Franciszek stwierdza, że kongijski obrządek sprawowania Eucharystii jest owocem misyjnego przepowiadania Ewangelii pod afrykańskim niebem. Stanowi on wyraz mocnego przylgnięcia do wiary i tradycji apostolskiej, do wewnętrznej natury samej liturgii katolickiej oraz do afrykańskiego i kongijskiego geniuszu religijnego oraz dziedzictwa kulturowego.
Reklama
Papież podkreśla, że „Mszał Rzymski dla diecezji Zairu” jest jedynym „inkulturowanym” Mszałem Rzymskim, zrodzonym z reformy liturgicznej Soboru Watykańskiego II. Jest owocem wieloletnich badań, doświadczeń na miejscu i owocnej współpracy między Stolicą Apostolską a Kościołem w Kongo.
Ojciec Święty zwraca uwagę, że mszał spełnił postawione przed nim cele: pozwala Kongijczykom modlić się w ich własnym języku, własnym ciałem i duszą, a także używać znanych im symboli. Franciszek określa kongijski obrządek celebracji Eucharystii jako wzór dla innych Kościołów, które poszukują odpowiedniego wyrazu liturgicznego, aby doprowadzić do dojrzałości owoce misyjnego przedsięwzięcia ewangelizacji kultur i inkulturacji Ewangelii.
Zair to dawna nazwa obecnej Demokratycznej Republiki Konga, obowiązująca od 1971 do 1997 roku.