Jak wyjaśnił o. Michał Legan, rzecznik Jasnej Góry stworzony zostanie „uproszczony” telemost. Dzięki łączom telewizyjnym, w Kaplicy Matki Bożej widoczny będzie obraz z Rzymu, z Bazyliki Santa Maria Maggiore, skąd modlitwa będzie prowadzona. Zdjęcia wiernych z Jasnej Góry włączających się w różaniec, pojawią się z kolei w watykańskim przekazie.
- Wiemy, że pokój nie jest dziełem człowieka, nie da się go wywalczyć bronią, tylko łaską Bożą. Nadzieja jest w Matce Najświętszej i Jej Synu - podkreśla paulin. Dodaje, że „z naszej perspektywy najważniejsza jest modlitwa o pokój na Ukrainie i o nawrócenie Rosji, ale w sercu Ojca Świętego są wojny całego świata. Te afrykańskie, o których mało słyszymy w wiadomościach, bo nas za bardzo nie dotyczą, są gdzieś daleko; są konflikty izraelsko-palestyńskie, te na Bliskim Wschodzie i wiele innych”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jednak, jak zauważa o. Legan, w tej modlitwie tutaj „chcemy łączyć się szczególnie z naszymi udręczonymi braćmi z Ukrainy”.
Zaproszenie do różańca z papieżem wraz z innymi sanktuariami świata skierował na Jasną Górę abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, która jest jej organizatorem.
- To dla nas zaszczyt i z radością odpowiedzieliśmy na to zaproszenie - podkreśla rzecznik Jasnej Góry.
Reklama
Modlitwę z Kaplicy Matki Bożej od godz. 18.00 transmitować będzie Telewizja Trwam. Przekaz będzie także na jasnogórskim kanale YouTube.
Jak poinformowała Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji na zakończenie maja - miesiąca maryjnego papież Franciszek pragnie ofiarować światu znak nadziei, cierpiącemu z powodu konfliktu na Ukrainie i głęboko zranionemu przemocą na wielu teatrach wojny, które wciąż są aktywne. We wtorek 31 maja o godz. 18.00 Papież odmówi Różaniec przed figurą Maryi Królowej Pokoju w Bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie.
W papieskiej modlitwie wezmą udział chłopcy i dziewczęta, którzy w minionych tygodniach przyjęli Pierwszą Komunię Świętą i Bierzmowanie, skauci, rodziny z Wspólnoty Ukraińców mieszkających w Rzymie, przedstawiciele młodzieży, członkowie Korpusu Żandarmerii Watykańskiej i Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej oraz trzech parafii rzymskich pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju, a także członkowie Kurii Rzymskiej.
Do odmawiania dziesiątek różańca zaproszono rodzinę ukraińską, osoby spokrewnione z ofiarami wojny oraz grupę kapelanów wojskowych.
Reklama
Ważnym znakiem jest udział w niej sanktuariów międzynarodowych z całego świata, a także sanktuariów znajdujących się w krajach wciąż dotkniętych wojną lub o silnej niestabilności politycznej, które są przyczyną wielu epizodów przemocy. Sanktuaria te będą odmawiać różaniec w tym samym czasie co Ojciec Święty i będą połączone poprzez streaming z transmisją na żywo z Rzymu. Będą to w łączności z papieżem: Sanktuarium Matki Bożej w Zarwanicy na Ukrainie; Katedra Sajdat al-Najat (Matki Bożej Zbawienia) w Iraku; Katedra Matki Bożej Pokoju w Syrii; Katedra Maryi Królowej Arabii w Bahrajnie.
Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji zachęca wszystkich wiernych we wszystkich częściach świata do wspierania papieża Franciszka w jego modlitwie do Królowej Pokoju.
Modlitwa będzie transmitowana na żywo na oficjalnych kanałach Stolicy Apostolskiej a także przez media katolickie.