Jak wyglądał obrzęd beatyfikacyjny? Warto się jemu przyjrzeć!
Msza święta rozpoczyna się procesją wejścia, podczas której prowadzony jest śpiew. Po znaku krzyża następuje wprowadzenie do Liturgii i obrzędu. Po Akcie Pokuty rozpoczyna się obrzęd beatyfikacyjny:
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na samym początku prośbę o beatyfikację wyraził abp Józef Kupny: Eminencjo, Księże Kardynale, Arcybiskup Metropolita Wrocławski prosi Jego Świątobliwość Papieża Franciszka, aby zechciał łaskawie wpisać do grona błogosławionych Czcigodne Służebnice Boże, siostrę Marię Paschalis Jahn i dziewięć Towarzyszek ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety.
Kolejnym krokiem było przedstawienie sióstr poprzez ukazanie ich życia oraz okoliczności śmierci. Biografie sióstr odczytała s. Paula Zaborowska, Postulatorka Generalna. [Życiorysy Bł. Sióstr można poznać tutaj]
Ważnym momentem jest odczytanie Formuły beatyfikacyjnej. Odczytana ona została w języku łacińskim. polskim i niemieckim. [Treść tutaj]
Przy śpiewie „Gloria Patri” został odsłonięty wizerunek Błogosławionych Sióstr Męczenniczek.
Reklama
Pięknym momentem była procesja relikwiarza [Kielich - więcej tutaj]. Do ołtarza przyniosła go Przełożona Generalna M. Samuela Werbińska. Wniesione zostały także świece z imionami nowych błogosławionych sióstr. Zostały one ustawione przed prezbiterium. W czasie procesji chór śpiewał antyfonę ku czci Błogosławionych: “Na świecie doznacie ucisku, ale ufajcie! Ja zwyciężyłem świat”.
Na zakończenie abp Józef Kupny w imieniu Archidiecezji Wrocławskiej, Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety i całego Kościoła w Polsce.
Po zakończeniu obrzędu kontynuowana jest Msza św. według porządku. Kontynuowana jest od hymnu: Chwała na wysokości Bogu.