Komisja Duszpasterstwa Ogólnego Konferencji Episkopatu Polski pod przewodnictwem abp. Damiana Zimonia opracowała ramowy program duszpasterski Kościoła w Polsce na lata 2006-2010 pod ogólnym hasłem: „Kościół niosący Ewangelię nadziei”. Kolejne lata mają służyć pogłębieniu tego hasła w różnych aktualnych kontekstach duszpasterskich.
Mottem przewodnim najbliższego roku liturgicznego 2006/2007 są słowa z Listu św. Pawła do Efezjan: „Niech Bóg da wam światłe oczy serca, byście wiedzieli, czym jest nadzieja waszego powołania” (por. Ef 1, 18). Program pastoralny Kościoła w Polsce na najbliższe miesiące nawiązuje do najważniejszego wydarzenia mijającego roku, jakim była pielgrzymka Ojca Świętego Benedykta XVI do naszego kraju. Papież we wszystkich przemówieniach wygłoszonych w Polsce zwracał szczególną uwagę na różne formy i sytuacje, w których Bóg powołuje nas do świętości. Stąd hasło tegorocznego programu duszpasterskiego: „Przypatrzmy się powołaniu naszemu”.
W celu ułatwienia realizacji zadań, w książce opublikowanej przez Komisję Duszpasterstwa Ogólnego zamieszczono teksty przemówień Benedykta XVI do biskupów polskich podczas ich wizyty „ad limina Apostolorum”. Ponadto tekst publikacji zawiera homilie i przemówienia Papieża w Polsce w dniach 25-28 maja 2006 r., szczegółowy program pastoralny na rok 2007 oraz fachowo opracowany zestaw pomocy kaznodziejskich. Program homiletyczny zwraca uwagę nie tylko na treści czytań liturgicznych w perspektywie powołania do świętości, lecz wskazuje również na konkretne sposoby realizacji tego powołania w warunkach codziennego życia wierzących w Polsce.
Publikacja zawiera także ważny aneks. Jest to kolekcja naukowych opracowań dotyczących różnych aspektów powołania oraz praktycznych tekstów duszpasterskich, analizujących przekrój socjologiczny katolickiego społeczeństwa w Polsce. Realizacja powołania do świętości polega na współpracy z Bogiem w rozwijaniu osobistych talentów i zdolności w służbie Kościołowi i Ojczyźnie. Odczytując wolę Boga, człowiek na co dzień kroczy drogą świętości. Umacnia nie tylko swoje powołanie do stałej komunii z Bogiem, lecz także oczekuje spełnienia się nadziei życia wiecznego. W duchu wezwania Jana Pawła II winniśmy nieustannie „wypływać na głębię” chrześcijaństwa poprzez codzienne życie w obecności Bożej oraz według zasad Ewangelii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu