Burak ćwikłowy (Beta vulgaris), należący do rodziny komosowatych, jest oprócz kapusty, marchwi, cebuli i ogórków najczęściej uprawianym warzywem w naszym kraju. Niezbyt wygórowane wymagania środowiskowe sprawiają, że można go siać praktycznie w każdej glebie. Zasadniczo częścią jadalną są korzenie spichrzowe, ale bardzo chętnie spożywane są także młode liście, popularnie zwane botwinką.
Lecznicze właściwości buraków znali i cenili już starożytni Grecy i Rzymianie, wykorzystując je w leczeniu anemii. Właściwości te potwierdził w XX wieku węgierski lekarz Aleksander Ferenczi. Ponadto antocyjany zawarte w burakach zmniejszają zachorowalność na choroby nowotworowe. W tym celu należy codziennie wypijać szklankę świeżego soku buraczanego. Sok można słodzić miodem.
Buraki normują pracę układu krwionośnego, dlatego zaleca się je szczególnie chorym na serce. Dzięki zawartości betaniny skutecznie regulują pracę wątroby, woreczka żółciowego oraz przewodów żółciowych. Wskazane są również we wszystkich chorobach, którym towarzyszy odmineralizowanie kości i zębów.
By mieć buraki przez cały rok, należy je sukcesywnie wysiewać wprost do gruntu od kwietnia do lipca. Korzenie uzyskane z siewu czerwcowego przeznaczamy na zimowe zapasy - do przetarcia czy wykonania smacznych barszczy.
Buraki przechowujemy w piwnicy, w wilgotnym piasku, ponieważ w suchym otoczeniu szybko więdną, wysychają i tracą swoją wartość.
Pomóż w rozwoju naszego portalu