Dzień modlitwy kapłanów o świętość życia i o nowe powołania rozpoczęła adoracja Najświętszego Sakramentu, połączona z możliwością przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania. – Modlitwy za kapłanów zawsze były, są i będą potrzebne. Ksiądz, mimo iż jest tylko człowiekiem, to na mocy święceń może „sprowadzić Jezusa na ziemię w sakramentach” – zauważył Krzysztof Zaborowski, ceremoniarz uroczystości.
Kolejnym punktem były wieczorne Nieszpory, w czasie których homilię wygłosił ks. kan. prof. UAM, dr hab. Mirosław Gogolik. Dyrektor Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy swoje rozważania oparł na słowach, jakie pozostawił po sobie bp Klaus Hemmerle.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Biskup Akwizgranu w Nadrenii Północnej-Westfalii zmarł w 1994 roku. – Podkreślał, że ważniejszym jest: jak żyję jako kapłan, niż jako kapłan działam; co Chrystus czyni we mnie, niż to, co sam czynię; życie we wspólnocie kapłańskiej, niż wypełnianie w pojedynkę różnych zadań; posługa słowa, liturgiczna i modlitwa niż obsługiwanie stołów; by być całkowicie i kompetentnie w kilku punktach niż w wielu tylko szybko i połowicznie; ponieważ owocniejszy jest krzyż niż efektywność; otwartość na całość Kościoła, niż koncentracja na partykularnych interesach i zadaniach; świadectwo wiary, niż wypełnienie wszystkich tradycyjnych zwyczajów – zauważył kaznodzieja.
Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana zostało wprowadzone do kalendarza liturgicznego, jako upamiętnienie Roku Kapłańskiego. – Śmiało można powiedzieć, że wpisuje się ono w ważną myśl Kościoła, dotyczącą uobecniania misterium paschalnego Chrystusa w świętach i uroczystościach sprawowanych w ciągu roku. Tajemnica ustanowienia Eucharystii w Wielki Czwartek kontynuowana jest w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, a ustanowienia Kapłaństwa, ma mieć swoje odzwierciedlenie w święcie zaproponowanym przez papieża Benedykta XVI. Dlatego modlitwa jednocząca kapłanów na wspólnym sprawowaniu Liturgii Godzin tego dnia, wpisuje się w lokalną tradycję, by każdego roku, w ten właśnie sposób celebrować to święto – powiedział ks. Karol Rawicz-Kostro – dyrektor Centrum Formacji Liturgicznej im. bł. Carlo Acutisa.
Śpiew liturgii Nieszporów prowadziła schola działająca przy CFL „Cantemus Domino”. – Prosimy Pana Boga, by nie zabrakło świadków Ewangelii. Tworzy to piękny obraz nieustającej potrzeby budzenia nowych powołań do służby przy ołtarzu. Prośmy, by Pan posyłał „robotników na żniwo swoje”, dbając tym samym, by owczarnie nigdy nie zostały bez pasterzy – dodał ceremoniarz Krzysztof Zaborowski.