W niedzielę Chrztu Pańskiego
Chrzest w Kaplicy Sykstyńskiej
Jak co roku, w święto Chrztu Pańskiego Papież chrzcił w Kaplicy Sykstyńskiej dzieci, tym razem - sześć dziewczynek i siedmiu chłopców. Wśród nich był urodzony 11 września ub.r. Damian, synek komendanta Gwardii Szwajcarskiej płk. Elmara Theodora Maedera. W 2006 r. Papież udzielił sakramentu chrztu św. dziesięciorgu dzieciom. Jan Paweł II ochrzcił w sumie 687 dzieci, w większości w Kaplicy Sykstyńskiej na początku stycznia, ale także na Wielkanoc oraz podczas niektórych podróży.
Modlitwa „Anioł Pański”
Świętość powołaniem ochrzczonych
Reklama
Podczas południowej modlitwy „Anioł Pański” w zamykające czas Bożego Narodzenia święto Chrztu Pańskiego Papież mówił o ścisłym związku między chrztem Chrystusa a naszym chrztem.
Wychodząc od opisu chrztu Jezusa w Jordanie - przekazanego przez św. Łukasza - Benedykt XVI przypomniał, że ten moment życia Jezusa był uwypuklany przez wszystkich Ewangelistów, stanowił także punkt wyjścia dla świadectwa Apostołów. Był najstarszym po Wielkanocy świętem obchodzonym w Kościele. „Wspólnota apostolska uważała to za bardzo istotne nie tylko dlatego, że w tej sytuacji, po raz pierwszy w historii, ukazała się w sposób wyraźny i całkowity tajemnica Trójcy Świętej, ale również dlatego, że wydarzenie to dawało początek publicznej działalności Jezusa na drogach Palestyny” - przypomniał Papież.
Ojciec Święty podkreślił, że istnieje ścisły związek między chrztem Chrystusa a naszym chrztem. W chrzcie św. zostaliśmy „włączeni w mistyczne Ciało Chrystusa, którym jest Kościół, umieramy i zmartwychwstajemy wraz z Nim, przyoblekamy się w Niego”. Zdaniem Papieża, zobowiązanie wypływające z chrztu dotyczy słuchania Jezusa - „to znaczy wiary w Niego i posłusznego pójścia za Nim, wypełniając Jego wolę. W ten sposób każdy może zmierzać do świętości - celu, który, jak przypomniał Sobór Watykański II, stanowi powołanie wszystkich ochrzczonych” - wyjaśnił Ojciec Święty.
Do Polaków Papież powiedział: „Witam pielgrzymów z Polski! W niedzielę Chrztu Pana Jezusa wspominamy rozpoczęcie Jego misji jako Sprawiedliwego. Powracamy pamięcią do naszego chrztu i dziękujemy za łaskę udziału w Jego sprawiedliwości. Niech ta łaska przenika serca wszystkich Polaków. Niech wam Bóg błogosławi”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Noworoczne spotkanie z korpusem dyplomatycznym
Praca ze wszystkimi
Reklama
Kościół katolicki gotów jest współpracować ze wszystkimi ludźmi dobrej woli w służbie człowiekowi i budowie pokoju - zapewnił Benedykt XVI członków korpusu dyplomatycznego, akredytowanych przy Watykanie. W czasie tradycyjnego noworocznego spotkania Papież dokonał oceny sytuacji międzynarodowej i wskazał „wyzwania, jakie musimy wspólnie podjąć”. Wymienił najbardziej zapalne punkty świata, poczynając od Bliskiego Wschodu, i ponowił apel o uwzględnienie w konstytucji Unii Europejskiej chrześcijańskich korzeni naszego kontynentu.
Wśród najważniejszych wyzwań stojących przed ludzkością Ojciec Święty wymienił brak wody, pożywienia i dachu nad głową, co dotyka miliony osób, szczególnie kobiet i dzieci. Pogłębiający się „skandal głodu” wymaga - zdaniem Papieża - „zmiany stylu życia, wyeliminowania strukturalnych przyczyn wadliwego funkcjonowania światowej ekonomii i skorygowania modeli rozwoju, które zdają się być niezdolne do poszanowania środowiska oraz integralnego rozwoju człowieka dzisiaj, ale przede wszystkim w przyszłości”.
Papież z niepokojem mówił o nasilaniu się przejawów postępującego kryzysu w dziedzinie zbrojeń, związanych z trudnościami w negocjacjach na temat broni konwencjonalnej oraz broni masowej zagłady, a także ze wzrostem nakładów na cele wojskowe.
„Jak nie wyrazić zaniepokojenia z powodu stałych zamachów na życie, od poczęcia po naturalną śmierć?” - pytał Benedykt XVI, podając przykład pogarszającej się sytuacji w tej dziedzinie w krajach Afryki. Dodał, że jednocześnie „narasta zagrożenie naturalnej struktury rodziny, opartej na małżeństwie mężczyzny i kobiety, pojawiają się też próby jej zrelatywizowania przez przyznawanie takiego samego statusu radykalnie odmiennym formom związków”. Wśród zjawisk, które napawają optymizmem, Ojciec Święty wymienił „uświadomienie sobie rosnącego znaczenia dialogu kultur i religii”.
Krok ku świętości
W Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych rozpoczęła się rzymska faza procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego Jana Pawła I. Był on biskupem Rzymu przez zaledwie 33 dni - od 26 sierpnia do 28 września 1978 r. Nazywano go „papieżem uśmiechu”. Faza diecezjalna procesu zakończyła się 10 listopada 2006 r. w Belluno - w rodzinnej diecezji Jana Pawła I. Cała dokumentacja została przekazana do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, która 3 stycznia dokonała jej oficjalnego otwarcia. Podczas uroczystości postulator beatyfikacji Jana Pawła I - ks. Enrico dal Covolo zwrócił się do prefekta Kongregacji kard. José Martinsa z prośbą o uznanie ważności przedstawionego dossier.
Prezentacja książki kard. Dziwisza
Najnowsza książka kard. Stanisława Dziwisza pt. „Świadectwo” ukaże się w najbliższych dniach. Jest to zapis rozmowy, którą z Metropolitą Krakowskim przeprowadził znany watykanista Gian Franco Svidercoschi. Uroczyste promocje książki odbędą się 24 stycznia w Rzymie i 27 stycznia w Krakowie (w Wyższym Seminarium Duchownym).
W książce zebrano m.in. wspomnienia dotyczące zamachu na Jana Pawła II, pobytu Papieża w klinice Gemelli oraz sieci podsłuchów, jaką Karol Wojtyła był otoczony w Krakowie, czego przyszły papież był świadom.
Kard. Stanisław Dziwisz powiedział, że w książce „Świadectwo” czytelnik znajdzie wspomnienia o życiu Ojca Świętego w Polsce i Watykanie, ale podkreślił, że w jednej książce nie da się ująć postaci tak wyjątkowej i bogatej, jak Jan Paweł II.
- Trzeba na nowo go odkrywać. Kto się kiedykolwiek do niego zbliżył, to wie, że była to bardzo bogata osobowość. Podobnie jego doktryna, która obejmowała rzeczywiście całą teologię, filozofię i życie społeczne. Te wszystkie punkty trzeba podjąć i myślę, że cały świat to robi: na nowo odkrywa osobę Jana Pawła II - stwierdził kard. Dziwisz.
Syn papieskiego fotografa będzie księdzem
Juan Carlo Mari, syn znanego papieskiego fotografa - Arturo Mariego, przyjmie wkrótce święcenia kapłańskie w zgromadzeniu Legionistów Chrystusa.
Arturo Mari rozpoczął pracę w „L’ Osservatore Romano” w 1956 r., a jego międzynarodowa kariera związana była z pontyfikatem Jana Pawła II. - Pozwolił mi pracować w spokoju i w klimacie niezwykłej prostoty - wspomina fotograf polskiego Papieża. Tuż przed śmiercią Jan Paweł II wezwał Mariego, by mu podziękować.
Papieski fotograf nie kryje podziwu również dla Benedykta XVI. Każdego dnia robi ok. 300 zdjęć, a przy okazji środowych audiencji generalnych nawet 1500.