W wielu regionach Polski, zwłaszcza w dawnej Galicji, żurek jest podstawą śniadania wielkanocnego. Do ciepłego żuru dodaje się poświęcone pokarmy, np. wędzonki, jajka, sól, chrzan.
Składniki
10 dag wędzonego boczku, 50 dag białej kiełbasy, 1 cebula, 1-2 ząbki czosnku, 1 marchewka, 1 pietruszka, kawałek selera, 2-3 suszone grzyby, 0,5 l zakwasu na żurek, 1-2 listki laurowe, 3 ziarna ziela angielskiego, 1 łyżeczka majeranku, sól, pieprz, pół szklanki śmietany, korzeń chrzanu starty w wiórki.
Wykonanie
Grzyby umyć i namoczyć. Warzywa (marchewkę, pietruszkę, seler i cebulę) oczyścić, zalać 1 l zimnej wody, dodać grzyby z wodą, w której się moczyły, i gotować ok. 30 min. Wywar przecedzić. Grzyby pokroić. Do wywaru dodać boczek i kiełbasę (zamiast białej można też dać wędzoną). Gotować ok. pół godziny na małym ogniu. Wędliny wyjąć i pokroić. Do wywaru dodać zakwas do smaku, ziele angielskie, liście laurowe, czosnek, majeranek i grzyby, posolić, gotować kilka minut. Żurek zdjąć z ognia, doprawić śmietaną. Podawać z jajkami ugotowanymi na twardo, kiełbasą i świeżo startym chrzanem.
Przepisy od Ojców Kapucynów zebrała Jolanta Marszałek
Pomóż w rozwoju naszego portalu