Wystawa zatytułowana „Od «Bogurodzicy» do Hymnu «Solidarności» (Polskie Hymny Narodowe)” czynna jest w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie do końca stycznia 2007 r., po czym rozpocznie wędrówkę po różnych ośrodkach Polski. Wystawa, będąca pod patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, ma wielki walor edukacyjny nie tylko dla młodych. Oglądając tę wystawę, nasuwa się smutna refleksja na temat stanu świadomości patriotycznej i historycznej Polaków, dla których bywa ona odkryciem. Organizując tak szeroko zakrojoną wystawę, Muzeum musiało współpracować z różnymi instytucjami centralnymi, jak Biblioteka Narodowa i lokalnymi, jak Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie na Kaszubach w dworku Józefa Wybickiego.
Na wystawie dominują plansze, ale jest też wiele cennych eksponatów, jak np. rękopisy nut i słów naszych pieśni narodowych, miecze krzyżackie spod Grunwaldu, gdzie Polacy śpiewali „Bogurodzicę”, mundur gen. Henryka Dąbrowskiego, szable polskie, mundur z powstania listopadowego, karabiny z bagnetami przy „Warszawiance”, sztandary i chorągwie z powstań narodowych, biżuteria patriotyczna z okresu przed wybuchem powstania styczniowego, kącik ku czci Jerzego Narbutta, autora słów Hymnu „Solidarności”.
Ważne jest ukazanie pieśni „Boże, coś Polskę...” Alojzego Felińskiego, sekretarza Kościuszki w 1794 r., „Roty” Marii Konopnickiej (pruskie mundury wskazują na ucisk narodowy), modlitwy obozowej, powstałej w Rumunii w 1940 r. - „O Panie, któryś jest na niebie...”.
Wystawa „Od «Bogurodzicy» do Hymnu «Solidarności»” to wielka lekcja patriotyzmu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu