W swojej nowej książce „Jasnogórska Bogurodzica w życiu Kościoła i narodów” o. prof. Zachariasz Jabłoński zastosował niezwykle przejrzystą konstrukcję, rozpoczynając od zarysu dziejów starań o opracowanie liturgii na święto Matki Bożej Jasnogórskiej i zmagań o zaaprobowanie jej przez Stolicę Apostolską, czego dokonał ostatecznie św. Pius X. Przytoczył wypowiedzi dwóch, jakże bliskich nam autorytetów - sług Bożych Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, ukazując narodowy i równocześnie uniwersalny charakter Jasnogórskiej Bogurodzicy. Potwierdził to również Benedykt XVI, nie tylko w przemówieniu wygłoszonym na Jasnej Górze, ale również w uroczystym błogosławieństwie udzielonym kard. Marianowi Jaworskiemu z okazji ponowienia ślubów królewskich we Lwowie 1 kwietnia 2006 r.
Pogłębionemu odczytaniu treści teologicznych niesionych przez teksty liturgiczne z uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej służą również refleksje wybitnych biblistów: o. Rufina Abramka, bp. Jana Bernarda Szlagi i ks. Józefa Kudasiewicza. Książka zawiera także wykaz świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego, greckokatolickiego i obrządku słowiańsko-bizantyńskiego pielgrzymujących na Jasną Górę.
Niezależnie od przywołania licznych miejsc kultu Matki Bożej Częstochowskiej na kontynencie europejskim, znajdujemy w publikacji przykłady pielgrzymek do Sanktuarium Jasnogórskiego z całej Europy, wizyt głów koronowanych, ambasadorów z członkami protokołu dyplomatycznego, wraz z rodzinami, oraz przykłady międzynarodowych interdyscyplinarnych sympozjów naukowych, międzynarodowych festiwali muzyki, sztuki i kultury. Wynika z tego, że kult Jasnogórskiej Bogurodzicy scala Wschód i Zachód, że ma wymiar międzynarodowy i nie możemy go ograniczać wyłącznie do naszych granic.
„Jasnogórska Bogurodzica w życiu
Kościoła i narodów”, Paulinianum -
Wydawnictwo Zakonu Paulinów
Jasna Góra, ul. ks. A. Kordeckiego 2
42-225 Częstochowa
tel. (0-34) 377-77-77
Pomóż w rozwoju naszego portalu