacji czułej, ale nie banalnej, bezpośredniej, mocnej, wolnej i otwartej, relacji w prawdzie. Zachęcił, abyśmy i my starali się w tym tonie dawać świadectwo Ewangelii.
Papież zwrócił uwagę na zawarte w ewangelicznym opisie pouczenie, iż pójście za Jezusem musi znaleźć sposób, aby trwać w swoim wyznaniu wiary – „Panie, Ty wiesz, że Cię kocham” (w. 15.16.17) - nawet w ograniczonych warunkach słabości i starości. W tekście tym zawarte jest też wskazanie, że osoby starsze nie powinny być zazdrosne o młodych, którzy zajmują ich drogę, miejsce, którzy ich wyprzedzają. „Honor, jakim jest wierność zaprzysiężonej miłości, wierność w podążaniu za wiarą, którą wyznają, nawet w warunkach, które przybliżają ich do pożegnania się z życiem, jest tytułem do podziwu dla przyszłych pokoleń i wdzięcznego uznania ze strony Pana” – powiedział Ojciec Święty.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Franciszek dodał, że nawet wówczas, gdy osoby starsze są zmuszone do bezczynności, kontemplując i wsłuchując się w słowo Boże otwierają się na najlepszą cząstką, która nie zostanie im już nigdy odebrana.
Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich.
Dzisiaj rozpoczyna się X Światowe Spotkanie Rodzin. Życzę wszystkim polskim rodzinom, by we wzajemnej miłości odnajdywały swoją trwałość i powołanie do świętości. Zawierzam je Najświętszej Maryi Pannie, Królowej Polski. Szczególnie modlę się za rodziny, które przeżywają trudności, by każdego dnia doświadczały Bożej obecności i miłosierdzia. Z serca wam błogosławię.
W dzisiejszej audiencji wzięli: Dzieci pierwszokomunijne wraz z rodzicami ze wspólnoty „Baranki Gdynia” z Gdyni; Pracownicy naukowi Sekcji Teologii Fundamentalnej Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II; Pielgrzymi z parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Skalmierzycach a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy.