Na wystawie przygotowanej przez bibliotekę Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu zaprezentowano 750 świętych obrazków o tematyce maryjnej. Obrazki zostały ułożone tematycznie: sceny z życia Matki Bożej, popularne wizerunki Matki Bożej, przedstawienia maryjne - kopie dzieł znanych artystów oraz wizerunki sanktuariów.
Odrębną grupę stanowią obrazki z wizerunkami Matki Bożej z diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
Znajdujące się na wystawie obrazki wykonane zostały w różnorodnych technikach. Są tu drzeworyty podkolorowane i barwne, chromolitografie, chromolitografie ze złoceniami i tłoczeniami, staloryty, cynkotypie, rotograwiury, światłodruki, odbitki fotograficzne oraz obrazki wykonane we współczesnych technikach drukarskich. Najstarszy obrazek pochodzi z 1868 r. Wiele datowanych jest na koniec XIX wieku i pierwszą połowę wieku XX. Dużą grupę stanowią obrazki współczesne. Na awersach niektórych obrazków znajdują się odręczne dedykacje zawierające życzenia i błogosławieństwa.
Obrazki pochodzą z wytwórni polskich, włoskich, niemieckich, francuskich, hiszpańskich, a nawet nowojorskich. Znacząca na wystawie jest kolekcja obrazków czeskich oraz wydanych nakładem założonej w 1889 r. krakowskiej drukarni Juliana Kurkiewicza.
Eksponowane obrazki są tematycznym wyborem ze zbiorów kolekcjonerów. Niemal wszystkie znajdujące się na wystawie obrazki pochodzą ze zbioru Krzysztofa Wróblewskiego - zamojskiego kolekcjonera. Wystawa zwraca uwagę na obrazek jako towarzyszące nam wotum, ale także nie zawsze doceniane dzieło sztuki. Jest dowodem pobożności - naszej i naszych przodków. Wystawę można oglądać do 28 lutego br.
Pomóż w rozwoju naszego portalu