Premierowi towarzyszą m.in. szef MON Mariusz Błaszczak, minister klimatu Anna Moskwa, minister finansów Magdalena Rzeczkowska, minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz i wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki.
Wizyta szefa polskiego rządu w Pradze rozpocznie się od uroczystego powitania w Willi Kamarza, a później odbędzie się rozmowa z premierem Petrem Fialą. Po godz. 11 ma się rozpocząć sesja plenarna w Pałacu Lichtensteinów, a następnie premierzy spotkają się z mediami na konferencji prasowej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Będzie to już siódma edycja polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych; poprzednie odbyły się w Warszawie w 2019 roku.
Jak zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller, "w stolicy Czech premierzy Mateusz Morawiecki i Petr Fiala będą dyskutować na tematy dwustronne, w tym związane z energetyką i rozwojem infrastruktury oraz współpracą w dziedzinie obronności". "Rozmowy będą dotyczyły także rosyjskiej agresji na Ukrainę, w tym wsparcia dla naszego wschodniego sąsiada oraz dalszych sankcji wobec Rosji" - wskazał.
Dodał, że szefowie obu rządów omówią także kwestie związane z agendą europejską, w tym wyzwania dotyczące rozwoju rynku wewnętrznego. "Chodzi także o unijną polityką klimatyczną, rozszerzenie UE oraz priorytety czeskiej prezydencji w Radzie UE, która rozpocznie się 1 lipca 2022 roku" - powiedział Müller.
Według zapowiedzi rzecznika polskiego rządu, po zakończeniu spotkania w cztery oczy premierów odbędzie się posiedzenie plenarne pod przewodnictwem Morawieckiego i Fiali, a konsultacje resortowe będą prowadzone w obszarach obronności, spraw wewnętrznych, gospodarki i energii, finansów, transportu oraz polityki spójności.
Reklama
Ze strony polskiej w konsultacjach udział mają wziąć przedstawiciele resortów: obrony narodowej, spraw wewnętrznych i administracji, funduszy i polityki regionalnej, klimatu i środowiska, a także aktywów państwowych, infrastruktury, rozwoju i technologii oraz finansów.
"Podczas wspólnych konsultacji międzyrządowych planowane jest podpisanie umowy o współpracy w dziedzinie obronności, a także Porozumienia o współpracy pomiędzy polskim Ministerstwem Infrastruktury oraz Ministerstwem Transportu Czech. Porozumienie będzie dotyczyło rozwoju połączeń transportowych łączących polskie porty morskie z czeskim terytorium" - ogłosił Müller.
Zwrócił jednocześnie uwagę, że piątkowe konsultacje będą pierwszymi konsultacjami międzyrządowymi organizowanymi przez gabinet premiera Fiali, który pełni swoją funkcję od grudnia 2021 roku. (PAP)
autor: Grzegorz Bruszewski
gb/ ap/