W jesiennym Zjeździe Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej” w Polsce (13-15 października br.) uczestniczyło blisko 150 prezesów i animatorów, którzy przybyli, aby zaczerpnąć duchowej mocy u Niepokalanej oraz na nowo podjąć Testament Jana Pawła II i św. Maksymiliana.
Dzień pierwszy - Fatimski
Pierwszy dzień Zjazdu upłynął pod znakiem Pani Fatimskiej. Mszy św. w bazylice przewodniczył prezes narodowy MI („Militia Immaculatae” - Milicji Niepokalanej) - o. Ryszard Żuber OFMConv. W kazaniu podkreślił związek między objawieniami w Fatimie i powstaniem Rycerstwa Niepokalanej. Kiedy w 1917 r. w Fatimie Maryja wzywała świat do nawrócenia i mówiła do dzieci: „Niech już ludzie dłużej nie martwią naszego Pana, On już dosyć jest obrażany”, 16 października 1917 r. św. Maksymilian, widząc zagrożenia płynące od nieprzyjaciół Kościoła, „dla obrony Kościoła w imię Niepokalanej” powołuje w Rzymie Rycerstwo Niepokalanej i wyznacza jego członkom zadanie: „Niech nigdy już nie będzie tych, którzy walczą z Bogiem, niosąc sztandary i chorągwie Lucyfera, bo Bóg jest już dość obrażany”. Ta zbieżność dat i słów jest dla Rycerstwa Niepokalanej wezwaniem do wierności Bogu, Kościołowi i Ojcu Świętemu. Procesji, która po Mszy św. wyruszyła z bazyliki z figurą Matki Bożej Fatimskiej, przewodniczył asystent narodowy MI - o. Stanisław M. Piętka OFMConv.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dzień drugi - Kolbiański
Następnego dnia uczestnicy spotkania zgłębiali kolbiańskie dziedzictwo poprzez świadectwa, relacje z pracy wspólnot oraz referat Marii Lademann „Dar wiary dla miłości”. Autorka przeanalizowała zależności między wiarą i miłością, ze szczególnym podkreśleniem misji i powołania w wierze: „Oprócz daru wiary, każdy z obecnych tu otrzymał również dar powołania do Rycerstwa Niepokalanej. To Maryja wybrała nas do pewnej misji, tak jak Bóg wybrał Ją do wypełnienia wyjątkowej misji, która wypływała z wyjątkowości Jej wiary w Boga i wiary Bogu”. Zwycięstwo miłości jako „konsekwencja wiary” dokonało się w św. Maksymilianie w bunkrze głodowym w Auschwitz. Takie zwycięstwa mają się dokonywać również w tych, którzy noszą zaszczytne miano „rycerza Niepokalanej” - podkreślała prelegentka.
Mszy św. w sanktuarium św. Maksymiliana przewodniczył i homilię wygłosił wiceprezes narodowy MI - o. Krystian Żmuda z Harmęż k. Oświęcimia. W homilii apelował o rachunek sumienia, rozliczenie siebie z wypełniania słów św. Maksymiliana: „Powinniście szerzyć Rycerstwo Niepokalanej aż po krańce ziemi, albowiem jest to zadanie święte, jest to wola Matki Bożej”. O. Krystian podkreślił, że stale powiększające się szeregi Rycerstwa Niepokalanej w Polsce, powstawanie nowych wspólnot i wzrost zainteresowania Rycerstwem wśród ludzi młodych napełniają radością i nadzieją.
Dzień trzeci - Papieski
Powołane do istnienia 16 października 1917 r. - „dla obrony Kościoła” Rycerstwo Niepokalanej od 16 października 1978 r. kolejne rocznice powstania obchodzi razem z Janem Pawłem II. Kończącej Zjazd Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił o. Stanisław M. Piętka, gwardian Niepokalanowa i asystent narodowy MI w Polsce. Eucharystia była dziękczynieniem Bogu za pontyfikat Jana Pawła II oraz za dar Rycerstwa Niepokalanej. Ukazując związek powstania Rycerstwa z troską św. Maksymiliana o duchowe wsparcie, a nawet o „bezpieczeństwo fizyczne” papieża w obliczu zmasowanych pochodów masonerii w Rzymie w 1917 r., kaznodzieja wskazał na ścisły związek Kościoła z Piotrem. Gwardian Niepokalanowa podkreślił, że Rycerstwo jest wierne misji „wspierania Piotra” po dzień dzisiejszy. Stąd krucjaty modlitewne wspólnot MI, liczne pielgrzymki, modlitwy w intencji Jana Pawła II i wielka troska o „duchowe zaplecze” dla pontyfikatu Benedykta XVI.
Na zakończenie władze MI skierowały apel do wspólnot i kół MI w Polsce o dołożenie starań, by w swoich środowiskach podjąć rycerską walkę o umocnienie własnej tożsamości, odnowienie ducha i przyjęcie z miłością na nowo prawdy o wybraniu nas - rycerzy Niepokalanej przez Maryję do szczególnej misji we współczesnym świecie.