Kilkuminutowe owacje publiczności za każdym razem stanowią naturalną puentę dla spektakli studenckiego, amatorskiego, muzycznego Teatru ITP - działającego na KUL-u od 2001 r. Kolejny sezon artystyczny teatr rozpoczął przygotowanym z dużym rozmachem, odświeżonym musicalem „Historyja”. Listopadowe zamyślenia zharmonizowały się z treściami przekazywanymi w zagranym 4 listopada br. spektaklu. Głębokie refleksje i poważne pytania, przetykane satyrą i żartem, stworzyły naturalną przestrzeń dla rozmowy o śmierci.
Prapremiera musicalu odbyła się w 2002 r. Jak mówi Mariusz Lach SDB, założyciel i dyrektor Teatru ITP: „od tego czasu zmienił się skład teatru, scenariusz dojrzał, nastąpiły zmiany w choreografii, dialogach, scenografii, tak że właściwie powstało nowe przedstawienie”. „Historyja” jest spektaklem autorskim, opartym na średniowiecznej historii „Jedermanna” - człowieka, który nagle postawiony w obliczu śmierci spotyka upersonifikowane pojęcia Pychy, Zmysłów, Miłości, Władzy i Mądrości. Zaprezentowana w formie musicalu jest opowieścią mającą źródło w staropolskim moralitecie „Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią”. W spektaklu uczestniczy ponad 30-osobowa grupa studentów, którzy „nie bali się podjąć trudu i wejść w teatr, który pracował przez 5 lat”. Odświeżona wersja spektaklu cieszy rozmachem: wzbogacona została projekcjami video, nowymi rozwiązaniami oświetleniowymi oraz scenograficznymi, sceny rozgrywają się symultanicznie w kilku planach, zaś całość spina się w dynamiczne sekwencje dialogów i piosenek. Nawiązania do ikonografii i kanonów średniowiecznych oraz inspiracje aktualną architekturą Lublina i stylem pop zaowocowały interesującym kształtem przedstawienia.
„Historyja” stanowiła kolejny dowód słuszności decyzji o nominowaniu Teatru ITP do prestiżowej Nagrody TOTUS 2006 w kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”. Nagroda przyznawana jest przez Fundację Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia” dla docenienia dorobku i skutecznego promowania osób oraz instytucji, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do podkreślenia wartości człowieka. Grupa zachwyciła Kapitułę Nagrody (abp Józef Życiński, Władysław Bartoszewski, Waldemar Dąbrowski, Maja Komorowska, Jan Pospieszalski, Andrzej Rottermund i Krzysztof Zanussi) swoimi dokonaniami twórczymi, bogactwem repertuaru i umiejętnością prezentowania istotnych problemów w nowej, atrakcyjnej formie. Nazwa teatru nawiązuje do kilku polonistów - pasjonatów teatru, którzy nadali pragnieniu kształt „Inicjatywy Teatralnej Polonistów” (ITP) i zaprosili do współtworzenia studentów różnych uczelni. Zaowocowało to różnorodnymi spektaklami: od małych etiud wigilijnych, przez spektakle typowo dramatyczne, komedie i przedstawienia muzyczne, po widowisko plenerowe. Amatorski teatr z Lublina występował w całej Polsce.
Pomóż w rozwoju naszego portalu