Przychodzimy dziś do Państwa z nową „Niedzielą”. Jest ona nowa w tym sensie, że teraz będzie mieć kształt pomniejszony, ale będzie mieć więcej stron, na których pojawią się krótsze i w ciekawy sposób prezentowane artykuły, piękne, kolorowe zdjęcia i ilustracje, ciekawa grafika. „Niedziela” będzie teraz pismem bardziej nowoczesnym i bardziej bogatym.
Zmiana formy przekazu okazuje się ważna w dzisiejszym świecie. Czasopisma katolickie od pewnego czasu podejmują już starania, by zaprezentować się na rynku prasowym w sposób zbliżony do wydawnictw świeckich. I my chcemy znaleźć się wśród tytułów, które radośnie, kolorowo i pozytywnie oddziałują na swoich czytelników.
Oczywiście, tygodnik nasz w dalszym ciągu będzie pismem bardzo mocno kościelnym i katolickim. Nowoczesność nie oznacza bowiem rezygnacji z katolickiej tradycji. Wystarczy zresztą popatrzeć na struktury pracy Stolicy Apostolskiej, by przekonać się, iż są one bardzo nowoczesne i bardzo dobrze zorganizowane pod względem elektronicznym.
Nowa i nowoczesna „Niedziela” chce znaleźć się na rynku wydawnictw katolickich w takiej właśnie postaci. Oznacza to, że będziemy w sposób bardziej komunikatywny przedstawiać różnorodne treści, że do dzieła ewangelizacji włączamy najnowsze sposoby docierania do odbiorców. Chcielibyśmy bowiem jak najskuteczniej służyć planom Pana Boga względem człowieka i misji Chrystusa na ziemi. Wiąże się to z serdecznym pragnieniem służby Kościołowi w Polsce, także służby Kościołom lokalnym. W dalszym ciągu chcemy więc przekazywać wiernym wszystko, czego naucza Papież Benedykt XVI, chcemy także podawać informacje Konferencji Episkopatu Polski oraz przekazywać wiadomości z życia Kościoła w naszej Ojczyźnie i w poszczególnych diecezjach. Będziemy pamiętać o ważnych wydarzeniach, rocznicach, przypominać historię Kościoła i narodu. Będziemy uczestniczyć w odkrywaniu „białych plam”, których jeszcze tak wiele... Będziemy zajmować się przekazem dotyczącym duszpasterstwa, ruchów i stowarzyszeń katolickich - chcemy służyć m.in. bardzo nam bliskiej Akcji Katolickiej. Jesteśmy otwarci na ukazywanie świata teologii katolickiej, filozofii chrześcijańskiej, a także szeroko pojmowanej kultury polskiej, która jest chrześcijańska. Nie będziemy stronić od opisywania zjawisk polityczno-społecznych i analiz wychowawczych. Rodzina w dalszym ciągu jest dla nas priorytetem i te wartości będziemy promować z największą starannością.
Jesteśmy pismem, które służy Polakom na emigracji - w Ameryce, w Kanadzie, w Wielkiej Brytanii i Irlandii, w wielu krajach europejskich i na misjach w różnych miejscach świata; Polakom mieszkającym na Wschodzie i na Zachodzie. Jesteśmy otwarci na wszystkie problemy, które stamtąd płyną.
Staje więc „Niedziela” w nowej postaci do dyspozycji Kościoła w Polsce i na świecie, do Waszej, Drodzy Bracia i Siostry, dyspozycji. „Niedziela” nie zmienia się, choć zmienia się jej wygląd zewnętrzny. Pozostajemy sobą, oddani Bogu i Ojczyźnie, uznający za Główną Redaktorkę Panią naszą Częstochowską, królującą na Jasnej Górze. W tym duchu i z takimi intencjami przychodzimy dziś do Waszych domów, do rodzin, jako nowe, ale przecież to samo, dobrze Wam znane pismo - stary, wypróbowany przyjaciel polskiej rodziny.
Niespodzianką, która ucieszy wszystkich, którym droga jest Msza św. i liturgia, będzie zapewne informacja, że w każdym numerze nowej „Niedzieli” będzie teraz specjalny dodatek - „Niedziela liturgiczna”. Będzie on przydatny każdemu, kto pragnie świadomie uczestniczyć we Mszy św. przez cały tydzień. Oprócz czytań mszalnych z komentarzem będzie zawierał zalecane modlitwy brewiarzowe oraz wiadomości na temat życia liturgicznego w Kościele. Stałą rubryką będzie m.in. „«Niedzielna» szkoła modlitwy”, w której znajdą się zarówno teksty klasyczne, teksty Ojców Kościoła, jak i inne, związane z teologią duchowości. Mamy nadzieję, że „Niedziela liturgiczna” będzie przydatna kapłanom, którzy w swoich parafiach z jej pomocą będą pobudzać życie liturgiczne, a także wielu czytelnikom świeckim, którym pomoże pogłębić życie religijne.
Pomóż w rozwoju naszego portalu