Według danych UNICEF, na całym świecie 45 milionów dzieci poniżej piątego roku życia jest dotkniętych wycieńczeniem, z czego 13,6 miliona cierpi na ciężką jego postać. Aby przeżyć, potrzebują wysokokalorycznych odżywek. Już w tym roku terapia jest niedostępna dla 10 milionów z nich. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy cena specjalnej żywności wzrośnie o 16 procent. Może to pozbawić kolejnych 600 tysięcy dzieci rocznie dostępu do leczenia ratującego życie.
Dyrektor wykonawcza UNICEF, Catherine Russell powiedziała, że jeszcze przed wojną w Ukrainie i jej skutkami dla zaopatrzenia w żywność, katastrofalny wpływ na wyżywienie rodzin miały konflikty, zmiany klimatyczne i COVID-19. Zwróciła uwagę, że w kontekście walki z umieralnością dzieci i katastrofalnych skutków pandemii koronawirusa świat staje w obliczu „coraz bardziej niekontrolowanego ryzyka”.
Według raportu UNICEF powodem śmierci co piątego małego dziecka jest ostre niedożywienie. Większość dzieci dotkniętych wycieńczeniem żyje w Azji Południowej. Jednak także w innych regionach liczba zachorowań jest wyższa niż kiedykolwiek wcześniej. Oczekuje się, że w Afganistanie liczba poważnie niedożywionych dzieci sięgnie w tym roku 1,1 miliona, czyli prawie dwa razy więcej niż w 2018 r. W Rogu Afryki liczba dzieci dotkniętych suszą może wzrosnąć z 1,7 miliona do dwóch milionów. W regionie Sahelu liczba ta może wzrosnąć o 26 procent w porównaniu z rokiem 2018.
Pomóż w rozwoju naszego portalu