W przeddzień liturgicznego wspomnienia patrona uczelni bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w Auli Schumana na kampusie Wóycickiego zgromadzili się licznie zaproszeni goście - przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, rektorzy warszawskich uczelni, a także społeczność akademicka UKSW: wykładowcy, pracownicy administracji, studenci i doktoranci.
W swoim wystąpieniu rektor UKSW ks. prof. Ryszard Czekalski mówił m.in. o rozwoju infrastruktury uniwersytetu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- W tym roku skończyliśmy budowę Collegium Medicum. Kończymy urządzanie trzeciego kampusu w Dziekanowie Leśnym. Staramy się, przy wsparciu władz dzielnicy Bielany oraz Miasta Stołecznego Warszawy, wreszcie zamknąć kampus Wóycickiego i rozpocząć kolejne inwestycje. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku rozpoczniemy pierwszy etap budowy Multiprofilowego Centrum Symulacji Medycznych z zapleczem do nauczania anatomii prawidłowej i klinicznej – powiedział rektor UKSW.
Podkreślił, że na uniwersytecie rozwijane są nowe kierunki studiów. W tym roku otwiera się nabór na trzech kierunkach: bibliotekarstwie, chrześcijańskiej turystyce krajów religijnych i matematyce (II stopień).
Reklama
– Dyplom UKSW liczy się dziś na rynku pracy, nasi absolwenci poza wysokospecjalistyczną wiedzą oraz umiejętnościami praktycznymi, wychowywani i formowani są w duchu chrześcijańskiego uniwersalizmu. To jest nasze zadanie, jako całej społeczności uniwersyteckiej i świadczy o naszej wyjątkowości na rynku akademickim. Możemy być z tego dumni – dodał ks. prof. Czekalski
Podkreślił też, że choć planów i realnych marzeń jest wiele, to jednak w tym wszystkim nie można zapominać o etosie UKSW, który ma przenikać jego działalność naukową i dydaktyczną.
Rano ks. prof. Ryszard Czekalski złożył kwiaty na grobie bł. Stefana Wyszyńskiego w archikatedrze warszawskiej.
Wielki Kanclerz Wydziałów Kościelnych UKSW kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że po raz pierwszy w tym roku, 28. maja będziemy obchodzić wspomnienie liturgiczne Patrona UKSW.
– Jego śmierć ziemska staje się wtórna, ważne są narodziny dla nieba. Gratuluję, że wybraliście takiego Patrona, który wiele znaczył przez 33 lata, i wiele znaczy dzisiaj jako ważny punkt odniesienia. Proszę, aby wasz Patron nie był tylko pobożnym dodatkiem, ale rzeczywistym punktem odniesienia, w tym, co mówił i co robił dla Polski. Żeby uczelnia w sposób szczególny była latarnią, której głównym kryterium jest poszukiwanie prawdy – zaznaczył kard. Nycz.
Kilkunastu wykładowców UKSW odebrało odznaczenia państwowe – złote, srebrne i brązowe krzyże zasługi za osiągnięcia w dziedzinie nauki.
Odznaczenia, w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy, wręczyła Małgorzata Paprocka, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Reklama
Krzyżem Komandorskim Z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony za wybitne zasługi w upowszechnianiu wiedzy o najnowszej historii Polski, za działalność naukową, społeczną i patriotyczną prof. dr hab. Jan Żaryn.
– Prezydent RP Andrzej Duda honoruje i dziękuje wszystkim odznaczonym, w szczególności profesorowi Janowi Żarynowi, który został odznaczony jednym z najwyższych odznaczeń państwowych – powiedziała Małgorzata Paprocka. Podkreśliła niezwykły dorobek naukowy prof. Żaryna, jego wkład w rozwój polskiej nauki, w życie akademickie i wychowanie kolejnych pokoleń naukowców, studentów. – Proszę przyjąć życzenia na dalszą karierę, nowe wyzwania, działalność naukową i społeczną - zakończyła minister Paprocka, która wręczyła także inne odznaczenia.
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski odebrał prof. dr hab. Wiesław Wysocki.
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski dostali: ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski, prof. dr hab. Przemysław Urbańczyk.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski wręczono ks. prof. dr. hab. Zbigniewowi Kobylińskiemu, prof. dr. hab. Jolancie Marszalskiej, ks. prof. dr. hab. Józefowi Wroceńskiemu.
Srebrny Krzyż Zasługi odebrał ks. dr hab. Tadeusz Kołosowski, prof. ucz., ks. prof. dr hab. Janusz Kręcidło, ks. dr hab. Marek Stępień, prof. ucz.
Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczono ks. dr. hab. Marka Stokłosę, prof. ucz., ks. dr. hab. Janusza Węgrzeckiego.
Medal Złoty Za Długoletnią Służbę wręczono: dr. hab. Jarosławowi Drozdowi, prof. ucz., dr hab. Wandzie Kłopockiej, prof. ucz., prof. ucz., prof. dr. hab. Włodzimierzowi Okrasie.
Reklama
Medal Srebrny Za Długoletnią Służbę odebrali: ks. prof. dr hab. Andrzej Najda, dr hab. Marek Nieznański, prof.ucz.
Medal Brązowy Za Długoletnią Służbę otrzymali: ks. dr hab. Grzegorz Bachanek, prof. ucz., p. Małgorzata Dorozińska.
Prof. dr hab. Jakub Pokora z Instytutu Historii Sztuki UKSW został odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za jego działalność na rzecz kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. W imieniu ministra prof. Piotra Glińskiego medal wręczył dr Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej.
W tym roku, po raz drugi po długiej przerwie, wręczone zostały nagrody Rektora UKSW za wybitną działalność naukową wykładowcom uczelni. Nagrodę specjalną otrzymał ks. prof. dr hab. Wojciech Góralski.
Nagrodą I stopnia wyróżniono prof. dr. hab. Cezarego Mika. Nagrodę II stopnia dostał prof. dr hab. Jacek Tomczyk, a Nagrodę III stopnia wręczono dr. Radosławowi Rogozie.
W imieniu nagrodzonych rektorowi oraz Kapitule Nagrody podziękował ks. prof. dr hab. Wojciech Góralski. – Będziemy starać się z jeszcze większą pasją oddawać się zazdrosnej Pani, którą jest nauka – zadeklarował profesor.
W czasie święta uczelni przewodniczące samorządów studentów Zuzanna Kilanowska i doktorantów UKSW mgr Anna Malewska podsumowały samorządowe kadencje.
Piątkowe świętowanie zakończył piknik przed budynkiem Collegium Medicum.
Zwieńczeniem święta UKSW będzie Msza św. w niedzielę 29 maja o godzinie 9:00 w Bazylice św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu.