Pod hasłem „Rodzina wiosną dla Europy i świata” w dniach 11-13 maja br. w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbywać się będzie IV Światowy Kongres Rodzin. Poprzednie kongresy były: w Pradze (1997 r.), Genewie (1999 r.) i Meksyku (2004 r.). Ogniskują one działania chroniące rodzinę w wymiarze ogólnoświatowym, łącząc rodziny różnych kultur i wyznań. „Zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli, którzy - tak jak większość ludzi na świecie - cenią naturalną rodzinę. Próby podważania samej legalności rodziny jako instytucji obejmują ekstremalny indywidualizm, łatwe rozwody, radykalne działania na rzecz homoseksualizmu, nieodpowiedzialne zachowania seksualne, również reinterpretację i niewłaściwie stosowanie praw człowieka” - napisano w deklaracji z kongresu w Meksyku. Rzeczywiście, obecnie obserwujemy wyjątkowo potężny, globalny atak na rodzinę i wartości, które ona chroni.
Uczestnicy I Międzynarodowego Spotkania Przygotowawczego IV Światowego Kongresu Rodzin stwierdzili: „Europa ginie z powodu zimy demograficznej i sekularyzacji. I te właśnie problemy niesie dalej w świat. Polska utrzymuje silną wiarę i mocne rodziny, broniąc się przed presją tych przemian. Polska nieraz już uratowała Europę. Teraz staje się osią zmagań dotyczących rodziny. Właśnie dlatego na miejsce IV Światowego Kongresu Rodzin wybraliśmy Polskę, ojczyznę Jana Pawła II”.
Rzeczywiście, my, Polacy, broniąc godności człowieka, swojej wiary i tradycji narodowej, życia dzieci poczętych czy elementarnych wartości moralnych, zawsze broniliśmy naszych rodzin. To one były ostoją polskości, katolicyzmu i naszej siły w zmaganiach z komunizmem. Mówiliśmy, że jeśli nie ochronimy rodziny, nie uratujemy niczego. Dlatego w Polsce organizacje prorodzinne mają swoje korzenie w ruchach obrony życia i godności człowieka.
Ciągle jednak przychodzą nowe zagrożenia. Próba nowej definicji rodziny powoduje tak wielkie zamieszanie, że w wielu krajach za „rodziny” prawnie uznawane są związki jednopłciowe, które zawłaszczają sobie kolejne prawa, włącznie z adopcją dzieci.
Musimy się upominać o prawa przysługujące rodzinie, podstawowej komórce społecznej, która rodzi dzieci, wychowuje je i przygotowuje do życia w społeczeństwie. Musimy się jednoczyć w obronie rodziny!
Ten kongres będzie wielkim światowym spotkaniem rodzin i liderów organizacji prorodzinnych. Nie powinno nas na nim zabraknąć. Spodziewanych jest ok. stu sławnych wykładowców z całego świata. Będą wśród nich: kard. Alfonso López Trujillo (Watykan), prof. Gérard Dumont (Francja), Margaret Ogola (Kenia), Allan Carlson (USA), Christine Vollmer (Wenezuela), Dana R. Scallon (Irlandia), Rocco Buttiglione (Włochy), Nick Truman (Wielka Brytania), Carlo Casini (Włochy), Joseph i Elisabeth Roetzer (Austria) i wielu innych.
Liczba miejsc na kongresie jest ograniczona. Spodziewany jest także przyjazd wielu gości zagranicznych. Wydawane będą potwierdzenia uczestnictwa, uznawane przez MEN. Nie należy zwlekać z wysłaniem zgłoszenia. Opłata kongresowa dla uczestników z Polski za 3 dni wynosi 120 zł (dla współmałżonków i studentów przewidziano zniżki). Swój udział można zgłosić przez stronę internetową lub przesyłając wypełniony formularz zgłoszeniowy drogą pocztową. Organizatorzy zachęcają do organizowania wyjazdów grupowych oraz do wszechstronnego wspierania organizacji kongresu.
Kontakt z Komitetem Organizacyjnym Kongresu:
strona internetowa:
tel. 504-223-042, fax (0-22) 621-82-23.
Pomóż w rozwoju naszego portalu