Reklama

Niedziela Lubelska

Czas wdzięczności. Jubileusz w Rogóźnie

Grzegorz Jacek Pelica

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czerwcu 1922 r. erygowana została parafia św. Wawrzyńca w Rogóźnie, której poprzedniczką była prawosławna czasownia św. Proroka Eliasza, filia monasteru w Jabłecznej. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego roku 2022 była okazją do świętowania stulecia. Obchodom przewodniczył abp Stanisław Budzik, który udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z najstarszych klas szkoły podstawowej.

Laudate Dominum ...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oczekiwanie na rozpoczęcie Mszy św. jubileuszowej uświetnił koncert orkiestry i chóru Jubilaeum pod batutą Tomasza Orkiszewskiego. Odczytano list gratulacyjny ministra edukacji i nauki prof. Przemysława Czarnka, który na ręce J.E. Arcybiskupa Metropolity Lubelskiego, ks. Proboszcza oraz parafian z przewodniczącą Rady Parafialnej, skierował m.in. następujące słowa: „Jestem w tym dniu całym sercem z całą rogóźniańską wspólnotą parafialną. (...) Przez 100 lat istnienia parafii kilka pokoleń wiernych z zaangażowaniem pracowało na rzecz kościoła jako miejsca kultu religijnego, jak również centrum skupiającego mieszkańców Rogóźna i okolicznych miejscowości. Dzisiejsza uroczystość ma istotny wymiar symboliczny: jest świadectwem duchowego trwania Kościoła. Pielęgnowany z pietyzmem budynek świątyni jest emanacją troski o dobro wspólne...”

Reklama

Po radosnym „Laudate Dominum omnes Gentes” chóru Jubilaeum, radni parafii i przedstawiciele rodziców kandydatów do bierzmowania powitali Ks. Arcybiskupa Stanisława Budzika, prosząc o przewodniczenie modlitwie i udzielenie sakramentu. Ks. proboszcz Waldemar Taracha przedstawił poczty sztandarowe i przedstawicieli szkół z terenu parafii, ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy oraz samorządowców. Przypomniał, że Msza św. jest dziękczynieniem Bogu za to wszystko, co dane było otrzymać w ciągu całego stulecia.

Język miłości i świętość

Metropolita Lubelski zaznaczył, że uroczystość w tak dynamicznej parafii jest też podziękowaniem Bogu za beatyfikację ks. Stefana Kard. Wyszyńskiego, czego centralne obchody mają miejsce w świątyni Opatrzności Bożej. Jest też przypomnieniem, że wszyscy odpowiedzialni za wspólnotę Kościoła lokalnego zostali kiedyś namaszczeni Duchem Świętym, aby żyć po Bożemu za drogowskazami Bożego Ducha, który zapewne odnowi oblicze także tej parafii, aby przez kolejne 100 lat trwała wiernie przy Chrystusie, Ewangelii i najcenniejszych wartościach, które dorośli przekazują młodemu pokoleniu. Powitał też Rycerzy św. Jana Pawła II w paradnych togach; wśród kandydatów i świadków sakramentu dojrzałości była młodzież z parafialnej drużyny OSP w czerwonych bluzach.

Reklama

W homilii Ks. Abp S. Budzik przypomniał znaki Zesłania Ducha: wicher, ogień i dar języków: „Wicher, który wstrząsnął wtedy Wieczernikiem, odmienił życie Apostołów i skierował na nowe drogi młody Kościół chrześcijański. Wywiał z serc wszelki lęk, niepokój i uczynił Uczniów Jezusa odważnymi świadkami Zmartwychwstania Chrystusa. Apostołowie nie czekali aż ludzie przyjdą do nich, ale poszli do pogan, do całego ówczesnego świata, głosząc Ewangelię wszelkiemu stworzeniu. Języki ognia: Duch Święty przychodzi niby grom z jasnego nieba; jak błyskawica ogarnia ziemię, aby ją rozpalić Bożym ogniem; aby zapalić serca, oświecić rozum, wskazać drogę w ciemności. Duch Święty spoczywa na każdym, jest sprawcą jedności w Kościele. On burzy wszelkie mury, jakie sobie stawiamy, podziały, granice między ludźmi. Przezwycięża podziały między przedstawicielami różnych języków i kultur, stwarza wspólnotę między członkami Kościoła. Poza granice państw i kontynentów. Dzięki Niemu tworzymy jedno Ciało Jezusa Chrystusa. Kiedy ten ogień Ducha zapłonie w człowieku, zaczyna topnieć to, co skamieniałe; to, co ciemne – świeci, zimne zaczyna grzać i promieniować. W dniu Zielonych Świąt płoną serca Uczniów i ich słuchaczy. Dar języków: ludzie zaczynają się rozumieć, pomimo odmiennych narodowości, języków i ras; różnego poziomu wykształcenia, przekonań i kultur, gromadzą się w jednej rodzinie, czymś jednym w Jezusie Chrystusie. W opowieści o wieży Babel było odwrotnie, gdy działając wbrew Bogu, przestali się rozumieć. Teraz znaleźli język jedności i wspólnoty. A jakże często ludzie mówiący tym samym językiem, nie rozumieją się wzajemnie. Dlaczego? – Bo brak im miłości i wiary! Miłość to język zrozumiały dla wszystkich, bo otwiera ludzkie serca. A wiara pozwala nam uznać w każdym człowieku naszego brata i siostrę, syna lub córkę tego samego niebieskiego Ojca!” – podkreślił Metropolita Lubelski. Ks. Arcybiskup nawiązał do istotnych wydarzeń w historii parafialnej wspólnoty. Młodym przypomniał, że świętość to nie dziwactwo, lecz „najnormalniejsza normalność, której normą jest Ewangelia” i odwaga pójścia pod prąd w budowaniu cywilizacji miłości: ludzi trzeźwych, szlachetnych, uczciwych.

Rys historyczny

W dniu 21 V 1919 r. zostało wystosowane pismo do Powiatowej Rady Narodowej w Lublinie i Konsystorza Diecezji Lubelskiej, z prośbą o utworzenie na tutejszych terenach nowej parafii rzymskokatolickiej. 7 VI 1920 r. Ministerstwo ds. Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego wydało zgodę na przekazanie kaplicy należącej wcześniej do mnichów prawosławnych w Rogóźnie na potrzeby parafii rzymskokatolickiej. Dozór parafialny zajął się adaptacją kaplicy na potrzeby nowej parafii.

Parafia w Rogóźnie została erygowana 8 VI 1922 r. przez ks. bpa Leona Fulmana, pierwszego biskupa wyświeconego w odrodzonej RP. Pierwszym administratorem i organizatorem parafii został mianowany ks. Feliks Kasprowicz. Kościół poświęcono 23 VII 1922 r. Z końcem 1922 r. parafia liczyła 2700 wiernych. Budowę obecnego murowanego kościoła pod kierunkiem proboszcza ks. Jana Chudzika rozpoczęto w 1983 r.; poświęcenia dokonał 10 VIII 1990 r. ówczesny ks. bp Bolesław Pylak. Ks. W. Taracha jest dziesiątym proboszczem parafii, a przez 10 lat wraz z parafianami wykonał wiele inicjatyw i inwestycji.

Upamiętnienie jubileuszu

Reklama

Słowa gratulacji i życzenia Bożej opieki, pokoju i jedności, przekazał wójt gminy Andrzej Chabros, który podkreślił, że parafia św. Wawrzyńca powstała jako pierwsza wspólnota rzymskokatolicka na terenie gminy Ludwin. Po zakończonej liturgii Ks. Arcybiskup poświęcił tablicę pamiątkową oraz krzyż jubileuszowy. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości miał miejsce słodki poczęstunek na placu przy kościele.

O uroczystościach piszemy także na łamach "Niedzieli Lubelskiej".

Fotorelacja z jubileuszu na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172


2022-06-09 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: parafia to przestrzeń, w której Bóg jest blisko!

2024-09-02 10:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Tomasz Szurek

- Jeśli Kościół chce mieszkać blisko ludzi, to musi głosić Słowo i być bliski w dziełach miłości. Bez tego nie ma parafii – mówił kard. Ryś w Krakowie.1 września metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. inaugurującej Rok Jubileuszowy 700-lecia parafii św. Mikołaja w Krakowie. W modlitwie udział wzięli łódzcy duchowni.

W homilii kard. Grzegorz Ryś wyjaśnił, że z języka greckiego parafia oznacza „zamieszkać blisko”. Nawiązując do pierwszego czytania, podkreślił, że tym, który chce zamieszkać blisko jest Bóg. – Pan Bóg nie potrafi być prawodawcą z daleka. Jeśli ustanawia prawa, przykazania, zasady, przepisy, to chce być blisko tych, którzy mają ich przestrzegać. To jest niesłychanie piękna twarz Boga, który wydaje ci polecenia, będąc przy tobie. (…) Parafia to przestrzeń, w której Bóg jest blisko. To oznacza też dyscyplinę działania duszpasterzy. Bóg chce być tym, który mieszka blisko, dlatego Kościół ma strukturę parafialną, żeby doświadczenie obecności Boga było w zasięgu ręki – podkreślił metropolita łódzki. – Ojciec i matka wydają polecenia swoim dzieciom. Ile są warte te polecenia, jeśli nie pokażą dzieciom, że są blisko nich, dadzą wsparcie, opiekę? – podkreślił.Następnie kard. Ryś wskazał na dwa Boże dary: zbawiające słowo oraz wezwanie do miłosierdzia. – To słowo nie tylko czyni nas mądrzejszymi, ono nas rodzi. Jestem stworzony przez Boga wtedy, kiedy istnieję według Jego słowa. Ono zapoczątkowuje we mnie inne życie, otwiera, uczy. (…) 700 lat parafii oznacza 7 wieków głoszenia słowa z tego miejsca – zaznaczył duchowny. Odnosząc się do drugiego daru, metropolita łódzki zaznaczył, że wpisuje się on w religijność czystą i bez skazy. – Biada parafii, która nie ma doświadczenia miłosierdzia, z którym wychodzi do ludzi. Jest jak stół, który ma dwie nogi – ma nogę, która nazywa się „sakramenty”, „słowo”, ale nie ma trzeciej, która nazywa się „miłosierdzie”. Nie ma takiego stołu, który stoi na dwóch nogach. Co więcej, muszą być one w miarę równe! – zaznaczył homileta. - Kościół, który wzoruje się na Bogu, jeśli chce mieszkać blisko ludzi, to musi głosić Słowo i być bliski w dziełach miłości. Bez tego nie ma parafii – podsumował łódzki duchowny.    Z okazji jubileuszu Penitencjaria Apostolska udzieliła parafii Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami, którego mogą dostąpić od 1 września 2024 roku do 31 sierpnia 2025 roku.Kościół św. Mikołaja położony jest przy jednym z najstarszych szlaków handlowych prowadzącym z Ratyzbony do Kijowa. Jak podano na stronie parafialnej, najstarsza wzmianka o kościele pochodzi z dokumentu papieża Grzegorza IX, wystawionego dla benedyktynów w 1229 r. Został wówczas określony jako „capella” (kaplica). Dopiero w dokumencie odpustowym arcybiskupa jerozolimskiego Bazylego z 1298 r. nazwany był „ecclesia Sancti Nicolai prope civitatem Cracoviensem”. W 1327 r. miał już status parafialnego.
CZYTAJ DALEJ

Diecezja Ávila: Ciało św. Teresy z Ávili „nienaruszone” prawie pięć wieków po jej śmierci

2024-08-29 11:21

[ TEMATY ]

św. Teresa z Ávila

François Gérard, "Św. Teresa”

Św. Teresa Wielka z Ávila – piękna kobieta, „teolog życia kontemplacyjnego”

Św. Teresa Wielka z Ávila – piękna kobieta, „teolog życia kontemplacyjnego”

„Dzisiaj grób św. Teresy został otwarty i potwierdziliśmy, że jest on w takim samym stanie, jak podczas ostatniego otwarcia w 1914 roku”. Tak brzmi niecierpliwie oczekiwana deklaracja z 28 sierpnia br. Została ona złożona przez Postulatora Generalnego Zakonu Karmelitów Bosych o. Marco Chiesę z klasztoru w Alba de Tormes, gdzie spoczywają szczątki słynnej hiszpańskiej świętej. Jest to pierwszy wniosek, do którego doszli eksperci po otwarciu grobu świętej Doktora Kościoła 28 sierpnia br., której ciało pozostało nienaruszone od 1582 roku.

Przeor karmelitów z Alba de Tormes i Salamanki, o. Miguel Ángel González wyjaśnił, jak z samego rana „wspólnota karmelitów bosych, wraz z postulatorem generalnym Zakonu, członkami Trybunału Kościelnego i niewielką grupą mnichów, z troską i powagą zabrała relikwie do miejsca wyznaczonego do badania. Z głęboko poruszonymi sercami odśpiewaliśmy Te Deum”.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa o pokój

2024-09-02 23:08

Alina Zietek-Salwik

Wspólne odspiewanie pieśni na zakończenie festiwalu

Wspólne odspiewanie pieśni na zakończenie festiwalu

Wiktoria i Józef Ulmowie oraz ich siedmioro dzieci, w tym jedno nienarodzone, zostali zamordowani 24 marca 1944 r. mordu przez żandarmów niemieckich za udzielanie schronienia Żydom. Ich heroiczny czyn i męczeńska śmierć sprawiły, że Ulmowie oraz ich dzieci ogłoszeni zostali błogosławionymi.

Festiwal Psalmów Dawidowych od samego początku, czyli od 2016 r. odwołuje się do męczeństwa bł. Rodziny Ulmów. W tym roku, dla upamiętnienia rozstrzelanych w Markowej (9 osób z rodziny Ulmów i 8 osób żydowskich ofiar), wypuszczono w niebo 17 białych gołębi.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję