Część kongresową rozpoczęła Msza św. o 13.30 pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, delegata KEP ds. Żywego Różańca. Kongres połączony jest z X Pielgrzymką Żywego Różańca.
Sympozjum otworzą abp Giovanni Pietro Dal Toso i abp Wacław Depo.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W części wykładowej zaplanowano wystąpienie ks. dr. Bogdana Michalskiego o bł. Paulinie Marii Jaricot, dr. Wincentego Łaszewskiego o różańcu jako modlitwie dla wszystkich. Ks. prof. Marek Tatar wygłosi konferencję: „Różaniec – od kontemplacji do apostolatu”.
- Pragniemy przypomnieć, że różaniec jest modlitwą dla wszystkich, modlitwą na dzisiejsze czasy - podkreśla ks. Jacek Gancarek, krajowy moderator Żywego Różańca. Przekonuje, że to modlitwa prosta, ale skuteczna. - To lek na nasze choroby i bolączki w świecie zmąconym wojnami, lękami, niepewnością. Różaniec kształtuje naszą wiarę, budzi pokój i miłość. Modlitwa nie zmienia świata, ale zmienia człowieka, a człowiek może zmienić świat. W czasie tego kongresu chcemy powiedzieć, że pragniemy zmieniać ten świat przez modlitwę różańcową - wyjaśnia krajowy moderator Stowarzyszenia Żywy Różaniec. Jak dodaje ks. Gancarek swoistym fenomenem modlitwy różańcowej jest jej obecność we wszystkich przestrzeniach życia ludzi wierzących. Zdobywa też Internet. Tu przykładem są rozprzestrzeniające się koła różańcowe rodziców modlących się za dzieci.
Reklama
S. Emanuela Stachurska, loretanka, sekretarz Zarządu Stowarzyszenia Żywy Różaniec zwraca z kolei uwagę, że modlitwa różańcowa bardzo mocno związana jest historią Kościoła i Polaków. Teraz powraca zwłaszcza w tym wymiarze wołania o pokój. - To też swoisty modlitewny fenomen w historii Polski, bo kiedy były różne zagrożenia, to modliliśmy się o pokój przez procesje różańcowe, przez wstawiennictwo Matki Bożej. I to jest mocno zakorzenione w naszych sercach, że kiedy jest wojna na Ukrainie, to my się modlimy o pokój właśnie na różańcu – powiedziała loretanka.
Jasnogórskie spotkanie jest też czasem wdzięczności za wielki wkład polskiego Kościoła w ewangelizację i wspieranie dzieła misji, za które modlą się członkowie Żywego Różańca.
Rok 2022 to czas ważnych dla środowisk misyjnych jubileuszy: 400-lecia powołania do życia Kongregacji Ewangelizacji Narodów, 200-lecia powstania Dzieła Rozkrzewiania Wiary oraz setna rocznica podniesienia Dzieła Rozkrzewiania Wiary, Dzieła św. Piotra Apostoła i Dzieła Misyjnego Dzieci do rangi dzieł papieskich. Ich celem jest budzenie świadomości misyjnej wśród wiernych Kościoła katolickiego: dorosłych, młodzieży, dzieci oraz duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego.
Po zakończeniu części kongresowej z udziałem delegacji z diecezji oraz przedstawicieli wspólnot różańcowych wieczorną procesją różańcową rozpocznie się ogólnopolska pielgrzymka.
Centralne uroczystości pielgrzymkowe odbędą się jutro. O 11.30 sprawowana będzie Msza św. dziękczynna za beatyfikację Pauliny Jaricot i 200-lecie Dzieła Rozkrzewiana Wiary koncelebrowana przez abp. Dal Toso, abp. Wacława Depo, bp. Jana Piotrowskiego i innych biskupów z komisji misyjnej Episkopatu Polski.