W sanktuarium Matki Bożej w Fatimie zakończyły się 20 lutego dwudniowe obchody liturgicznego wspomnienia błogosławionych pastuszków Franciszka i Hiacynty Marto, którym w 1917 objawiła się Matka Boża. W tym dniu uroczyście zainstalowano wykonane we Włoszech ikony obojga rodzeństwa autorstwa słoweńskiego kapłana-artysty Marko Ivana Rupika.
Umieszczono je najpierw w Kaplicy Objawień, w której w środowy wieczór 19 lutego odmówiono różaniec. Nazajutrz po nabożeństwie, ikony przeniesiono procesjonalnie do Bazyliki Trójcy Świętej, gdzie biskup diecezji Leiria-Fatima – Antonio Marto przewodniczył uroczystej Mszy św.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przedstawiając ikony błogosławionych Pastuszków, rektor sanktuarium w Fatimie ks. Carlos Cabecinhas wyjaśnił, że „Hiacyntę autor przedstawił z Barankiem Paschalnym na rękach, gdyż chciał podkreślić wymiar biograficzny błogosławionej, a ukazując Baranka, który daje swoje życie w ofierze, nawiązał do duchowego życia Hiacynty i jej zaangażowania w modlitwę za grzeszników”. Franciszek natomiast „został przedstawiony z dwoma elementami charakterystycznymi dla jego duchowości i życia, które stanowią nieodłączną część przesłania fatimskiego: różańcem i twarzą Jezusa” – zaznaczył ks. rektor.
Reklama
W czasie liturgii główny celebrans modlił się m.in. o pokój na Ukrainie. „Za ludy, które przeżywają dramat przemocy i konfliktu, aby przez wstawiennictwo Anioła Pokoju otrzymały dar spokoju i pokoju” – wzywał bp Marto.
Liturgiczne wspomnienie bł. Franciszka i Hiacynty Marto przypada 20 lutego, w rocznicę śmierci, czyli narodzin dla Nieba Hiacynty. Zgodnie z uznanym przez Kościół świadectwem troje dzieci, znanych jako Pastuszkowie z Fatimy: siostra Łucja Santos i błogosławieni Franciszek i Hiacynta Marto, było świadkiem sześciu objawień Matki Bożej w Cova da Iria koło Fatimy od maja do października 1917 roku.
Groby Hiacynty i Franciszka, którzy zmarli w wieku odpowiednio 9 i 10 lat i które ogłosił błogosławionymi w 2000 bł. Jan Paweł II oraz siostry Łucji (1907-2005), której proces beatyfikacyjny jest w toku, znajdują się w bazylice Matki Bożej Różańcowej w sanktuarium w Fatimie na terenie diecezji Leiria-Fatima.