Centralne obchody odbędą się w sobotę, 18 czerwca w Radomiu. W piątek, 17 czerwca o godz. 20.30 nastąpi powitanie kopii Cudownego Obrazu Jasnogórskiego przed radomską katedrą. O północy celebrowana będzie Msza św. dziękczynna za dar powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych. Zwieńczeniem uroczystości będzie sobotnia liturgia o godz. 10.00, podczas której zostaną odnowione Śluby Jasnogórskie i nastąpi zawierzenie Matce Bożej diecezji radomskiej.
W niedzielę, 12 czerwca w Suchedniowie obchodzona była 50. rocznica uwolnienia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej przez księdza infułata Józefa Wójcika. W kościele od kilku dni wystawione są puste ramy obrazy, symbolizujące 6-letnią peregrynację obrazu MB Częstochowskiej. Obok ram wystawiono klucz, który został dorobiony przez ks. Józefa Wójcika. Tym kluczem duchowny otworzył kraty jasnogórskiej kaplicy, gdzie przechowywana była kopia obrazu jasnogórskiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ks. Wojciech Marchewka, wikariusz parafii św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie przyznał, że wciąż żywa jest pamięć wykradzenia jasnogórskiego wizerunku maryjnego przez ks. inf. Józefa Wójcika. - Parafianie widzą ks. Józefa jako bohatera, jako kapłana niezłomnego, który był Bożym szaleńcem, który dokonał niezwykłego czynu na Jasnej Górze, który przez lata bronił jedności Kościoła – powiedział ks. Marchewka.
Reklama
Szymon Lech, katecheta i jeden z organizatorów niedzielnego wydarzenia powiedział, że wciąż wiele osób pamięta wydarzenia sprzed 50 lat, które wpłynęły na suchedniowską parafię. - Ks. Józef wiedział, że dom bez Matki, to jak człowiek bez serca. On to rozumiał i próbował wszystkim Polakom przekazać, że dom przez Matki rozleci się. Dlatego MB Częstochowska powinna zagościć w naszych rodzinach – powiedział Lech.
Parafianką w Suchedniowie jest była poseł Maria Zuba. Opowiada, że ks. Józef Wójcik obudził Suchedniów swoją odwagą i duszpasterstwem. - Kiedy przyszedł do nas, nie wiedzieliśmy, czego dokonał wcześniej. Wiedzieliśmy tylko, że był to ten ksiądz, który walczył o jedność Kościoła w Wierzbicy. Dopiero po jakimś czasie dowiedzieliśmy się o jego odwadze i heroizmie. To był człowiek z ludu i dla ludu, dlatego nie było między nami murów – wspomina Maria Zuba.
Zdzisław Wojnarski, jest dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 1 w Suchedniowie. Mówi, że ks. Wójcik był wielkim organizatorem życia duszpasterskiego. - Za jego czasów było wiele grup parafialnych. Ludzi chcieli zawsze coś tworzyć. Rozmawiał z każdym człowiekiem. Każdy był dla niego ważny – opowiada Wojnarski.
Przez całą niedzielę w kościele w Suchedniowie były głoszone kazania przypominające wydarzenia sprzed 50 lat: peregrynację obrazu, jego uwięzienie i uwolnienie. W Szkole Podstawowej nr 1 w Suchedniowe otwarto wystawę poświęconą ks. inf. Józefowi Wójcikowi, która była połączona z prezentacją prac dzieci "Maryja w oczach dziecka". Następnie w kościele parafialnym św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie została odprawiona Msza św. w intencji ks. inf. Wójcika i osób biorących udział w uwolnieniu obrazu, ks. Romana Siudka, a także sióstr Marii Kordos i Heleny Trentowskiej.
Reklama
W kościele parafialnym, obok konfesjonału, w którym spowiadał ks. Wójcik, została udostępniona gablota z odznaczeniami, którymi kapłan został uhonorowany. W Ośrodku Kultury "Kuźnica" nastąpiło otwarcie wystawy pamiątek po księdzu infułacie. Towarzyszyła jej projekcja filmów "Ksiądz z Suchedniowa" i "Złodziej w sutannie".
Ks. infułat Józef Wójcik zmarł 16 lutego 2014 roku. Był nadzwyczaj zasłużonym dla Kościoła kapłanem diecezji radomskiej. W 1972 r. wykradł kopię cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z Jasnej Góry, wcześniej "zaaresztowanego" przez władze komunistyczne. Osiemnaście razy był karany przez władze komunistyczne, dziewięciokrotnie więziony za obronę krzyży, odprawianie Mszy św. oraz nauczanie dzieci i młodzieży religii.
Po upadku komunizmu zaangażował się w działalność społeczną. Dzięki staraniom duchownego zbudowano m.in. kościół w Ostojowie i odrestaurowano kościół w Suchedniowie. Z inicjatywy ks. Wójcika przed radomską katedrą stanął także pomnik Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego.
Na podstawie historii uwolnienia przez Ks. Wójcika obrazu z Jasnej Góry, w 2008 r. Paweł Woldan wyreżyserował spektakl telewizyjny pt. "Złodziej w sutannie".
W 1995 roku prezydent RP odznaczył ks. Wójcika "za wybitne zasługi w pracy duszpasterskiej i działalności publicznej" Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Później prezydent Włoch Oscar Luigi Scalfaro przyznał księdzu infułatowi Order Zasługi Republiki Włoskiej za umacnianie dobrych stosunków między narodami włoskim i polskim. W 1997 jako kapelan Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy został odznaczony Krzyżem Starszego Kapelana tego rycerskiego zakonu.
W 2007 roku postanowieniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego "za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce" odznaczony został Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, zaś w kwietniu 2008 roku na wniosek dzieci z Suchedniowa został odznaczony Orderem Uśmiechu. Z kolei w 2009 roku został odznaczony przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego gen. dyw. Tadeusza Płoskiego Medalem "Milito Pro Christo".