Katolicki Uniwersytet Lubelski
Kard. Nagy i ks. prof. Styczeń otrzymali medale za zasługi dla KUL-u
Kard. Stanisław Nagy i ks. prof. Tadeusz Styczeń otrzymali 13 stycznia medale za zasługi dla Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II. Uczelnia nagrodziła ich za ofiarną pracę na rzecz Uniwersytetu i rozsławianie jego imienia.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele akademickim. Przewodniczył jej kard. Nagy, współcelebrowali m.in.: biskup pomocniczy Ryszard Karpiński, obecny rektor KUL-u ks. prof. Stanisław Wilk i ks. prof. Andrzej Szostek. Homilię wygłosił abp Józef Życiński. Mówiąc o drodze naukowej kard. Nagiego, abp Życiński zauważył, że na zatwierdzenie kolejnych stopni naukowych czekał on po kilka lat. - To były czasy, w których przyjmowało się podobne szykany jako normalne składniki życia, bez panikowania, bez niepotrzebnych stresów, traktując to jako koszty własne naszej odpowiedzialności - stwierdził. Mówiąc o ks. prof. Styczniu, podkreślił, że działalność kierowanego przez niego Instytutu Jana Pawła II była wyrazem prestiżu i obecności środowiska KUL-u w skali międzynarodowej.
Te kontakty, które zostały nawiązane, prestiż, którego symbolem jest periodyk „Ethos”, przywołują jak najlepsze skojarzenia ze środowiskiem lubelskim i trzeba dziękować Bogu za wszystkich, którzy tworzyli klimat zaangażowania intelektualnego, dialogu, podejmując ważne kwestie współczesnej kultury i niosąc odpowiedź inspirowaną Ewangelią.
Kard. Stanisław Nagy otrzymał medal za zasługi dla KUL-u na wniosek Rady Wydziału Teologii za ofiarną pracę na rzecz Uniwersytetu, dbałość o jego renomę i dobre imię. Podkreślono, że będąc członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej, kard. Nagy przyczyniał się do wzrostu prestiżu uczelni na arenie międzynarodowej, krzewiąc myśl teologiczną Uniwersytetu, jego katolickość i wierność Stolicy Apostolskiej.
O medal za zasługi dla KUL-u dla ks. prof. Tadeusza Stycznia wnioskowała Rada Wydziału Filozofii. Senat w uchwale podkreślił, że laureat należy do grona najwybitniejszych polskich etyków. Doceniono także wysiłek kontynuacji dzieł Karola Wojtyły na katedrze etyki oraz stworzenie i prowadzenie Instytutu Jana Pawła II, którego działalność przyczyniała się do wzrostu prestiżu uczelni w kraju i za granicą.
W sprawie ataku na kard. Dziwisza
Kłamstwo i prowokacja!
Całą sprawę pragnę skomentować w czterech punktach:
1. Jako dziennikarz i rzecznik, muszę powiedzieć, że cały artykuł jest na żenująco niskim poziomie. Autor publikacji co pewien czas używa słów: „prawdopodobnie”, „z dużym prawdopodobieństwem”, „z wielkim prawdopodobieństwem”. Nawet w pytaniu posługuje się słowem „prawdopodobnie”. Trudno więc na bazie prawdopodobieństwa budować pewnik, a tym bardziej komentować.
2. Artykuł ten uważam za prowokację wymierzoną w Metropolitę Krakowskiego w przeddzień prezentacji cieszącej się uznaniem jego książki „Świadectwo”.
3. Jedynym pozytywnym elementem całej prowokacji może być natomiast to, że przyczyni się ona do wzmocnienia promocji kardynalskiej książki.
4. W mojej pracy dziennikarskiej przyświeca mi podstawowa zasada św. Jana Chryzostoma: „Kto sam jest zły, niechętnie mówi dobrze o drugim bliźnim”. Tę myśl dedykuję twórcy artykułu!
Ks. dr Robert Nęcek - Rzecznik Prasowy Archidiecezji Krakowskiej
Kraków, 26 stycznia 2007
Krótko
Minister sportu Tomasz Lipiec ustanowił kuratora w PZPN. Został nim Andrzej Rusko. Niestety, futbolowe związki UEFA i FIFA odpowiedziały, że nie akceptują tego kroku polskiego polityka. Polskim drużynom grozi wykluczenie z rozgrywek międzynarodowych.
Będziemy mieli nowe wybory. Co prawda nie we wszystkich gminach, ale tylko w tych, w których prezydenci, burmistrzowie, wójtowie czy radni nie zdążyli ze złożeniem oświadczeń majątkowych swoich czy współmałżonka.
Koniec kariery Henryka Stokłosy. Za byłym senatorem SLD i jednym z najbogatszych ludzi w kraju wysłano listy gończe. Istnieje podejrzenie, że uciekł z kraju. Prokuratura chce mu postawić zarzuty o wręczanie łapówek urzędnikom Ministerstwa Finansów. Prawdopodobnie korumpował także sędziego z poznańskiego Sądu Administracyjnego.
Rząd zaproponował, aby emeryci z najniższą emeryturą dostali jednorazowy dodatek pieniężny. Ci najbiedniejsi, otrzymujący kwotę nie większą niż 686 zł, dostaną po 330 zł. Jeśli pomysł zaakceptuje parlament, pieniądze trafią do emerytów na przełomie marca i kwietnia.
Strona rządowa porozumiała się z górnikami, którzy chcieli strajkować w proteście przeciw zapisom w strategii dla górnictwa na lata 2007-15. Po uzgodnieniu kwestii finansowych strajk odwołano, choć spór co do innych zapisów trwa nadal.
To była straszna rozprawa. W Gdańsku 23 stycznia sądzono matkę, która sprzedawała swoje dzieci za wódkę. Sąd zasądził wobec niej 10 i pół roku więzienia, a wobec dwóch pedofilów, którzy „kupowali” dzieci, po 10 lat pozbawienia wolności.
NIK nie pozostawił suchej nitki na sprzedaży Polskich Hut Stali hinduskiemu Mittal Steel. Polskie zakłady sprzedano za bezcen - wynika z raportu Izby. Państwo straciło 2 mld złotych. PHS sprywatyzowano w latach rządów Leszka Millera.
„Dziennik” dotarł do nieznanych wcześniej dokumentów, które potwierdzają wcześniejsze pogłoski, że na terenie Polski znajdowała się broń jądrowa. Przez ponad 20 lat w czterech magazynach przechowywano głowice, które miały być użyte, gdyby doszło do ataku Układu Warszawskiego na cele w Europie Zachodniej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu