W ramach ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Programu Operacyjnego pod hasłem: „Promocja Czytelnictwa” Księgarnia Akademicka w Krakowie opublikowała niezwykle cenną pozycję pt. „Księga cnót”. Jest to antologia wybranych tekstów klasyków polskiej i obcej literatury, filozofii oraz autorytetów religijnych. Warto wiedzieć, że określenie „antologia” pochodzi od greckiego ho antos, co oznacza świat. Zatem zamieszczone w antologii utwory stanowią przebogaty wzór najpiękniejszych i najbardziej wartościowych tekstów literackich.
W przypadku „Księgi cnót” selekcja zamieszczonych w niej utworów, obok kategorii piękna, uwzględniała przede wszystkim ich aspekty pedagogiczne i formacyjne. W zamyśle prof. Zbigniewa Rau oraz osób współpracujących adresatami tej książki są przede wszystkim dzieci i młodzież. Omawiana pozycja nawiązuje bowiem do tradycji kształtowania charakterów poprzez czytanie legend, przypowieści, baśni, dzieł literackich i rozważań filozoficznych. Nie ulega wątpliwości, że postawy moralne można kształtować przez naśladowanie wzorców osobowych. Dlatego „Księga cnót” wydaje się bardzo udaną próbą przypomnienia tradycji wychowania dzieci i młodzieży przez lekturę. Teksty pobudzają do myślenia i działania. Ułatwiają poznanie i przyswojenie podstawowego katalogu cnót uznanych i praktykowanych od pokoleń.
Każdy z trzynastu rozdziałów antologii składa się z różnych opowiadań, właściwych dla poznania jednej spośród następujących sprawności: samodyscypliny, odpowiedzialności, wytrwałości, odwagi, lojalności, przyjaźni, uczciwości, pracy, współczucia, wiary, tolerancji, sprawiedliwości i patriotyzmu. Należy dodać, że wymienione sprawności moralne w „Księdze cnót” wizualnie zaprezentowane zostały w formie atrakcyjnych i nastrojowych ilustracji.
Lektura tej Księgi naprawdę może pomóc w kształtowaniu młodych charakterów. Oczywiście, stopień opanowania i przyswojenia poszczególnych sprawności moralnych wiąże się w z ciągłym rozwojem wiedzy ogólnej i życiowego doświadczenia. Dlatego antologia nie jest przeznaczona do lektury jednorazowej. Jest to raczej swoisty ekwipunek, w który wyposażyli nas autorzy „Księgi cnót” w wędrówce do znalezienia sensu i radości życia. Jej teksty mogą służyć i towarzyszyć młodym czytelnikom na przestrzeni lat. W ten sposób najbardziej wartościowe osiągnięcia literatury mogą być sprawdzonym i trwałym punktem odniesienia dla kształtowania osobowości.
„Księga cnót”
Wybrał, wstępem i komentarzem opatrzył
Zbigniew Rau. Księgarnia Akademicka
ul. św. Anny 6, 31-008 Kraków
Pomóż w rozwoju naszego portalu